Jak platit v Číně – měna, bankomaty, směnárny a další užitečné tipy

Jak platit v Číně – měna, bankomaty, směnárny a další užitečné tipy

Plánujete vycestovat do Číny, ale nejste si jistí, jak to v nejlidnatější zemi světa funguje s penězi? Poradíme vám, čím platit, kde jsou nejlepší směnárny i na co si dát pozor.

Měna

Oficiální měnou v Číně je renminbi, hovorově nazývaná jüan. Během pobytu se často setkáte se zkratkou RMB nebo CNY (chinese jüan). Značí se ¥, stejně jako japonský jen. Největší bankovkou je 100 RMB, nejmenší pak 0,5 RMB neboli 5 mao (mao = desetina jüanu). Největší mincí je 1 RMB a nejmenší 1 mao. Kurz se pohybuje mezi 3 a 3,5 Kč za 1 renminbi.

Směnárny

Peníze je možné vyměnit na letišti, v hotelové směnárně i v bance. Přitom nezáleží na tom, zda měníte dolary nebo eura. Ve městech se směnárny hledají těžko, proto je lepší neponechat nic náhodě a část peněz raději směnit přímo na letišti ihned po příletu do země. Na letišti i v hotelích však musíte počítat s vyššími poplatky. Po každé návštěvě směnárny si schovejte stvrzenku pro případ, že byste chtěli při odjezdu směnit zbytek jüanů zpět za dolary či eura.

Bankomaty

Chcete-li si v Číně vybrat hotovost z bankomatu, zaměřte se na celostátní banky, které na rozdíl od těch lokálních podporují mezinárodní výběry peněz. Z bankomatu si můžete většinou vybrat jen 2000 – 2500 RMB. Výběry je možné opakovat až do vyčerpání limitu, který máte nastavený na své platební kartě. Poplatek vám bude účtován dle ceníku vaší banky.

Chcete-li se předem ujistit, že s výběry nebudete mít žádné problémy, navštivte nejprve svou banku a o plánované cestě do Číny ji předem informujte. Občas se totiž stane, že evropská banka vyhodnotí výběr v Číně jako podezřelý a kartu raději zablokuje.

Bezhotovostní platby

V Číně jsou bezhotovostní platby velmi oblíbené a rozšířené. Platby kartou VISA však bývají problematické a zaplatíte s ní maximálně na letišti, v restauracích na západě země a ve velkých obchodních domech. Na jiných místech budete mít pravděpodobně smůlu. Naprosto bezproblémově zde ale fungují karty Union pay.

Ceny v Číně

Ceny za zboží a služby se výrazně liší v závislosti na oblasti, ve které se zrovna nacházíte. Ve velkých městech je oproti ČR draho, na venkově naopak. Chcete-li ušetřit, navštěvujte lidové jídelny, ve kterých se dobře najíte za pár jüanů. Ve všech restauracích si opravdu levně koupíte kávu, vodu i pivo. K cestování doporučujeme využít MHD a autobusy, které jsou výrazně levnější než taxi. Vstupy do památek se pohybují většinou od 40 do 300 RMB.

Pozor na podvodníky a padělky

U nejznámějších čínských památek si dejte pozor na podvodníky, kteří se cíleně zaměřují na turisty. Rádi výletníkům vracejí místo jüanů peníze tchajwanské, které vypadají velmi podobně. Laik tak může mít problém je od sebe rozeznat.

V Číně kolují také falešné bankovky, kterých naštěstí není moc a pravděpodobnost, že na ně narazíte, je malá. Přesto se doporučuje navštěvovat jen ověřené směnárny na letištích, v hotelích a bankách, případně vybírat hotovost z bankomatů. Při placení buďte opatrní a vrácené bankovky si na místě vždy pečlivě zkontrolujte.

Smlouvání

Na tržištích, u proslulých turistických památek a na místech s vysokou koncentrací turistů je smlouvání naprosto běžné. V restauracích, obchodních domech a prostředcích hromadné dopravy se nesmlouvá.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce