Lotyšsko od 5 999 Kč
Zobrazit zájezdy

Čím a jak platit v Lotyšsku – měna, platby kartou, bankomaty a ceny

Čím a jak platit v Lotyšsku – měna, platby kartou, bankomaty a ceny

Pokud přemýšlíte o návštěvě Lotyšska, jistě řešíte aktuální měnu a současný stav cen. Máme pro vás vše, co potřebujete před odjezdem vědět.

Měna v Lotyšsku

Lotyšsko vstoupilo v roce 2014 do eurozóny a lotyšský lat tak nahradila unijní měna. Eura můžete směnit v místních směnárnách. Na většině míst jsou běžné i výběry z bankomatů a bezhotovostní platby.

Směnárny

Nejvýhodněji eura směníte v České republice. Pokud by vám v Lotyšsku peníze došly, můžete místní měnu vyměnit na poštách, nádražích, v bankách nebo v některých hotelech a obchodech. Před odjezdem je dobré zjistit si aktuální kurz eura.

Bankomaty a bezhotovostní placení

Nejjednodušší cestou, jak získat v Lotyšsku eura, je výběr peněz z bankomatu. Těch je v zemi relativně dostatek. Pokud však budete chtít navštívit lotyšský venkov, vezměte si raději potřebnou hotovost s sebou. Další možností je placení kartou, které ale není tak běžné jako u nás. S kartou pochodíte většinou jen v supermarketech a ve větších restauracích. Menší restaurace, místní dopravci a venkovští prodejci karty většinou neakceptují.

Ceny potravin v Lotyšsku

Ceny v Lotyšsku jsou srovnatelné s cenami u nás. Kilogram jablek tu stojí v průměru 1 EUR, bochník chleba asi 0,70 EUR a 1 kg místního sýra přibližně 6 EUR. Ceny jídla se liší podle typu podniku. Jídlo v levnější restauraci vás vyjde na cca 7 EUR a za tříchodové menu pro 2 osoby ve středně drahé restauraci dáte 20 – 40 EUR. Pokud si budete chtít dát po jídle cappuccino, zaplatíte za něj kolem 2 EUR.

Ceny ubytování v Lotyšsku

Za jednu noc v hostelu zaplatíte kolem 18 EUR. Noc v tříhvězdičkovém hotelu stojí přibližně 45 EUR a hotel s pěti hvězdami vychází na cca 235 EUR.

Ceny pohonných hmot

Cena benzínu v Lotyšsku se pohybuje kolem 1,50 EUR za 1 litr. Litr nafty vás vyjde v průměru na 1,47 EUR.

Ceny piva a cigaret

Za půl litru místního točeného piva dáte cca 2 EUR. Podobně vás bude stát i třetinka dovezeného piva v lahvi. Ceny cigaret jsou velmi podobné jako u nás. Za krabičku dáte kolem 3,50 EUR.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Ceny v Lotyšsku

Ahoj, máte někdo zkušenosti s Lotyšskem? Jak je to tam cenově?
Ovča
Ovča

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce