Cestolino.cz Tiskové zprávy Dovolená 2013: Češi stále milují Chorvatsko, upřednostňují ale nejlevnější dopravu

Dovolená 2013: Češi stále milují Chorvatsko, upřednostňují ale nejlevnější dopravu

9. 5. 2013

Čeští turisté zůstávají při výběru zahraniční dovolené věrní své nejoblíbenější destinaci, Chorvatsku. I když nabídka tuzemských cestovních kanceláří je daleko širší, Češi při výběru dovolené dávají i v roce 2013 stále přednost Jadranskému moři. Oproti minulým létům ale daleko více šetří a častěji než kdy jindy využívají vlastní dopravu oproti té letecké. Častěji volí také kratší doby pobytu.

Každoročně přijede do Chorvatska přes 600 tisíc českých turistů. Ti, kteří jedou přes cestovní kanceláře, volí nejčastěji 8 denní variantu zájezdu a vlastní dopravu. Takový zájezd vyjde v sezóně 2013 jednu osobu v průměru lehce přes 8000 tisíc korun, stejně dlouhý zájezd, ovšem letecky, vyjde tuzemského turistu průměrně na 20 668 Kč. Češi ovšem jezdí do Chorvatska i autobusem, a to nejraději na 10 dní, v průměru pak jeden turista zaplatí v létě 2013 za takovou dovolenou 9259 Kč.

Pro léto 2013 tvoří nabídku cestovních kanceláří ze zhruba 85 procent nabídka zájezdů vlastní dopravou.  Ze zbylých asi 15 procent mají navrch zájezdy autobusové před těmi leteckými. Data vyplývají ze statistik serveru, který porovnává počty, ceny a kvalitu dovolených v zahraničí pro české turisty Cestolino.cz. „Pro sezónu 2013 se očekává, že nejčastější variantou bude 8 denní dovolená vlastní dopravou bez jídla. Na delší pobyty se Češi vydávají buď vlastní dopravou, nebo letecky. Pro náročné klienty letecký zájezd do Chorvatska na 15 dní se stravou all inclusive začíná na 25 000 Kč, průměrná cena je okolo 40 000 Kč," uvedl majitel serveru Cestlino.cz Michal Vávra.

Pro Čechy je také velmi oblíbenou variantou ubytování v kempu. V Chorvatsku jich je přes 500 a nabízejí velmi dobré zázemí za nízké ceny. „Češi mají tuto variantu ubytování velmi rádi a do Chorvatska letos nejen do kempů určitě vyrazí. Loni panovaly obavy, že kvůli vstupu Chorvatska do EU letos nápor českých turistů opadne, ale podle nabídky cestovních kanceláří, se nic takového neočekává. Nabídka je bohatá a rozmanitá," dodal Vávra.

Velkou oblíbenost zaznamenalo Chorvatsko u Čechů v roce 2007, kdy se do jadranské země vydalo 669 tisíc českých turistů. Nárůst oproti roku předchozímu byl o 13 procent. Od té doby statistiky opět klesají, ale stále se každý rok vydá do Chorvatska přes 600 tisíc českých turistů. Ti ze 2/3 volí dovolenou individuálně. 1/3 turistů se pak na dovolenou vydá přes cestovní kanceláře.

V loňském roce se cestovní kanceláře obávaly ve spojení se vstupem Chorvatska do EU nárůstu cen, který se promítne do nabídky i letos. Zároveň došlo ke změně DPH, která by měla cenu zájezdů také navýšit. Dle nabídky cestovních kanceláří ovšem žádný výrazný pokles českých turistů v Chorvatsku nehrozí.

 


 

Cestolino.cz je server, který na základě shromáždění nabídek od řady cestovních kanceláří porovnává ceny zájezdů do různých zemí, destinací i hotelů. Zároveň přináší recenze jednotlivých hotelů, shromažďuje last minute zájezdy a výhodné nabídky cestovních kanceláří. Klienti ho využívají především k rychlému nalezení a efektivnímu porovnávání cen zájezdů do vybraných lokalit a hotelů.

Kontakt:

Michal Vávra - majitel webu cestolino.cz

Email: michal.vavra@cestolino.cz

Mobil: + 420 724 516 655