Průvodce Rady na cestu

Jak si o svém ubytování zjistit maximum

Ať už jedete na dovolenou přes cestovní kancelář, nebo na vlastní pěst, určitě chcete bydlet v jistém komfortu. Nikdo z nás netouží přijet do hotelu, apartmánu či penzionu a zjistit, že na místo slibované polopenze s přistýlkou pro dítě má v ceně pouze snídani, a na dítě se nějak zapomnělo.

Seznam věcí na dovolenou k moři. Přehledně dle kategorií + věci pro děti

Sbalit se na dovolenou tak, aby nic nechybělo a nejlépe ani nepřebývalo, je celkem umění. A rok si to všechno pamatovat nebo neztratit papír, to je umění ještě větší. Proto je tu náš chytrý seznam věcí na letní dovolenou. Ani seznam léků samozřejmě nesmí chybět. Prostě to máme komplet!

Pár užitečných tipů na cestování letadlem

Balíte kufry a letíte na dovolenou? Dobře promyslete, co s sebou. Nezabalte do kufru věci, které budete při přesunu potřebovat, a hlavně na nic nezapomeňte. Čtěte praktické rady zkušených cestovatelů.

Krok za krokem poprvé na letišti

Chystáte se na váš první let letadlem a tíží vás obavy, jak to všechno bude probíhat? Připravili jsme pro vás tento návod, jak se jednoduše pohybovat na letišti.

Změny ve vydávání cestovních pasů od července 2018

Od 1. 7. 2018 došlo ke změnám ve vydávání cestovních pasů. Doklad vydaný do 6 pracovních dnů za 4 000 Kč zlevní na 3 000 a doba vydání je do 5 pracovních dnů. Navíc přibyla možnost získat pas do druhého dne!

Na dovolenou do zemí EU bez občanky i pasu? Existuje “rychloobčanka”

Propadlá občanka, ztráta nebo krádež občanského průkazu pár dní před dovolenou jsou nepříjemné situace. Obzvlášť, když nemáte cestovní pas. Pokud se ale chystáte jen do Chorvatska, Řecka, Bulharska, nebo jiné země Evropské unie, postačí vám občanský průkaz na počkání za 100 Kč.

Platnost pasu pro vaše cesty - přehledně dle zemí

Vyrážíte-li do země mimo Evropu (a výjimečně i v Evropě), potřebujete s sebou platný cestovní pas. Ten musí často platit ještě určitou dobu po příletu/odletu z dané země. Jak dlouho to je, zjistíte v našem přehledu.

Bezpečné země na dovolenou (nejen) k moři

Rádi cestujete, ale nechcete zbytečně riskovat svůj život ani zdraví? Podívejte se před cestou, jaká je ve vaší cílové destinaci bezpečnostní situace, zdravotní péče, nebo jak riziková je tamní doprava.

Na co si dát pozor při půjčení auta v zahraničí

Při půjčení auta v zahraničí je dobré znát několik zásadních věcí, které vám pomohou vyhnout se nepříjemným situacím při vaší dovolené. Zásada číslo jedna je vždy řešit půjčení auta s předstihem a zjistit si dostatek informací na stránkách konkrétní půjčovny.

Co dělat v případě pojistné události v zahraničí?

Může se stát, že se na dovolené ocitneme v nepříjemné situaci a budeme muset řešit problém s autem nebo se zdravím. Pravidlo číslo jedna při pojistné události v zahraničí je zavolat asistenční službu vaší pojišťovny, ať už se to týká cestovního pojištění nebo pojištění auta.

Jak reklamovat dovolenou a na co nezapomenout

Vybráno, všemi členy domácnosti schváleno, zbývá pouze zaplatit a těšit se na odjezd. Kéž by plánování dovolené bylo tak snadné! Někdy se proti vám spiknou všichni čerti a ne všechno je dle vašich představ. Ne vše můžete reklamovat, ale s řadou problémů se dá bojovat a získat za ně kompenzaci.

Cestovní lékárnička, které léky zabalit s sebou na cesty

Jaké léky si s sebou sbalit na cestu? Vždy je vhodné mít s sebou alespoň základní sadu léků, která nám pomůže při případných zdravotních obtížích v zahraničí. Ne vždy je totiž při ruce otevřená lékárna. Do některých zemí je pak povinné nebo doporučené očkování či speciální léky a přípravky.

Vše o cestování a cestovním pojištění v těhotenství

Těhotné ženy musí být při cestách do zahraničí opatrnější. V případě těhotenství bez komplikací s tím nebývá až na výjimky problém. Jaké tyto výjimky jsou? Jaká rizika jsou spojena s létáním v těhotenství? Zjistěte, jak postupovat, a dejte si pozor na pojištění.

Cestování se psem do zahraničí

Vzít s sebou psa na dovolenou, nebo ne? Ať už se jedná o přepravu letadlem nebo autem, často je to pro zvíře stresující. Pokud je nutné jej takto přepravit, je potřeba se na to velmi dobře přichystat. Mimo to je nutné dodržet určitá pravidla při přepravě do zahraničí.

Wi-Fi připojení k internetu na letištích po celém světě zdarma? Víme jak na to

Také nemáte rádi čekání? Na letišti nás mnohdy čekají zdlouhavé chvilky, které se mohou proměnit i v několikahodinové peklo. Každý se je snaží zkrátit jiným způsobem. Wi-Fi zdarma na letišti není všude samozřejmostí. My pro vás máme řešení, jak se snadno připojíte i tam, kde je to zdánlivě nemožné.

Velký slovník cestovatelských pojmů

Jsou vám nejasné pojmy jako all inclusive, last minute, first minute, check-in a další? Anglický jazyk čím dál více proniká do jazyka českého. Nad některými významy se dnes již téměř nepozastavujeme. Přesto se stále objevují nové, které je dobré si alespoň základně vysvětlit. Čtěte více!

Zpoždění vlaku: Víme, kde zjistíte, jak dlouho budete čekat

K nepříjemným komplikacím v podobě zpoždění vlaku dochází téměř denně. Ne vždy jsou ale na stanici dostupné relevantní a aktuální informace. Kde tedy zjistit, jaké má který vlak zpoždění? A máte nárok na odškodnění v případě zpoždění vlaku?

Suvenýry a dárky z dovolené – typické i ty zakázané. Na co si dát pozor?

Patříte k těm, kteří si rádi z dovolené přivezou nějaký ten suvenýr a připomenou si tak bezstarostné dovolenkové okamžiky? Máte svůj oblíbený hrníček s Eiffelovkou, ledničku obsypanou magnety, nástěnku plnou pohledů nebo dekorace z mušlí? Pak byste, především v posledním případě, měli zpozornět.

Svatba v zahraničí: Jaké dokumenty budete potřebovat?

Uspořádat si svatbu v zahraničí je sen mnoha párů. Pohádková svatba na pláži je v dnešní době velmi vyhledávaná, ovšem než se do ní pustíte, musíte znát několik důležitých informací. Ne každý sňatek v cizí zemi vám totiž uznají v České republice. Jak na to, aby platil i u nás?

Cestování vlakem po Evropě. Jak cestovat výhodně?

Vlaková doprava je asi jednou z nejpohodlnějších a získává znovu na popularitě. Ceny jízdenek vlaků se díky konkurenčním nízkým cenám autobusů a letadel také snižují a internet je plný akčních jízdenek. Pojďme se podívat na to, jak výhodně cestovat po Evropě.