Strach z létání

Vloženo: 12. března 2019
Poslední příspěvek: 2. srpna 2019
nový člen nový člen /
Vanesa
nový člen nový člen / před 5 lety
Vanesa
Ahoj, ráda bych se zeptala zda nemáte někdo podobnou zkušenost. Hrozně ráda cestuji, ale s přítelem to prostě jinak než autem/autobusem nejde. Ráda bych s ním letěla třeba na Kanáry, Kypr nebo jinam. Ale on má hrozný strach z létání. Zkoušela jsem mu vysvětlit, že není čeho se bát, ale opravdu má až panickou hrůzu. Je nějaká možnost, jak to překonat? Děkuji za rady.

Odpovědi 17 odpovědí

Kristýna
Cestoporadce Cestoporadce /
Kristýna
Cestoporadce Cestoporadce / před 5 lety
Kristýna
před 5 lety
@Vanesa ~ Ahoj, chápu, že být několik kilometrů nad zemí může být pro někoho odstrašující, ale je dokázáno, že létání je mnohonásobně bezpečnější než jízda autem po dálnici. Spousta lidí má strach z turbulencí, ale ty mohou s letadlem pohybovat maximálně o pár centimetrů. I ten nejsilnější vertikální proud vzduchu, který turbulence způsobuje, nemá na letadlo žádný ničící vliv a nemůže jej tedy odklonit ze své dráhy, natož poškodit konstrukci letadla.
Je dobré si sednout v letadle do uličky nebo k východu, kde skutečně nevidíte v jak velké výšce se nacházíte a u východu se cítíte bezpečneji.
Můžete přítele vzít na organizované exkurze po letišti nebo na kurz pro odbourání strachu z létání. Podívejte se na stránky www.letanibezstrachu.cz . V rámci jednodenního kurzu nahlédnete do problematiky bezpečnosti letu z pohledu pilota a zúčastníte se simulovaného letu. Návštěva psychiatra může také pomoci.
Livlin
nový člen nový člen /
Livlin
nový člen nový člen / před 5 lety
Livlin
před 5 lety
@Vanesa ~ Často pomůže popsat celý proces - co se děje na letišti, co se děje v letadle včetně otřesů, náklonů atd. Držet za ruku, snažit se rozptýlit, mluvit, probrat, kde chce sedět atd. Případně si dát na palubě sklenku vína.
Samvěd_Křepelka
nový člen nový člen /
Samvěd_Křepelka
nový člen nový člen / před 5 lety
Samvěd_Křepelka
před 5 lety
Také mám obavy, děkuji za rady.
Margareta
nová členka nová členka /
Margareta
nová členka nová členka / před 5 lety
Margareta
před 5 lety
@Vanesa ~ Pomohlo mi, když jsem toho před letem měla opravdu hodně v práci a doma, pak jsem balila na poslední chvíli a spala jen krátkou dobu. Nakonec jsem byla tak unavená, že jsem asi po 15 minutách v letadle usnula a skoro celý let prospala.
JuKačka
nová členka nová členka /
JuKačka
nová členka nová členka / před 5 lety
JuKačka
před 5 lety
@Vanesa ~ Neurol
Dáša
Administrátor Administrátor /
Dáša
Administrátor Administrátor / před 5 lety
Dáša
před 5 lety
@Vanesa ~ Zkusila bych Bachovy esence (Krizové kapky). Vůbec mi přijde fajn, je mít u sebe po dobu celé dovolené.
Jitka_V
stálá členka stálá členka /
Jitka_V
stálá členka stálá členka / před 5 lety
Jitka_V
před 5 lety
@Vanesa ~ Letadlo je nejbezpečnější dopravní prostředek. Nejvíce riskantní na celém procesu létání je cesta autem na letiště. Zkusit můžete třeba Kozlík lékařský nebo homeopatika.
Ondra
Administrátor Administrátor /
Ondra
Administrátor Administrátor / před 5 lety
Ondra
před 5 lety
@Vanesa ~ Ať přítel zkusí něco, co ho uklidňuje i v běžném životě. Například pustit si nahlas oblíbenou hudbu po nástupu do letadla, zavřít oči a otevřít je až po přistání, zhluboka a pravidelně dýchat...
Ovča
věrný člen věrný člen /
Ovča
věrný člen věrný člen / před 5 lety
Ovča
před 5 lety
