Čím a jak platit v Litvě – měna, bankomaty, platby kartou a ceny

Čím a jak platit v Litvě – měna, bankomaty, platby kartou a ceny

Plánujete dovolenou v Litvě a hledáte, jakou měnu si vzít s sebou? Víme, čím v této zemi platit, jak to vypadá s bezhotovostním placením i jaké tu panují ceny.

Měna v Litvě

Původní litevskou měnu litas nahradilo před pár lety euro. Kromě směny peněz můžete využít síť bankomatů nebo bezhotovostní placení kartou.

Směnárny

Abyste měli jistotu výhodného kurzu, je dobré si koruny za eura směnit už v ČR. Směnárny však najdete v každém větším městě, v hotelích i na letišti. Před odjezdem si v každém případě ohlídejte aktuální kurz eura.

Bankomaty a bezhotovostní placení

K výběru peněz je možné využít bankomaty ve všech hlavních bankách a v nákupních centrech. Nechcete za vše platit hotovostí? Litevské supermarkety, hotely i restaurace běžně akceptují platbu kartou.

Ceny potravin v Litvě

Ceny v Litvě se dají srovnat s cenami u nás. Za oběd ve středně drahé restauraci dáte v průměru 6 EUR. Pokud půjdete na nákup do místního supermarketu, bochník chleba vás bude stát kolem 1 EUR, kilo jablek asi 0,80 EUR, kilogram brambor 0,35 EUR a stejné množství tvarohového sýru 4,20 EUR. Ceny jídla u stánků na ulici se pohybují kolem 2,50 EUR. Capuccino v restauraci vás vyjde na 2 EUR a malá lahev vody asi na 0,90 EUR.

Ceny ubytování v Litvě

Přespání v hostelu stojí kolem 18 EUR. V hotelu se dvěma hvězdičkami přespíte v průměru za 35 EUR. Sehnat můžete i ubytování v luxusnějších hotelích, kde cena začíná na 90 EUR za noc. Chcete ušetřit? Litva je ideální zemí pro stanování ve volné přírodě. Kvůli všudypřítomným komárům je však dobré předem absolvovat očkování proti encefalitidě a také vybavit stan síťkou proti hmyzu.

Ceny pohonných hmot

Cena benzínu v Litvě vychází v průměru na 1,52 EUR za 1 litr. Litr nafty stojí kolem 1,47 EUR.

Ceny cigaret a piva

Místní točené pivo stojí průměrně 2,70 EUR. Za třetinku dovezeného piva zaplatíte kolem 2,50 EUR. Pokud kouříte, připravte se na ceny kolem 3,60 EUR za balíček cigaret.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Jaké očekávat ceny v Litvě?

Zdravím, co ceny v Litvě? Čekám, že Litva je východní země, a tak nebude mít oproti nám nijak vysoké ceny. Chceme jíst hlavně v restauracích, vařit… Zobrazit více
Jindra_S
Jindra_S

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce