Slovensko od 599 Kč
Zobrazit zájezdy

Elektronická dálniční známka Slovensko 2020: Víme, kde ji koupit a jaké jsou ceny

Elektronická dálniční známka Slovensko 2020: Víme, kde ji koupit a jaké jsou ceny

V případě, že se chystáte autem na Slovensko, určitě vám neuniklo, že Slováci zavedli elektronické dálniční známky. Na výběr je ze 4 typů známek a na čelní sklo auta nic lepit nemusíte.

Dálniční známka 2020

Na Slovensku platí už od roku 2016 elektronická dálniční známka. V roce 2020 dojde k rozšíření o známku na 365 dní. V současné době bylo možné sehnat pouze přímo roční. Každé auto, které jezdí po zpoplatněných úsecích, je snímáno kamerami, a pokud nemá platnou dálniční známku, systém automaticky pošle majiteli vozidla pokutu.

Které typy vozidel musí mít dálniční známku?

Na Slovensku je, stejně jako v okolních státech, nutné při průjezdu dálnic a některých rychlostních silnic s automobilem do 3,5 tuny zakoupit elektronickou dálniční známku. Výjimkou nejsou ani vozidla s nejméně třemi koly, čtyřkolky a motocykly s postranním vozíkem bez předního skla. V případě, že je automobil kategorie M1, N1, M1G či N1G opatřen přívěsem kategorie O1 a O2 (to znamená souprava nad 3,5 tuny), je třeba pro přívěs zakoupit další dálniční známku určenou pro přípojné vozidlo. Všechna vozidla nad 3,5 tuny musí platit mýtné. Klasické motocykly mají průjezd zdarma

Zpoplatněné úseky na Slovensku

Mapa zpoplatněných úseků na Slovensku
Mapa zpoplatněných úseků na Slovensku (zdroj: ndsas.sk)

Cena slovenské dálniční známky

Ceny budou stejné jako v roce 2019. Nová známka, která bude platit 365 dní, bude stát stejně jako platná roční známka.

Doba platnosti Auto do 3,5 tuny
10 dní 10 EUR
1 měsíc 14 EUR
Rok 50 EUR (platí od 1. ledna do 31. ledna následujícího roku)
365 dní 50 EUR

Kde koupit slovenskou dálniční známku?

Nejjednodušším způsobem, jak zakoupit elektronickou dálniční známku, je buď přes mobilní aplikaci, nebo přes internetový obchod. Datum platnosti lze nastavit dopředu, nemusíte tak činit přesně v den vjezdu na Slovensko. Pokud zvolíte nákup slovenské dálniční známky přes internet, je platba možná platební kartou, nebo převodem. Po úspěšném provedení platby přes internet vám bude na e-mailovou adresu zasláno potvrzení o platbě, které zároveň slouží jako daňový doklad. Není nutné, aby motorista vozil toto potvrzení s sebou.

Známky je samozřejmě také možné koupit v samoobslužných automatech na hraničních přechodech, pobočkách Slovenské pošty, na pobočkách Autoklubu Bohemia Assistance nebo na čerpacích stanicích.

Je dálniční známka přenosná na jiné vozidlo?

Ne, elektronická dálniční známka se váže na konkrétní vozidlo. Pokud se vám stane, že vám ukradnou automobil, musíte si známku koupit novou.

Pokuty na Slovensku

Slováci monitorují značky aut pomocí mýtných bran nebo přenosných zařízení. Za jízdu po zpoplatněném úseku bez dálniční známky hrozí pokuta až 150 EUR. Platí však, že pokud do 15 dnů od její doručení zaplatíte alespoň ⅔ celkové sumy, pokuta bude považována za uhrazenou v plné výši.

Je nutná dálniční známka na Slovensko pro ZTP?

Dle vyjádření Slovenského ministerstva dopravy jsou všichni občané jiných států, kteří chtějí využívat dálnice a zpoplatněné úseky na Slovensku, povinni zakoupit dálniční známku. Výjimkou bohužel nejsou ani držitelé ZTP a ZTP/P průkazů. 

Osvobození se vztahuje pouze na občany Slovenské republiky. Ti pak musí vyplnit formulář žádosti o osvobození od placení úhrady za dálniční známku, ke kterému je nutné přiložit potřebné průkazy pro ZTP. Poté je nutné počítat s tím, že provozovatel systému musí žádost schválit.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Dálniční známka SK - pozor na překupníky sk-vignette.com/cz

Pozor na stránky sk-vignette.com/cz !! Tváří se jako oficiální prodejce dálničních kuponů na Slovensko eznamka.sk/sk/, ale připočítavají si nemalou… Zobrazit více
Sally
Sally

Dálniční známka Slovensko

Dobrý den, nevíte někdo jestli i na Slovensku můžeme použít kartu ZTP/P na dálnici, tak abychom nemuseli kupovat dálniční známku? Jedeme s příbuzným,… Zobrazit více
Sally
Sally

Slovenská dálniční známka online

Ahoj. Prosím vás jak je to teď se slovenskou dálniční známkou. Jde to koupit bez problému z domova? Jak to potom funguje? Můžu to zaplatit převodem,… Zobrazit více
Tomek
Tomek

Slovenská dálniční známka 2018

Dobrý denprosím vás kde koupit slovenskou dálniční známku??? Já nějak vůbec nevím!!! A nevíte kolik tak stojí?? Děkuji vám moc moc
anonym
anonym

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce