Útok žraloka: Vše co potřebujete vědět, abyste mu zabránili

Útok žraloka: Vše co potřebujete vědět, abyste mu zabránili

Již řadu let mezi lidmi přetrvává strach z napadení žralokem, především kvůli tomu, že jsou často ztvárňováni jako krvelační predátoři. Jaká je však realita? Je útok žraloka tak častý? A co dělat v případě, že se ve vodě se žralokem skutečně potkáte?

Ačkoliv již bylo o těchto lidožravých zvířatech natočeno nespočet děsivých filmů a seriálů, situace se má ve skutečnosti tak, že člověk přijde do střetu se žralokem pouze minimálně. Je prokázáno, že žraloci se o lidi téměř nezajímají. Podle údajů CNN je šance na útok žraloka na člověka pouze 1 : 11,5 milionu. K většině útoků dochází v případě, kdy si žralok splete člověka s tuleněm nebo jiným živočichem a po prvním kousnutí obvykle odplouvá.

Přestože existuje pouze malá šance na to, že by žralok zaútočil, stále zde je. Díky několika základním opatřením se tato pravděpodobnost může ale ještě výrazně snížit. Jaká to tedy jsou? 

  • Plavejte, surfujte nebo pádlujte vždy ve skupinách, protože žraloci většinou útočí pouze na jednotlivce.
  • Vyvarujte se pobytu ve vodě za soumraku nebo za úsvitu, protože v této době jsou žraloci nejaktivnější a viditelnost je velmi nízká.
  • Vždy je lepší zůstat poblíž pobřeží, a to z toho důvodu, aby u vás pomoc mohla být co nejrychleji. Zároveň je dobré mít na paměti, že žraloci rádi loví v mělkých vodách.
  • Vyvarujte se koupání v kalných vodách, oblečení s výraznými barvami, nerovnoměrnému opálení a nošení lesklých šperků, které se mohou podobat rybím šupinám.
  • Nevstupujte do vody poblíž rybářských lodí a rybářů, protože návnada bude žraloky zcela jistě lákat.
  • Nekoupejte se se psy.
  • Vyhýbejte se mořským úžinám, ústím řek nebo místům, kde mořské dno prudce klesá. V těchto místech je obvykle největší výskyt žraloků.
  • Neplavte v blízkosti tuleňů nebo velkých hejn ryb.
  • Stejně jako krev, jsou schopni žraloci na dálku vycítit i moč. Na toaletu si tedy raději dojděte na pevnině.
  • Vždy poslouchejte plavčíky a dodržujte všechny značky a varovné vlajky na pláži.
  • Ať už se nacházíte kdekoliv, je dobré před vstupem do vody zkontrolovat aktivitu žraloků ve vaší oblasti.

Co dělat v případě, že se ve vodě setkáte se žralokem

  • Nepanikařte. Jakkoliv absurdně to zní, je to vždy zásada číslo jedna. Prudké pohyby a cákání vody pouze podněcují zájem žraloka.
  • Nespouštějte žraloka z očí. Stejně jako většina ostatních predátorů i žralok útočí v případě, že se k němu otočíte zády. Proto je dobré se pomalu otáčet a sledovat ho tak po celou dobu.
  • Hra na mrtvého vám při setkání se žralokem nepomůže. Snažte se ho spíše zasáhnout do citlivých míst (oči, čumák, žábry). V případě, že s sebou máte jakoukoliv věc (podvodní kameru, šnorchl), použijte tuto věc jako zbraň.
  • Snažte se co nejrychleji dostat z vody, protože žralok se může vrátit a pokusit se o druhý útok.
  • Při plavání do bezpečí se snažte pohybovat co nejklidněji, aby nedošlo k opětovnému přilákání žraloka.
  • V případě, že k útoku dojde při potápění, pokuste se najít nejbližší útes a dostat se do jeho bezpečí. Schovat se můžete v některé z puklin nebo využijte útes k tomu, aby vás chránil zezadu. Na žraloka tak dobře uvidíte a máte možnost vyplavat pomalu nahoru k lodi.

Je známo několik případů, kdy byl spatřen žralok v Chorvatsku nebo v Egyptě. Jedná se však o velmi ojedinělé případy. Nejčastěji zaznamenané jsou útoky žraloků na lidi u pobřeží Spojených států a Austrálie. Kde přesně žraloci útočí se můžete podívat na mapě, na které můžete vidět počet člověkem nevyprovokovaných útoků v roce 2018.

Mapa nevyprovokovaných útoků žraloka v roce 2018
Mapa nevyprovokovaných útoků žraloka v roce 2018

Ochrana proti žralokům

Dnes je již na trhu k dostání několik výrobků, které mají za úkol ochránit člověka před útoky žraloků. Existují různé náramky, elektrická zařízení i repelenty proti žralokům, ovšem jejich funkčnost je velmi sporná. To co funguje na žraloka bílého, totiž nemusí fungovat na žraloka tygřího.

Člověk jako mnohem větší hrozba

Velký bílý žralok se nechvalně proslavil díky slavné filmové sérii Čelisti. I ta měla na svědomí u mnoha lidí strach z koupání a vyvolala velkou vlnu hubení žraloků. Realita je však taková, že z 500 druhů žraloků je člověku nebezpečných jen 5 a po celém světě dochází ročně pouze k desítkám napadení. Opačná bilance je ale děsivě tragická, člověk totiž každou hodinu uloví více než 10 000 žraloků, a to hlavně kvůli masu, kůži nebo jen ploutvím.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce