Maďarsko od 251 Kč
Zobrazit zájezdy

Elektronická dálniční známka Maďarsko 2020: Kde ji koupit a kolik stojí

Elektronická dálniční známka Maďarsko 2020: Kde ji koupit a kolik stojí

V případě, že se chystáte na výlet autem do Maďarska nebo jím budete jen projíždět, ani v této zemi se nevyhnete povinnosti za používání některých úseků silnic zaplatit. Dobrá zpráva je, že maďarská dálniční známka je v elektronické podobě a můžete si ji pořídit snadno online. Pojďte se podívat, jaká je cena maďarské dálniční známky, kde ji koupit a kolik stojí.

Maďarská dálniční známka

V Maďarsku zaplatíte průjezd na dálničních úsecích a vybraných částech silnic první třídy a tato povinnost se vztahuje jak na motocykly, tak osobní auta i nákladní vozidla. Jak už bývá zvykem, rozhodující je váha vozu a hranice 3,5 tuny, do které se většina běžných aut vejde. U těch ještě platí podmínka, že nesmějí mít víc než 7 míst, jinak spadají do vyšší kategorie. Elektronická dálniční známka Maďarsko 2020 má tři varianty. Týdenní, která ale platí deset po sobě jdoucích dní, měsíční a roční. Zajímavostí je, že za motocykl se platí stejná částka jako za osobní auto.

Mapa zpoplatněných úseků v Maďarsku (zdroj: toll-charge.hu)

Cena maďarské dálniční známky

Doba platnosti Auto do 3,5 tuny Moto
10 dní 3 500 HUF 1 470 HUF
1 měsíc 4 780 HUF 2 500 HUF
Rok 42 980 HUF není

Kde koupit maďarskou dálniční známku

Maďarská dálniční známka existuje pouze v elektronické podobě. Můžete si ji tedy velmi snadno pořídit z domova už před odjezdem prostřednictvím SMS nebo online. Na internetu ji pořídíte na oficiálních stránkách, nebo u prodejce virpay.hu, kde ale musíte počítat s poplatkem. Online prodejce v České republice najdete na stránkách MTX. V případě, že nechcete kupovat maďarskou dálniční známku na internetu, v České republice je k dispozici na pobočkách ÚAMK, jako je Žlutý anděl, Autoturist, ABA nebo CashPoint a Tourist centrum.

Zaplatit je možné jenom v eurech, nebo hotově a musíte se prokázat malým technickým průkazem vozidla, se kterým budete do Maďarska cestovat. Elektronická dálniční známka je totiž vázaná na vaši SPZ. V Maďarsku ji koupíte především na benzinových pumpách, na hraničních přechodech a místech označených e-Vignette nebo Matrica.

Je dálniční známka přenosná na jiné vozidlo?

Jak už bylo výše zmíněno, elektronická dálniční známka je virtuální a vázaná na SPZ. Ze své podstaty ani přenosná být nemůže. Její platnost automaticky kontroluje kamerový systém a v některých případech i policie. Pokud dojde ke krádeži auta, můžete požádat o výměnu dálniční známky, a to většinou zadarmo, nebo za malý poplatek.

Pokuty v Maďarsku

V případě, že vyjedete na maďarské placené úseky bez platné dálniční známky, hrozí vám poměrně vysoké pokuty. Řidiči osobních aut zaplatí 14 875 HUF.

Dálniční známka pro ZTP

Osoby s průkazem ZTP nárok na bezplatnou dálniční známku nemají, a to se týká dokonce i maďarských občanů.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

dálnice 2024

Od 1.1.2024 byly do systému zpoplatněných dálnic zařazeny další úseky, podstatné je zpoplatnění dosud volného obchvatu Budapešti M0.Viz nemzetiutdij… Zobrazit více
DanaDianaNoymi
DanaDianaNoymi

Kde koupit maďarskou dálniční známku

Dobrý den. Kde se dá koupit maďarská dálniční známka? Je možné ji sehnat už předem někde u nás? Díky Patrik.
Sally
Sally

Dálniční známka-karavan

Vztahuje se dálniční známka i na karavan; souprava osobní automobil + karavan. Celá souprava do 3 500Kg.
Ambra
Ambra

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce