Thajsko od 20 735 Kč
Zobrazit zájezdy

Thajsko – zvyky, pravidla a zákony, které se vyplatí znát

Thajsko – zvyky, pravidla a zákony, které se vyplatí znát

Při vaší cestě do Thajska se setkáte s úžasnou a jedinečnou kulturou. K té se pojí i zvyky, pravidla a zákony, které jsou nám zcela neznámé. Leckdy nám mohou připadat zvláštní až podivné. Rozhodně se ale, pokud si nechcete způsobit společenské faux-pas či vážnější problémy, vyplatí je znát a respektovat.

Porušením těchto pravidel a zákonů si sice dovolenou nezkazíte a pokud se nedopustíte opravdu výrazných prohřešků, nehrozí vám žádné tresty ani pokuty, ale nechcete-li se dostat do role nevítaného cizince, je dobré se s nimi seznámit. Navíc, budete-li ohleduplní a tolerantní, sami uvidíte, jak snadno se vám otevře cesta k vřelým úsměvům a přívětivému zacházení. Co se vyplatí vědět?

Základní pravidla stolování

Dostane-li se vám pozvání ke stolu v thajské rodině, budete mít skvělou příležitost ochutnat nejen autentické thajské jídlo, ale také nahlédnout do zcela odlišné kultury. Pravidlem číslo jedna je takové pozvání neodmítat. Jaká jsou ta další?

  • Stolování probíhá tak, že jídlo je v malých miskách uprostřed stolu a každý si nabírá, co chce. Nabírá se po malých porcích (max. 2 lžíce) a postupně se přidává. Je velice neslušné nabrat si plný talíř jídla. Poslední kousek připadá hostiteli a může vám být hostitelem nabídnut, v takovém případě neodmítejte.
  • Jíst se začíná, jakmile k tomu dá signál nejváženější osoba u stolu (nejvyšší, nejstarší nebo hostitel).
  • Nikdy nenapichujte jídlo hůlkami ani hůlky po jídle nezapichujte do jídla. Pověrčiví asiaté věří, že to může přivolat smrt.
  • V Thajsku se však častěji než hůlkami jí lžící a vidličkou. Vidlička je pouze pomocný nástroj a neměli byste ji strkat do pusy. Výjimku tvoří pouze kousky ovoce, na které vidličku můžete použít jako primární nástroj.
  • V některých částech se můžete setkat s tím, že se jí rukou. Používejte pouze pravou, nikdy ne levou.
  • Můžete se setkat s tím, že se jí na zemi. Nikdy nepřekračujte jídlo položené na zemi ani směrem k němu nenatahujte nohy, je to považováno za urážku Buddhy a symbol neštěstí.
  • Hlasové projevy jako například srkání nejsou v Thajsku, na rozdíl od jiných asijských zemí, považovány za slušné.
  • V restauracích si neobjednává každý zvlášť, ale objedná se více druhů jídla a každý si nabírá co uzná za vhodné – stejně jako v prvním bodě.
  • Následně se platí dohromady a obvykle platí osoba nejváženější, nebo ta, která je považovaná za nejbohatší. Jako cizinec z „bohatého západu“ můžete za takovou osobu být považováni i vy. O placení se nedohadujte, ať už platíte vy nebo někdo jiný.

Společenská pravidla

Thajci považují za nepřípustné projevování negativních emocí na veřejnosti. Pověstné úsměvy tak mohou být často i známkou rozpaků, nejistoty a snahou o zakrytí nesouhlasu. Pokud se dostanete do nepříjemných situací nebo musíte řešit nějaký problém, jednejte stejně – zdvořile a s úsměvem. Dosáhnete tak dohody lépe, než když se budete hádat a budete nepříjemní. Jaká jsou další společenská pravidla, která možná neznáte?

  • Při sezení by vaše noha na nikoho neměla směřovat (druhá osoba, socha Buddhy, členové královské rodiny) a ženy by neměly sedět v pozici s koleny od sebe. Vždy je potřeba nohy složit pod sebe nebo vedle sebe, jsou totiž považovány za nečisté.
  • Bílá barva se v Thajsku považuje za smuteční, nenoste ji na svatby.
  • Pokud se účastníte pohřbu, budete při návratu před vstupem do domu hostitelem požádáni o umytí nohou – odhání to zlé duchy.
  • V některých méně turistických oblastech – a to nejen muslimských ale i buddhistických – je negativně pohlíženo na příliš odhalující oblečení. Nikdo vám za něj nic neudělá, ale nejspíš se sami budete cítit lépe, pokud své oblečení přizpůsobíte místním zvyklostem.
  • Stejně tak nejsou žádoucí ani projevy důvěrností mezi partnery na veřejnosti. Asiaté jsou v tomto, až na výjimky, poměrně konzervativní a takové chování je uvádí do rozpaků a považují jej za neslušné.
  • Vyhýbejte se i příliš vřelým objetím s partnery Thajců. U nás jsou objetí a polibek na přivítanou běžné, v Thajsku však nikoli – zvlášť jedná-li se o něčí manželku.
  • Nudismus je v Thajsku nezákonný. I s opalováním nahoře bez zde můžete mít problémy, místní to neradi vidí. Pouze u hotelového bazénu je takové chování více méně tolerováno.
  • Jednou z vlastností Thajců je soudržnost a vzájemná pomoc. Pokud je třeba, rozdělí se i o poslední misku rýže. Proto se velice negativně hodnotí žebrání některých cestovatelů – je to považováno za zneužívání dobroty a ochoty místních.

Náboženství a návštěvy chrámů

Až na výjimky v některých oblastech převažuje v Thajsku buddhismus. Buddhistická rada má důležitý poradní hlas ve vládě a náboženství se promítá i do každodenního života. Náboženství samo o sobě nemá nijak striktní pravidla, i tak se ale najdou věci, které byste měli dodržovat, pokud nechcete vypadat jako nevychovaný cizinec.

  • Do chrámů noste vhodné oblečení – alespoň zakrytá kolena a ramena. U významnějších památek mohou být vyžadovány dlouhé kalhoty a rukávy. Nic ale nezkazíte, pokud se více obléknete i do menších chrámů.
  • V chrámech se chovejte tiše.
  • Nelezte po sochách a zdech chrámů – a to ani v případě těch starých a rozpadajících se.
  • Nejhorší, co můžete udělat, je vylézt na nějakou sochu, pagodu apod. v nevhodném (odhalujícím) oblečení, vyfotit se a následně fotku vystavit na sociální sítě. Takové jednání může být potrestáno nejen vysokými pokutami, ale i vyhoštěním a zákazem vstupu do země.
  • Fotíte-li se s mnichem, měli byste mít hlavu vždy v nižší pozici, než je hlava mnicha. Stejné pravidlo platí i pro fotky s Buddhou.
  • Používání podobizen Buddhy k dekorativním účelům (např. tetování, dekorace v barech, ...) je považováno za urážku Buddhy a je vnímáno velice negativně.

Zákony, na které byste si měli dát pozor

Určitě nemusíte před dovolenou studovat thajské zákony a žít ve strachu z problémů z neznalosti. Existují v podstatě tři nejzásadnější prohřešky, které jsou na naše poměry trestané přísně a které se ani cizincům neodpouští.

  • V Thajsku je ve velké úctě král a královská rodina. Ničení a znehodnocování předmětů s podobiznou krále (např. peníze) nebo znevažování státních symbolů (např. státní vlajky) se hodnotí velice negativně a může vést k vysokým pokutám, vyhoštění ze země, zákazu vstupu do země a v nejhorším případě i vězení.
  • Nekritizujte veřejně ani na sociálních sítích politický režim, vládu a královskou rodinu.
  • V Thajsku je tvrdě trestáno držení lehkých i tvrdých drog. Tato prázdninová dobrodružství si ve vlastním zájmu odpusťte.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce