Vyhledejte dovolenou

Dovolená Írán 2020/2021

Írán je islámská republika v jihozápadní části Asie, v oblasti označované také jako Střední východ. Ačkoliv je házen do jednoho pytle s Írákem a média ho často vykreslují v negativním světle, je Írán pro turistiku velmi bezpečnou zemí, s velkým množstvím starověkých památek a úchvatnými horami. Pokud turista respektuje základní společenské normy předepsané šíitským islámem, týkající se hlavně oblečení, je všude velmi vřele vítán. Cestování i kempování není v Íránu zdaleka nic neznámého a narazit na místní obyvatele, kteří si vyjeli na piknik za město, je celkem běžná věc.

Kdo navštíví tuto krásnou zemi, určitě by neměl vynechat Isfahán, které je bezpochyby hlavním městem perské kultury a mnozí ho považují za nejkrásnější v Íránu. Za návštěvu stojí i nejposvátnější město Mashhad či město Qom s velkolepou zlatou mešitou. Na jihozápadě země, necelých 50 km od města Shiráz, lze spatřit pozůstatky kdysi slavného starověkého města Persepolis. Do kosmopolitního hlavního města Teherán pak míří tisíce návštěvníků hlavně za nákupy. Pohoří Zagroz, Elbroz nebo výběžek Kavkazu jsou rájem pro všechny milovníky trekkingu a pěších túr.

Díky pověstné pohostinnosti místních lidí je téměř nemožné vyhnout se pozvání k jídlu, a tak ochutnáte znamenitou perskou kuchyni. Skopové, telecí či drůbeží maso umě připravené se zeleninou a nezbytným orientálním kořením tvoří většinou základ jídelníčku a místní rýže je prý tou nejlepší.

Zobrazit Skrýt

Recenze cestovatelů

Přidat recenzi Přidat recenzi

Prozatím nikdo nevložil recenzi. Buďte první.


Mapa míst v Íránu

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

íránské razítko v pasu

Dobrý den. Prosím vás, řeší při příletu do Izraele, že mam v pasu íránský razítko?
anonym
anonym

Destinace v Íránu Zobrazit Skrýt