Vyhledejte dovolenou

Dovolená Turkmenistán 2020/2021

Turkmenistán je zemí ve Střední Asii, která se doposud turismu moc neotevřela. Se západní hranicí u Kaspického moře a v sevření Íránu, Afghánistánu, Uzbekistánu a Kazachstánu možná ani nemá dostatek prostoru dát o sobě vědět. Diktátorský režim, který skončil až v roce 2006, také rozvoji hodně bránil.

Chmurné dny odvál čas a na seznamu zajímavých destinací se „třpytí“ nová a neprobádaná země. Hlavní město Ašchabád je poměrně mladé a výplodem diktatury, která měla zapotřebí poukazovat na bohatství. Poloprázdné město tak protínají osmiproudé silnice, budovy jsou z bílého mramoru a sochy ze zlata jsou téměř na každém rohu. Vší absurdnosti vévodí Turkmenbašiho palác a památník nestrannosti.

Další město, které stojí za návštěvu, je Nisa. Je známo přes 2500 let, obehnáno dvacetimetrovými hradbami a dávku turkmenské zbytečnosti dokazuje více než čtyřiceti věžiček ve středu města. Pohled do okolí ale budí rozpaky. Pohoří Kopet Dag v těsné blízkosti města výhledy brzy zarazí. Ve zmíněném pohoří se nachází jedna z nejzajímavějších přírodních památek celé země, sirovodíkové jezírko Baharden. Pokud vám nevadí všudypřítomní netopýři a odér zkažených vajíček, směle se ponořte do vody přesahující 35 stupňů.

V Turkmenistánu se nachází i několik dalších přírodních kuriozit a anomálií. Jednou z nich je Brána do pekel uprostřed nehostinné pouště Karakum. Kráter vzniknul jako omyl při hledání zemního plynu, ale unikající plyn hoří už téměř půl století a stal se lákadlem na turisty. Někoho pohled do stometrové hořící díry v zemi třeba napraví :-) Stejně jedinečný je pohled na strmé úbočí soutěsky Yangykala. Z kamenité roviny se zvedá vrch a hraje růžovými, červenými a žlutými barvami. Pohled směrem vzhůru nebo naopak z vrcholu do pustiny je dechberoucí.

Islám tu téměř není poznat, turkmenštině zřejmě neporozumíte, ale vše zachrání základní ruské fráze. Pokud překonáte peripetie s vízy, naskytne se vám jeden z nejsyrovějších cestovatelských zážitků. Nutno zvážit dobu pobytu i vybavení, teploty si pobíhají od dvacetistupňových mrazů, po téměř padesátistupňová horka uprostřed pouště.

Zobrazit Skrýt

Recenze cestovatelů

Přidat recenzi Přidat recenzi

Prozatím nikdo nevložil recenzi. Buďte první.


Mapa míst v Turkmenistánu

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Destinace v Turkmenistánu Zobrazit Skrýt