Česká republika od 135 Kč
Zobrazit zájezdy

Elektronická dálniční známka 2021: Přehledný průvodce

Elektronická dálniční známka 2021: Přehledný průvodce

Konec roku se blíží a motoristé si kladou otázku, jakou dálniční známku pro ČR si na rok 2021 koupit či jaké jsou ceny dálničních známek a kde je pořídit? Odpovědi přinášíme v kompletním přehledu.

Elektronická dálniční známka 2021

Kdo se chystá v roce 2021 projíždět zpoplatněné úseky dálnic, nevyhne se poplatkům stejně jako v předchozích letech. Jedna velká změna ale na motoristy čeká, a tou je elektronická dálniční známka. Ta zcela nahradí papírové kupony, které se musely nalepit na čelní sklo vozidla. To se týká automobilů do 3,5 tuny, pro těžší vozidla platí jiná pravidla.

Kde musím mít dálniční známku?

Dálniční známku je nutné mít tam, kde jsou zpoplatněné úseky dálnic, které jsou označené dopravní značkou IZ 1a. Poznáte je jednoduše, protože je na nich symbol dálnice na zeleném pozadí. V České republice je zhruba 1 200 kilometrů zpoplatněných úseků silnic.

Které typy vozidel musí mít dálniční známku?

Motorová vozidla se dělí na dva typy dle hmotnosti. Pro každou kategorii pak platí jiná pravidla, jak za zpoplatněné úseky dálnic platit. Na vozidla nad 3,5 tuny se vztahuje systém elektronického mýta. Drtivá většina osobních vozidel spadá do kategorie pod 3,5 tuny a platí tak pro ně pravidlo, že musejí mít dálniční známku v elektronické podobě.

Hmotnost se vztahuje pouze na samotné vozidlo a nepočítá se do ní přívěs. To znamená, že i velké dodávce s návěsem, která má v technickém průkazu hmotnost nižší než 3,5 tuny, ale její reálná hmotnost je vyšší, stačí dálniční známka pro osobní auto. Na motocykly se povinnost mít dálniční známku nevztahuje.

Kdy začnou elektronické známky platit?

Česko přechází na elektronické dálniční známky přesně 1. ledna 2021. Pokud jste si ale v roce 2020 zakoupili papírovou roční známku, která má platnost až do 31. ledna 2021, tak novou elektronickou dálniční známku budete potřebovat až od 1. února 2021.

Jak a kde koupit elektronickou dálniční známku?

Podobně jako v předchozích letech je možné zakoupit dálniční známku na všech pobočkách České pošty, dále na čerpacích stanicích sítě EuroOil, v samoobslužných kioscích poblíž hraničních přechodů i na jiných místech. Všechna oficiální prodejní místa musejí být ze zákona označena symbolem prodejního místa.

Postup je snadný:

  • Obsluze nadiktujete druh eletronické dálniční známky, stát registrace vozidla, SPZ a počátek platnosti. Případně nárok na Eko cenu jestliže vlastníte auto na zemní plyn nebo biometan. (V samoobslužném kiosku si zvolíte jazyk, ve kterém chcete nákup provést a pak veškeré výše uvedené údaje navolíte sami.)
  • Teď už jen zaplatíte a dostanete potvrzení. Veškeré údaje raději zkontrolujte. V případě, že je najdete chybu, nezoufejte, veškeré mylně zadané údaje můžete na obchodní přepážce do 15 minut změnit.

Nejjednodušším způsobem, jak dálniční známku pořídit z pohodlí svého domova, je státní e-shop na webu edalnice.cz, kde je elektronická dálniční známka dostupná již od 1. prosince 2020. Známku bude rovněž možné opatřit v mobilní aplikaci.

Postup je opět velmi jednoduchý:

  • Zvolíte si druh elektronické dálniční známky, zadáte SPZ a stát registrace vozidla. Zaplatíte online a do e-mailu vám přijde potvrzení včetně platnosti známky.

Cena elektronické dálniční známky

I nadále jsou v prodeji tři typy dálničních známek, a to konkrétně roční, měsíční a 10denní elektronická dálniční známka. Každý druh má své barevné logo, které vám zjednoduší orientaci při jejím pořízení. Skvělou zprávou je, že cena zůstává stejná. Zvýhodněna ovšem budou vozidla s ekologickým pohonem. Tzv. „Eko cena“ platí pro vozidla s pohonem na zemní plyn nebo biometan.

Doba platnosti Auto do 3,5 tuny Auto do 3,5 tuny (Eko cena)
10 dní 310 Kč 155 Kč
1 měsíc 440 Kč 220 Kč
Rok 1 500 Kč 750 Kč

Platnost elektronické dálniční známky

Novinkou je, že u roční dálniční známky se změní její doba platnosti. Nebude již platit až 14 měsíců (od 1. prosince předchozího roku do 31. ledna následujícího roku), ale přesně rok od data zakoupení (tedy 365 dní). To je výhodné zejména pro řidiče, kteří si z nějakého důvodu pořídí známku až v průběhu roku.

Rovněž platí, že si začátek platnosti známky můžete zvolit sami, a to již při nákupu. Nejpozději však do 90 dní od jejího zakoupení. Bonusem je, že při nákupu přes e-shop zadáte svůj e-mail, na který vám následně přijde upozornění o končící platnosti známky. Při nákupu na fyzickém obchodním místě vás o končící platnosti bude informovat systém pomocí SMS (v případě, že zadáte kontaktní údaje).

Ověřování platnosti elektronických dálničních známek

Elektronická dálniční známka bude pevně vázaná na SPZ a například při prodeji auta, ho prodáváte i se známkou. Kontrolu bude i nadále provádět policie ČR a Celní správa, a to za pomoci kamer umístěných v jejich vozidlech nebo na mýtných branách. Ty jsou schopné rozpoznat SPZ a následně ji porovnat s databází, jež obsahuje seznam platných známek.

Je možná jízda po dálnici bez dálniční známky?

Za určitých okolností je možné jezdit po zpoplatněných úsecích dálnic bez dálniční známky. Povinnost mít elektronickou dálniční známku se samozřejmě netýká státní správy, armády, záchranných složek, diplomatických vozidel apod. Známku platit nemusí ve většině případů ani držitelé průkazů ZTP II. a III. a osoby jim blízké, které je převážejí. Výjimku lze získat také jako osoba pečující o nezaopatřené dítě se závažnými nádorovými onemocněními.

Osvobození od poplatků se týká ale také řidičů historických vozidel, kteří vlastní zvláštní značku a speciální průkaz. Dále pak elektromobilů, hybridů a vozidel na vodíkový pohon, která jsou opatřena speciální značkou, u nichž emise činí maximálně 50 gramů CO2 na kilometr. Jestliže takové auto vlastníte, ale nemáte speciální značku, můžete podat takzvané oznámení o osvobození a dálnice využívat rovněž bezplatně. To platí i pro vozidla registrovaná v zahraničí.

Bez poplatku lze také využít zpoplatněné úseky dálnic v případě, že je nutné dálnici užít jako objízdnou trasu při uzavírce jiných komunikací. Taková trasa musí být vždy značená jako objízdná.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Jak odlepit dálniční známku?

Jsou tu nějací muži, co by mi poradili prosím, jak odlepit dálniční známku a nepoškodit ji? Máte něco, co opravdu spolehlivě funguje?
Sally
Sally