Cestolino.cz Tiskové zprávy Opravdu s polopenzí tolik ušetříme? Porovnali jsme ceny zájezdů na řecké ostrovy.

Opravdu s polopenzí tolik ušetříme?

11. 7. 2013

Pět známých řeckých ostrovů Rhodos, Kos, Kréta, Zakynthos a Korfu nabízejí milovníkům pláží, slunce a skvělého jídla vše v hojných dávkách.  Na ostrovy lze využívat zájezdy bez stravy, s polopenzí i all inclusive. Dle unikátního výpočtu serveru Cestolino.cz je nejlevnější variantou pro turisty zájezd bez jídla se stravováním ze supermarketu. Další nejlevnější variantou jsou zájezdy all inclusive, kterých se Češi zbytečně stále trochu bojí.

Všechny zájezdy, jejichž cenu jsme porovnávali, byly v délce 8 dní.  Průměrné ceny zájezdů bez stravy na těchto pět ostrovů se v roce 2013 pohybují v rozmezí od 11 240 Kč do 13 213 Kč. Zájezdy all inclusive vyjdou nejlevněji na Zakynthos a to průměrně na 18 996 Kč. „Celkově jsou zájezdy all inclusive na tyto ostrovy oblíbené, nejenže se cenově zas tolik neliší od polopenzí, ale navíc zde mají zájezdy tohoto typu velmi dobrou úroveň," uvedl majitel serveru Cestolino.cz Michal Vávra. Pokud se turisté rozhodnou volit zájezdy s polopenzí, měli by z těchto řeckých ostrovů vybrat dle cenového hlediska opět Zakynthos, průměrná cena zájezdu je zde 17 178 Kč.

Ostrov

Průměrná cena

bez stravy

Průměrná cena

polopenze

Průměrná cena

all inclusive

Rhodos

11 240 Kč/osoba

19 941 Kč/osoba

20 996 Kč/osoba

Kos

12 899 Kč/osoba

17703 Kč/osoba

21 445 Kč/osoba

Kréta

13 213 Kč/osoba

17 757 Kč/osoba

20 048 Kč/osoba

Zakynthos

12 695 Kč/osoba

17 178 Kč/osoba

18 996 Kč/osoba

Korfu

12 265 Kč/osoba

17 545 Kč/osoba

20 905 Kč/osoba

* Ceny jsou uvedeny pro sezónu 2013 a jsou vypočítány z dostupných dat od cestovních kanceláří serveru Cestolino.cz

Průměrně se ceny v restauracích pohybují na všech ostrovech podobně. Velmi příznivé ceny jsou dle turistů v restauracích a tavernách na ostrově Kos, a to i v hlavním městě. Oproti restauracím stejné kvality na ostrově Rhodos zhruba 70%. Pokud by se turista celých 8 dní stravoval a pil v restauracích, včetně snídaní vyšlo by ho to na zhruba 1360 Kč denně, při 8 Eurech za snídaní, 15 Eurech za oběd a 20 Eurech za večeři. V částce na celý den je započítáno i 10 Euro na den za kávu, zmrzlinu, víno atd.

Řada turistů upřednostňuje nákupy v supermarketech a vlastní stravování. V supermarketech jsou ceny průměrně nepatrně vyšší než u nás, zhruba o 10 %, záleží ovšem na velikosti a umístění obchodu. „Supermarkety se na těchto ostrovech od českých trochu liší, ale jsou v nich k dostání všechny obvyklé potraviny, nápoje i drogérie. Supermarkety mají otevřeno zpravidla od 8 hodin. Řada obchodních domů ovšem drží polední siestu, takže nakoupíte buď dopoledne, nebo pak zhruba od 16 do 21 hodin," upozorňuje na rozlišnosti v nakupování na řeckých ostrovech Michal Vávra a dodává, že čeští turisté mohou za ceny nižší než doma nakoupit na dovolené na řeckých ostrovech kvalitní místní suroviny, ovčí sýr, panenský olivový olej, místní alkoholické nápoje či ryby.

Pokud by turisté na řeckých ostrovech jedli pouze jídlo zakoupené v supermarketu a nebyli by příliš nároční, měly by vyjít se zhruba 420 Kč na den za osobu (16 Euro).  V nákupu je započítána voda, chléb, zelenina, ovoce, laskominy, margarín a víno. Půjčení auta se pohybuje od 30 do 60 Eur za den.

Orientační ceny některých potravin na řeckých ostrovech Rhodos, Kos, Kréta, Zakynthos a Korfu.

 

Rhodos

Kos

Kréta

Zakynthos

Korfu

Láhev vody

0,5/1,5 litr

0,4/ 1,5 litr

0,3/ 1,5 litr

0,6

0,6

Mléko

1,2

0,6

0,6

1,2

1

pivo

0,6

0,5

0,6

0,7

0,7

Rajčata

1,7/Kg

1/Kg

1,3/Kg

1,4/Kg

1,5/Kg

Bílý chléb

0,7

0,5

0,6

0,6

0,5

Margarín

1

0,9

1,2

1,2

1

nanuk

1,4

1

1,2

1,8

1,1

* Ceny jsou uvedeny v Eurech

** Vždy jsou uvedeny nejnižší ceny v supermarketech, ceny v turistických krámcích a střediscích jsou daleko vyšší

Ti, kteří pojedou na zájezd all inclusive musejí počítat pouze s útratou za nápoje, zmrzliny atd. mimo hotel a s finanční rezervou na dárky nebo výlety nezahrnuté v nabídce zájezdu.

Ceny zájezdů all inclusive na ostrovy Rhodos, Kos, Kréta, Zakynthos a Korfu jsou letos více než příznivé. Pokud turisté hodlají ostrovy navštívit a chtěli by ušetřit za zájezd bez stravy a přitom se stravovat v restauracích rozhodně se to nevyplatí. Nevyplatí se ani zájezd s polopenzí se stravováním v restauracích či supermarketech. Rozdíly cen mezi zájezdy s polopenzí a all inclusive jsou minimální.

Nejlevněji vychází varianta zájezdu na řecké ostrovy bez stravy s vlastním stravováním za supermarketů a to pouze ve formě pečiva, ovoce, zeleniny a levnějších salámů a sýrů. Další variantou je dle ceny nákladů za stravu zájezd all inclusive. Pokud turisté nebudou již dokupovat další pochutiny, nápoje a jídlo. „Češi se stále trochu bojí, že zájezdů all inclusive = nepřiměřená platba i za to, co nesním a nevypiji, ale takhle tyto zájezdy už nefungují. Nabízejí skvělý luxus za rozumné ceny," vysvětlil Vávra z Cestolino.cz.

Dalšími o něco dražšími než zájezd all inclusive jsou cenově podobné možnosti stravování v restauracích u zájezdů bez stravy a strava ze supermarketů u zájezdu s polopenzí. Nejdráže poté vychází varianta zájezdu s polopenzí a dostravováním v restauracích (zpravidla obědy, nápoje atd.).

Orientační náklady na stravování na řeckých ostrovech

Náklady k danému zájezdu

Stravování při nákupu v supermarketech (varianta zájezd bez stravy)

Stravování pouze v restauracích (varianta zájezd bez stravy)

Stravování při nákupu v supermarketech (varianta zájezd polopenze)

Stravování pouze v restauracích (varianta zájezd polopenze)

1 den

420 Kč

1360 Kč

210 Kč

550 Kč

8 dní

3340 Kč

10 880 Kč

1680 Kč

4400 Kč

* Uvedené náklady jsou orientační a jsou vypočítány z aktuálního kurzu Eura 26,1 Kč/Euro

Náklady na stravování i nápoje na jednotlivých ostrovech jsou velmi individuální. Záleží na tom, zda návštěvníci zavítají do turisticky známých restaurací nebo taveren pro místní usedlíky. Jednotlivé ceny potravin se také velmi liší v malých obchodech a supermarketech. Nejvýhodněji nakoupí návštěvníci ve velkých supermarketech na krajích větších měst. Nejdráže je potom v turistických a hotelových malých krámcích.


Cestolino.cz je server, který na základě shromáždění nabídek od řady cestovních kanceláří porovnává ceny zájezdů do různých zemí, destinací i hotelů. Zároveň přináší recenze jednotlivých hotelů, shromažďuje last minute zájezdy a výhodné nabídky cestovních kanceláří. Klienti ho využívají především k rychlému nalezení a efektivnímu porovnávání cen zájezdů do vybraných lokalit a hotelů.


Kontakt:

Michal Vávra - majitel webu Cestolino.cz

Email: michal.vavra@cestolino.cz

Mobil: + 420 724 516 655