Mě se docela osvědčilo dělat veškeré balení na poslední chvíli a na rychlo, neboť všude je tolik práce, že na balení a přípravu zbyde málo času, tak jen něco hodit do zavazadla, pečlivě zkontrolovat, zda mám vše podstatné, tedy pas, letenku, peníze, platební karty apod, vše bez čeho se neobejdete, nebo, co se nedá na místě koupit. A pak honem na letiště a šup do letadla. Na strach si takhle člověk ani nevzpomene a v letadle je rád, že v něm sedí a ulétá spěchu a může si konečně alespoň během letu odpočinout.
DanaDianaNoymi
legenda legenda /
DanaDianaNoymi
legenda legenda / před 5 lety
DanaDianaNoymi
před 5 lety
@Samvěd_Křepelka ~ Já naopak létání miluji , nebojím se, létám sama i 18 hodin najednou přes celou zeměkouli, …………….co já vím, tak dokáže pomoci překonat strach i psychiatr lékama či psycholog hypnózou ale to je na delší dobu. Chápu že lehce se to píše mne , která vstupuji na palubu s radostí , že odletím hodně daleko a na svůj věk 58 let bez znalostí AJ i s přestupama , nedávno jsem měla 4 přestupy ale ta krása exotiky mě za to stojí. Je to prostě u Vás strach a dokud se nepřekonáte nepomůžete lékařem tak nikdy neusednete do letadla .Sto lidí Vám sem může napsat ale písmena Vám jen poradí první krok je jen a jen na Vás. Ovšem ne se opít to Vás na palubu nevezmou a první je nejlepší přímý let ne moc daleko, max.4 hodiny .
Štěpánka
nový člen nový člen /
Štěpánka
nový člen nový člen / před 5 lety
Štěpánka
před 5 lety
Zkuste tuhle appku cz.keepcalmapps.com…
Yetti
čerstvý příchozí čerstvý příchozí /
Yetti
čerstvý příchozí čerstvý příchozí / před 5 lety
Yetti
před 5 lety
@Vanesa ~ Existují různé psychologické relaxační metody, např. progresivní svalová relaxace, autogenní trénink nebo trojúhelníkové dýchání. Určitě je podstatné ujasnit si z čeho přítel má ten strach..zda z uzavřeného prostoru, výšek nebo nemožnosti mít situaci pod kontrolou. Poté ideálně vše vysvětlit (pomáhá i nastudovat si různé knihy o létání) a v letadle odpoutat pozornost..čtením, filmem, povídáním si...až pokud by nic z tohohle nezabralo, zkoušel bych jiné metody jako jsou kapky na uklidnění atd. Alkohol a prášky na uklidnění bych určitě nekombinoval..tam pak může vzniknout ještě větší úzkost, na to pozor..
Surimi
stálá členka stálá členka /
Surimi
stálá členka stálá členka / před 5 lety
Surimi
před 5 lety
Nejlépe, aby se přítel poradil s lékařem o vhodném zklidňujícím prostředku (např. lexaurin) a ten ve vhodné době užil. Případně navštěvovat i psychologa, ale to je záležitost na měsíce před plánovaným letem. Někdo výš zmiňuje Bachovy kapky, ale ty nelze dát do příručního zavazadla.
Vendula38
nová členka nová členka /
Vendula38
nová členka nová členka / před 5 lety
Vendula38
před 5 lety
@Surimi ~ Proč by nešly bachovy kapky vézt v příručáku?
Surimi
stálá členka stálá členka /
Surimi
stálá členka stálá členka / před 5 lety
Surimi
před 5 lety
@Vendula38 ~ U léků -tekutin může chtít letištní personál potvrzení od lékaře. Dohadujejte se s nimi, že jde o volně koupený doplněk.
Milujuvšechny
nový člen nový člen /
Milujuvšechny
nový člen nový člen / před 5 lety
Milujuvšechny
před 5 lety
@Surimi ~ Kapaliny v příručním zavazadle je možné převážet v obalu do 100 ml, na léky v kapalné podobě bez předpisu, ale nezbytné během cesty, se nevztahují objemová omezení.
lidas
věrná členka věrná členka /
lidas
věrná členka věrná členka / před 5 lety
lidas
před 5 lety
@Vanesa ~ Kamarádka měla tak panickou hrůzu z 1 letu že ji musel přítel dát 2 panáky.Nakonec nasedla v pořádku dojela.Nebyla s ní moc řeč ale od té doby i když vždy s panikou byla už asi na 8 dovolených letadlem.Má strach pořád ale už to nějak přečká.

Příspěvky do diskuze mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš příspěvek a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte.

Vložit odpověď

    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů