Cestolino.cz Diskuze Makedonie domluvim se v makedonii anglicky?

domluvim se v makedonii anglicky?

Vloženo: 29. října 2018
Poslední příspěvek: 22. listopadu 2018
Bažík
host
Bažík

ahoj, plánujeme si dovolenou na příští rok a chceme vyrazit na vlastní pěst do Makedonie. Trochu se však bojím jazykové bariery. Dá se tam domluvit anglicky? Předpokládám , že alespoň mladší ročníky se trochu chytají...

7 odpovědí
+ odpovědět
Užitečný příspěvek?
ano (0x)
ne (0x)
Řadit odpovědi podle data přidání:
Vloženo: 30. října 2018

Tak pokud myslíte Makedonii jako F.Y.R.O.M. - anglicky bez problémů, dá se domluvit i rusky. Přece jenom je to bývalá Jugoslávie, rozumí i trošku česky.

Pokud myslíte Makedonii jako historickou a jedinou, tak tam se domluvíte jako všude v Řecku - řecky, anglicky, německy, rusky

+ odpovědět
Užitečný příspěvek?
ano (1x)
ne (0x)
Bažík
host
Bažík
ruština
Vloženo: 30. října 2018

Díky za odpověď. Ano mám na mysli Makedonii jako stát bývalé Jugoslávie. No rusky už to asi nezvládnu. Jsem z těch co ji zažili už jen na základce. Maturita už byla o angličtině a ta ruština se z hlavy totálně vypařila. :) Vloni jsem byl v Petrohradě a myslel jsem si, že tu ruštinu nějak zvládnu - no byl jsem pěkně vedle!

+ odpovědět
Užitečný příspěvek?
ano (0x)
ne (0x)
Vloženo: 31. října 2018

Řekl bych ale, že když se chce, tak se domluvíte všude a se všemi. Naše angličtina (hlavně moje je skoro nulová) je mizerná, německy zvládnu o trochu víc, z ruštiny jsem sice maturoval, ale .......

Domluvili jsme se zatím všude. Teď v září jsme byli na Madagaskaru, našli jsme si tam česky mluvícího průvodce, ale ...... V národních parcích a rezervacích s námi nebyl a museli jsme se nějak domluvit (malgašsky opravdu neumíme, jen pár slov od Richarda). Na dvou místech jsme byli celkem 4 dny bez průvodce a zvládli jsme to. Když se vzájemně snažíte není problém. Jediný, kdy jsme se nedomluvili a měli obrovský problém byla Francie :-(

 

Takže když druhá strana pochopí, že to moc nezvládáte, dá se zvládnout všechno a domluvit se.

+ odpovědět
Užitečný příspěvek?
ano (0x)
ne (0x)
Na slovanských územích se dorozumíváme slovanskými jazyky,ne anglicky!
Vloženo: 22. listopadu 2018

Naučte se rusky. Je to jazyk všech Slovanů.

Já v Jugošce mluvím pomalu česky, s několika srbskými slovíčky, a dorozumíme se. S hloupějšími lidmi to jde holt jenom anglicky. Ti nechtějí rozumět jiným slovanským jazykům.

Neučte se jazyk našich okupantů ( anglosasů ), tj. anglicky, ale jazyky našich lidí - Slovanů: polštinu, ruštinu, srbochorvatštinu atd. To značí určitou inteligenci i úroveň ducha.

Anglicky a německy dnes umí každý hlupák, ale francouzsky, arabsky, rusky nebo čínsky jen inteligence.

+ odpovědět
Užitečný příspěvek?
ano (1x)
ne (1x)
Vloženo: 22. listopadu 2018

Vidím, že Radek_CS vyjádřil na plnou hubu i můj názor. Z mého pohledu je otázka naprosto nesmyslná, použít angličtinu na slovanských územích zvažuju až jako úplně poslední nouzovou možnost, když vše ostatní selže. Je to částečně díky praxi, rusky se domluvím velmi slušně (kdysi jsem dokonce kupoval ruské scifi knížky). Polština je také bezproblémová, po dvou měsících na tamější univerzitě a spoustě turistických cest  (tj. nepotřebuju tlumočníka ale vystačím si sám). Chorvatština a jí podobné jazyky - no byl jsem už v dětství a mládí v Jugošce tolikrát, že nějaká menší slovní zásoba tam je, i když na normální mluvení to není.

+ odpovědět
Užitečný příspěvek?
ano (0x)
ne (1x)
Vloženo: 22. listopadu 2018

Radku, 

tímto Vaším příspěvkem jste mě přesvědčil o Vaší skutečné inteligenci. I když v jednom Vám musím dát za pravdu, skoro všude se dnes domluvíte rusky. Polsky se domluvíte akorát v Polsku, jinde Vám je polština na nic. Srbochorvatsky se domluvíte maximálně v zemích bývalé Jugoslávie (mj. Jugoslávie už od roku 2003 - to se tohoto názvu vzdalo společenství Srbska a Černé Hory - neexistuje).

Arabsky se nikde nedomluvíte (vyjma států, kde se arabsky mluví, zrovna tak čínštinu "zatím" v cizině neužijete. A nevšiml jsem si zatím, že nás někdo okupuje. Až zažijete skutečnou okupaci, budete se divit.

A mj. když jedu kamkoliv do ciziny, snažím se naučit alespoň základní slovíčka a fráze. Alespoň nevypadám v cizině jako blbec, který si myslí, že když bude mluvit česky, tak že je světový.

+ odpovědět
Užitečný příspěvek?
ano (1x)
ne (0x)
Vloženo: 22. listopadu 2018

Jak koukám, rozjela se tady celkem zajímavá diskuze o jazycích :) Tak přispěju taky se svou trochou do mlýna. Když jsem byl v makedonii, mluvil jsem stejně jako ve všech státech bývalé jugoslávie česky a sem tam přihodil nějaké jejich slovíčko co jsem se během cesty naučil. A nebyl problém - zvlášť v srbském Bělehradě - tam kde kdo byl v čechách a češtině rozuměl :) Co se týče ruštiny používám ji jen ve státech bývalého sajuzu a když jsem to zkoušel v Estonsku, tak většina lidí se na mě netvářila moc přívětivě - tak jsem přešel na angličtinu.

Angličtinu popravdě moc rád nemám, ale nějak se z ní stala lingua franca, takže kdo rád cestuje, obejde se bez ní fakt jen těžko.

Co se týče arabštiny, tak jsem se pár frází naučil v Maroku a Alžíru, ale když jsem byl poté v Jordánsku a Libanonu, moc jsem tam s nimi neuspěl. No není arabština jako arabština :) Ale ocenili to!

Kdekoliv jsem, snažím se naučit se alespoň pár vět v místním jazyce. Ótvírá to cestu k lidem... A je pravda, že angličtinu vždy používám jako poslední možnost, ale je taky pravda že vždycky nakonec zabere!

+ odpovědět
Užitečný příspěvek?
ano (2x)
ne (0x)

Vložit odpověď

Přihlaste se a bude se vám pohodlněji diskutovat. Nemáte zatím vytvořený profil? Vytvořte si ho, netrvá to ani dvě minuty.

* nepovinné
* nebude uveřejněn u příspěvku

Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů.

* správná odpověď je ne;)

Podívejte se levné zájezdy

Chystáte se na dovolenou, nemůžete se dočkat a počítáte každou minutu?

Vytvořte si zdarma krásný odpočet, uvidíte zbývající dny, hodiny, minuty, sekundy...