Australská kuchyně – nejznámější jídla, pití a jejich ceny

Australská kuchyně – nejznámější jídla, pití a jejich ceny

Typická australská kuchyně vychází z britské kuchyně a podobá se novozélandské. Kvalita surovin v obchodech a restauracích je velmi vysoká. Typické a všudypřítomné je grilování, dokonce i na plážích. Austrálie produkuje výborné víno a pivo, které rozhodně doporučujeme ochutnat.

Australská kuchyně je velmi ovlivněna kolonizátory z Anglie, najdete zde ale i prvky novozélandské kuchyně a původních domorodců. V dnešní době však již není problém najít na jedné ulici i deset různých restaurací a každá bude odjinud – čínská, řecká, indická, středomořská atd. Australané hodně pracují s místními surovinami, které jsou velmi kvalitní. I v obchodech a restauracích se setkáte jen s nejvyšší jakostí potravin, za kterou si ovšem připlatíte.

Ryby, mořské plody a maso

Ve velkém se zde konzumují ryby a mořské plody, které doporučujeme koupit na jednom z místních tržišť, kde je to i levnější a vždy čerstvé. Mezi nejoblíbenější mořské plody patří krevety, hřebenatky, langusty, ústřice nebo novozélandské mušle. Jedno z tradičních jídel je lamb shanks, tedy jehněčí maso pečené s fazolemi, mrkví, rajčaty a bazalkou. Obecně mají Australané velmi rádi jehněčí maso, najdete ho tedy téměř v každé restauraci.

Corned beef je zase naložené, pomalu vařené hovězí maso podávané s bramborovou kaší. Dalším velmi oblíbeným masem je klokaní. Připravuje se na mnoho způsobů, obsahuje mnoho bílkovin, železa a nemá skoro žádný tuk. V restauracích najdete mimo jiné také speciality jako krokodýlí klobásu.

Fast food

Ve fast foodech se jí často známé fish and chips, ovšem s kvalitní rybou. Populární je také slaný koláč pie s hovězím masem, ledvinkami nebo játry. Nezapomeňte ochutnat hamdog, což je kombinace hamburgeru a hot dogu.

Dezerty a ovoce

Z Austrálie pochází mnoho lahodných dezertů, mezi nimiž jasně vévodí slavný dort Pavlova, něco jako naše pusinky přelité ovocem. Vzhledově připomíná baletní sukénku věhlasné ruské baleríny, po níž se jmenuje a byl pro ni kdysi přichystán na uvítanou. Dále doporučujeme ochutnat lamingtons, což je piškotové těsto s čokoládou a kokosem, nebo anzac biscuits – sušenky s kokosovou příchutí. Na východním pobřeží se daří pěstovat exotické ovoce, a tak si můžete koupit i místní banány, papáju, mango, ananas a liči.

Víno a pivo

Austrálie je jedním z největších producentů vína, které se vyváží i do Evropy a celého světa. Mezi nejznámější vinařské oblasti patří Hunter Halley, Barossa Valley, Queensland a Tasmánie. Pivo je v Austrálii nejoblíbenější nápoj a nejznámější jsou zde tasmánské ležáky. Často uvidíte pít místní i bílý rum.

Obvyklé ceny v restauracích

  • jídlo v levné restauraci na osobu: 292 Kč
  • tříchodové menu v restauraci na osobu: 600 Kč
  • 0,5l točeného piva: 130 Kč
  • cappuccino: 54 Kč
  • 0,33 l láhev limonády: 55 Kč
  • 0,33 l láhev vody: 44 Kč
  • menu v McDonaldu: 168 Kč

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce