Očkování do Číny a bezpečné cestování – s našimi tipy snadno a bez starostí

Očkování do Číny a bezpečné cestování – s našimi tipy snadno a bez starostí

Čína je jednou z největších zemí světa a čínské tradice a zvyklosti jsou pro Evropana často překvapením. I přesto, že povinné očkování do Číny není, víme, na co si dát pozor. Doporučená očkování se liší podle konkrétních oblastí, stejně jako bezpečnostní rizika.

Očkování do Číny

Čína je z hlediska možné nákazy i bezpečnosti pro cestovatele velmi přátelská a povinné očkování do Číny není. Při zvažování, která doporučená očkování do Číny zvolit, je důležité vzít v potaz, do jaké části země jedete a na jak dlouho plánujete výlet.

  • Obecně se doporučují vakcíny proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Vždy si také zkontrolujte, zda nepotřebujete obnovit vakcínu proti tetanu (přeočkovává se po 15 letech).
  • Očkování proti choleře (formou nápoje) se doporučuje, pokud budete cestovat mimo velká města. Tato vakcína vás také do velké míry ochrání před cestovatelským průjmem, kterým evropští turisté trpí nejvíce.
  • Pokud víte, že budete cestovat hlavně prostřednictvím hromadné dopravy a budete přespávat ve společných noclehárnách, stojí za úvahu očkování proti meningokokovým a pneumokokovým infekcím.
  • Chystáte se na trek do hor nebo budete pobývat v přírodě? Pak byste se měli před cestou nechat očkovat proti vzteklině.
  • Pokud se chystáte dlouhodobě cestovat v období dešťů, které nastává v období od května do října, zvažte očkování proti japonské encefalitidě.
  • V případě, že přicestujete do Číny ze zemí, kde se vyskytuje žlutá zimnice (Afrika a Jižní Amerika), může po vás být požadováno potvrzení, že jste proti této nemoci byli naočkováni.
  • Malárie není v Číně běžná a vyskytuje se pouze v jižních oblastech v období dešťů. Pokud se sem v této době chystáte, můžete si nechat od lékaře předepsat tablety na prevenci malárie.

Hygiena a lékařská péče

  • Vybavená lékárnička před cestou vám ušetří mnoho starostí při cestování. Nezapomeňte na náplasti, gel na dezinfekci rukou, repelent a léky proti průjmu a nachlazení.
  • Vyhýbejte se konzumaci nebalené vody (to se týká i ledu v nápojích, zmrzliny či koktejlů), neomytého ovoce a zeleniny a tepelně nezpracovaných pokrmů.
  • Nezapomeňte na dobré cestovní pojištění.
  • Ve zdravotnických střediscích mimo větší města v severovýchodní Číně je výjimečně možná nákaza virovou hepatitidou C.

Bezpečnost v Číně a na co si dát pozor

Čínské tradice a zvyklosti jsou velmi odlišné od těch evropských, ale pokud je budete respektovat, nemusíte se ničeho bát. Čína je poměrně bezpečná země, přesto máme několik tipů, na co si dát pozor.

  • V Číně jsou tzv. uzavřené oblasti, kam není cizincům přístup povolen. Zároveň neexistuje veřejně přístupný seznam těchto míst. Doporučujeme se proto řídit doporučeními Velvyslanectví Čínské lidové republiky.
  • Ve velkých městech, jako je Šanghaj nebo Peking, se nedoporučuje používat tzv. černá taxi, tedy vozy bez viditelného označení.
  • Nejčastější forma kriminality, se kterou se v Číně setkáte, jsou krádeže drobných osobních věcí. Proto si vždy hlídejte svá cestovní zavazadla a zvýšenou pozornost věnujte osobním dokladům, finančním prostředkům a elektronice.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce