Bulharsko od 2 604 Kč
Zobrazit zájezdy

Cesta do Bulharska autem: Jak dlouho pojedete, kudy se vydat a na co si dát pozor

Cesta do Bulharska autem: Jak dlouho pojedete, kudy se vydat a na co si dát pozor

Bulharské pláže lákají každoročně tisíce Čechů. Spousta z nich přitom míří do Bulharska autem. Chcete-li také vyrazit na vlastní pěst, vyberte si trasu, která bude krátká, rychlá a zároveň cenově přijatelná. Poradíme vám, kudy se vydat, jak dlouho vám bude cesta trvat a kde zakoupit dálniční známky.

Cesta do Bulharska autem

Z Prahy do Burgasu vás čeká v průměru 19hodinová cesta, při které ujedete více než 1 600 km. Cesta autem do Bulharska vás tam i zpět vyjde přibližně na 10 000 Kč a vyplatí se hlavně v případě, že s sebou berete celou rodinu, kola nebo jedete s přívěsem, ve kterém budete po celou dovolenou nocovat.

Přes Srbsko

Trasa: Praha – Brno – Bratislava – Budapešť – Segedín – Novi Sad – Bělehrad – Niš – Sofie – Plovdiv – Burgas

Cesta do Bulharska Srbskem je nejrychlejší. Čekají vás rovné úseky bez zatáček a nová rychlostní silnice. Téměř celou cestu pojedete po dálnici. Ta chybí pouze na krátkém úseku v Bulharsku před Burgasem. Na dálnicích v Srbsku a Bulharsku počítejte s maximální povolenou rychlostí 120 km/h. Na hranicích Srbska a Bulharska se připravte na delší kolony.

Po D1 se vydáte směrem na Brno a dále do Bratislavy a maďarské Budapešti. Dále z Budapešti do Segedínu a odtud na srbské hranice. Po dálnici pak pojedete na Novi Sad, Bělehrad a Niš až do Bulharska. Na Burgas se dostanete pohodlně přes Sofii a Plovdiv. Celkem trasa měří přibližně 1 680 km.

Srbsko můžete projet také po staré silnici, na které nemusíte platit mýtné. Bohužel je tu problém s policisty, kteří rádi zastavují auta s cizí poznávací značkou a nepustí je do té doby, dokud nedostanou úplatek. Z toho důvodu je mnohem lepší a bezpečnější první varianta.

Dálniční poplatky

Slovensko
Na Slovensku musíte mít na dálnicích a některých rychlostních silnicích elektronickou dálniční známku, kterou lze zakoupit i online. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Maďarsko
Maďarská dálniční známka existuje pouze v elektronické podobě. Můžete si ji tedy velmi snadno pořídit z domova už před odjezdem prostřednictvím SMS nebo online. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Srbsko
Při průjezdu Srbskem musíte zaplatit 3 mýtné brány. Platit můžete eury, platební kartou i srbskými dináry. Za mýtné zaplatíte dohromady asi 12 EUR.

Přes Rumunsko

Trasa: Praha – Brno – Bratislava – Budapešť – Segedín – Arad – Bukurešť – Ruse – Burgas

Chcete se vydat do Bulharska přes Rumunsko? Je to možné, ale kvůli častým opravám silnic, malému množství dálnic a neustálým kolonám je cesta mnohem pomalejší. Oproti srbské variantě vám cesta potrvá přibližně o 4 hodiny déle. Na druhou stranu se během cesty můžete kochat krásným výhledem na okolní hory a soutěsky.

Z dálnice v Segedínu odbočíte na hraniční přechod Arad a Temešvár. Dále přes hory zamíříte na Bukurešť přes města Deva, Sibiu a Pitești. Z Bukurešti se vydejte směrem k městu Giurgiu u hranic s Bulharskem a přes Most přátelství Giurgiu-Ruse. Odtud již směrem do města Burgas. Celková délka této trasy je přibližně 1 670 km.

Dálniční poplatky

Kromě české, slovenské a maďarské dálniční známky budete potřebovat známku rumunskou.

Rumunsko
V Rumunsku jsou zpoplatněné všechny silnice. Budete tedy potřebovat rovinietu – známku k použití silnic. Koupíte ji kromě hraničních přechodů také na benzinových stanicích a na poštách, nebo online na e-rovinieta.ro. Známka pro osobní automobil do 3,5 tuny stojí:

  • týdenní: 3 EUR
  • měsíční: 7 EUR
  • roční: 28 EUR

Dálniční poplatky v Bulharsku

V Bulharsku mají zpoplatněné nejen dálnice, ale také většinu silnic 1., 2. i 3. třídy. Proto se bez známky neobejdete. Známka pro osobní automobil do 3,5 tuny stojí:

  • týdenní: 8 EUR
  • měsíční: 15 EUR

Kde v Bulharsku koupíte dálniční známku?

  • benzínové pumpy
  • hraniční přechody
  • internetové obchody
  • bulharské automobilové kluby

Více informací o poplatcích najdete ZDE.

Pohonné hmoty

Chcete-li ušetřit za pohonné hmoty, zjistěte si před cestou aktuální ceny benzínu a nafty ve všech zemích, přes které pojedete.

Povinná výbava

  • platný řidičský průkaz
  • technický průkaz
  • zelená karta (doklad o platném mezinárodním pojištění vozu)
  • reflexní vesta
  • hasicí přístroj
  • lékárnička
  • výstražný trojúhelník
  • Děti do 150 cm musí být přepravovány v odpovídajícím dětském zádržném systému.

Maximální povolená rychlost v Bulharsku

  • v obci: 50 km/h
  • mimo obec: 90 km/h
  • rychlostní silnice: 120 km/h
  • dálnice: 140 km/h

Užitečné tipy

  • Místní policisté rádi kontrolují také stav pneumatik.
  • V Bulharsku často nesvítí semafory tak jasně, jak jsme zvyklí u nás. Červená je velmi slabá a za bílého dne těžko rozpoznatelná.

V Primorsku a Nesebaru jsou k dispozici celé léto čeští policisté, kteří vám mohou pomoci při závažných situací.Telefonní čísla na české policisty sloužící ve smíšených hlídkách:

  • Primorsko: +359 884 549 431
  • Nesebar: +359 884 551 369

Bulharsko autobusem

Do Bulharska jezdí několik dopravců. Z Prahy vyjíždí Arda Tur, Group a Račič. Většina linek zastavuje také v Brně. Ceny jízdenek jsou různé v závislosti na dopravci. Průměrně vás jednosměrná cesta bude stát 2 200 Kč. V autobuse si posedíte cca 18 hodin.

Co vzít s sebou do autobusu?

  • Eura – budete je potřebovat na nákup jídla a pití na benzínových pumpách. Většinou vás bez poplatku ani nepustí na WC.
  • Občanský průkaz/cestovní pas – Srbsko sice není členskou zemí EU, ale i tak vám občanka bude stačit. Pokud si ale vezmete oba doklady a budete mít každý na jiném místě, nedostanete se do nesnází, když jeden z nich ztratíte.
  • Polštářek – díky němu se vám během cesty bude pohodlněji sedět i spát. Pokud máte možnost, vezměte si i skladnou deku, kterou se můžete přikrýt. V klimatizovaných autobusech bývá chladněji.
  • Jídlo, pití
  • Léky proti nevolnosti
  • (Audio)knihu, tablet, hry či jiné věci pro zabavení

Bulharsko vlakem

K cestě do Bulharska můžete využít i vlak. Vyberete-li si pohodlnější lehátkový vůz (za příplatek kolem 600 Kč), bude cesta o něco příjemnější. Připravte se ale na to, že vlakem do Bulharska k moři pojedete až 30 hodin. Za vlak zaplatíte v průměru 3 000–4 000 Kč. Vlak jezdí trasu Praha – Brno – Bratislava – Štúrovo/Szob – Budapešť – Lekeshaza/Curtici – Bukurešť – Georgiu/Ruse – Sofia.

Cesta do Bulharska autobusem vychází lépe. Na místě budete mnohem dříve a za méně peněz. Nevýhodou oproti vlaku s lůžkovým vozem může být menší pohodlí.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Autem do Bulharska - 2021

Ahoj všem, nemá někdo info, jestli je teď v pohodě transit do BG autem přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko? Vím, že je nutnost PCR testu, ale nebude… Zobrazit více
Hagen1976
Hagen1976

Cesta autem z HK do Bulharska

Ahoj. Chystam se s rodinou do Obzoru poprve autem. Vyrazime 27. cervence. Ma nekdo zajem o spolecnu cestu nebo nejaku dobru radu na co se mame… Zobrazit více
polarka
polarka

Cesta do bulharska přes Maďarsko a Rumunsko

Dobrý den všem. Byl jste někdo v Rumunsku na Drákulově hradě Poenari? Kolik je vstupné a jak výstup asi netrénovanému člověku trvá? Prý je tam 1480… Zobrazit více
Johanes
Johanes

Přespání v Rumunsku cestou do Bulharska

Zdravím vás všechny cestovatele. Příští rok bych rád jel autem poprvé po 40ti letech (tehdy jako kluk s rodiči) do Bulharska. Jsme ze… Zobrazit více
Martin74
Martin74

Autem 2019, trasa z Písecka do Obzoru

Dobrý den, mám dotaz na cestu. Celé roky létáme do Bulharska, ale letos poprvé jedeme autem. Trasu máme naplánovánu z okolí Písecka do Obzoru u Varny… Zobrazit více
Jetjet
Jetjet

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce