Maďarsko od 230 Kč
Zobrazit zájezdy

Elektronická dálniční známka Maďarsko 2020: Kde ji koupit a kolik stojí

Elektronická dálniční známka Maďarsko 2020: Kde ji koupit a kolik stojí

V případě, že se chystáte na výlet autem do Maďarska nebo jím budete jen projíždět, ani v této zemi se nevyhnete povinnosti za používání některých úseků silnic zaplatit. Dobrá zpráva je, že maďarská dálniční známka je v elektronické podobě a můžete si ji pořídit snadno online. Pojďte se podívat, jaká je cena maďarské dálniční známky, kde ji koupit a kolik stojí.

Maďarská dálniční známka

V Maďarsku zaplatíte průjezd na dálničních úsecích a vybraných částech silnic první třídy a tato povinnost se vztahuje jak na motocykly, tak osobní auta i nákladní vozidla. Jak už bývá zvykem, rozhodující je váha vozu a hranice 3,5 tuny, do které se většina běžných aut vejde. U těch ještě platí podmínka, že nesmějí mít víc než 7 míst, jinak spadají do vyšší kategorie. Elektronická dálniční známka Maďarsko 2020 má tři varianty. Týdenní, která ale platí deset po sobě jdoucích dní, měsíční a roční. Zajímavostí je, že za motocykl se platí stejná částka jako za osobní auto.

Mapa zpoplatněných úseků v Maďarsku (zdroj: toll-charge.hu)

Cena maďarské dálniční známky

Doba platnosti Auto do 3,5 tuny Moto
10 dní 3 500 HUF 1 470 HUF
1 měsíc 4 780 HUF 2 500 HUF
Rok 42 980 HUF není

Kde koupit maďarskou dálniční známku

Maďarská dálniční známka existuje pouze v elektronické podobě. Můžete si ji tedy velmi snadno pořídit z domova už před odjezdem prostřednictvím SMS nebo online. Na internetu ji pořídíte na oficiálních stránkách, nebo u prodejce virpay.hu, kde ale musíte počítat s poplatkem. Online prodejce v České republice najdete na stránkách MTX. V případě, že nechcete kupovat maďarskou dálniční známku na internetu, v České republice je k dispozici na pobočkách ÚAMK, jako je Žlutý anděl, Autoturist, ABA nebo CashPoint a Tourist centrum.

Zaplatit je možné jenom v eurech, nebo hotově a musíte se prokázat malým technickým průkazem vozidla, se kterým budete do Maďarska cestovat. Elektronická dálniční známka je totiž vázaná na vaši SPZ. V Maďarsku ji koupíte především na benzinových pumpách, na hraničních přechodech a místech označených e-Vignette nebo Matrica.

Je dálniční známka přenosná na jiné vozidlo?

Jak už bylo výše zmíněno, elektronická dálniční známka je virtuální a vázaná na SPZ. Ze své podstaty ani přenosná být nemůže. Její platnost automaticky kontroluje kamerový systém a v některých případech i policie. Pokud dojde ke krádeži auta, můžete požádat o výměnu dálniční známky, a to většinou zadarmo, nebo za malý poplatek.

Pokuty v Maďarsku

V případě, že vyjedete na maďarské placené úseky bez platné dálniční známky, hrozí vám poměrně vysoké pokuty. Řidiči osobních aut zaplatí 14 875 HUF.

Dálniční známka pro ZTP

Osoby s průkazem ZTP nárok na bezplatnou dálniční známku nemají, a to se týká dokonce i maďarských občanů.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Kde koupit maďarskou dálniční známku

Dobrý den. Kde se dá koupit maďarská dálniční známka? Je možné ji sehnat už předem někde u nás? Díky Patrik.
Sally
Sally

Dálniční známka-karavan

Vztahuje se dálniční známka i na karavan; souprava osobní automobil + karavan. Celá souprava do 3 500Kg.
Ambra
Ambra

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce