Čím a jak platit v Estonsku – měna, bankomaty, platby kartou a ceny

Čím a jak platit v Estonsku – měna, bankomaty, platby kartou a ceny

Chystáte se do Estonska a nevíte, jaké peníze si s sebou vzít? Připravili jsme pro vás aktuální info o estonské měně, možnostech výběru z bankomatů, bezhotovostním placení a místních cenách.

Měna v Estonsku

Zásobte se evropskou měnou, protože estonská koruna je od roku 2011 nahrazena eurem. Kurz estonské koruny už si proto vyhledávat nemusíte. Místo toho si před cestou ohlídejte aktuální kurz eura. Určitou sumu si můžete dovézt z Čech s sebou. Stejně tak je ale možné platit na místě kartou nebo k výběru peněz využít bohatou síť bankomatů.

Směnárny

Pokud u sebe chcete mít dostatek hotovosti, vyměňte si peníze raději v Čechách. Budete mít zaručeně výhodnější kurz, než na který byste narazili v estonských směnárnách.

Bankomaty a bezhotovostní placení

Placení kartou je v Estonsku hojně rozšířené. Tímto způsobem můžete platit v restauracích, hotelech i obchodech. Estonsko je přívětivé i ve spojitosti s bankomaty. Zejména ve městech a turistických oblastech najdete bankomat téměř na každém rohu.

Ceny potravin v Estonsku

Ceny v Estonsku jsou o něco vyšší než u nás. Zároveň platí, že čím větší město, tím více peněz za jídlo zaplatíte. V levnějších restauracích se cena hlavního jídla pohybuje kolem 7 EUR. Cena tříchodového menu pro 2 osoby ve středně drahé restauraci vás přijde v průměru na 37 EUR. Třetinka vody stojí zhruba 1 EUR a připlatíte si i za ovoce a zeleninu. Mléčné výrobky jsou naopak cenově srovnatelné s ČR.

Ceny ubytování v Estonsku

Pokud se ubytujete v hostelu, zaplatíte za noc pro dvě osoby kolem 27 EUR. V případě, že dáte přednost hotelu, bude vás jedna noc pro dva stát v průměru 40 EUR.

Ceny pohonných hmot

Cena benzínu v Estonsku vychází v průměru na 1,55 EUR za 1 litr. Litr nafty stojí kolem 1,49 EUR.

Ceny cigaret a piva

Lahev piva se pohybuje kolem 1,30 EUR. Pokud si budete chtít na pivo zajít do restaurace, dáte za něj cca 3 EUR. Balíček cigaret vás bude stát asi 4 EUR.


Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Talin Estonsko - ceny

Ahoj. Jak to vypadá v Talinu s cenama? Máte někdo informace na kolik přijde třeba oběd v restauraci, kolik jsou vstupy do památek atd. Kolik je dobré… Zobrazit více
Ovča
Ovča

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce