Island od 56 849 Kč
Zobrazit zájezdy

Jak a čím platit na Islandu – měna, bankomaty, směnárny a ceny

Jak a čím platit na Islandu – měna, bankomaty, směnárny a ceny

Těšíte se na objevování tajů Islandu, ale nevíte, jakou měnu si vzít s sebou? Máme pro vás informace o islandském platidle, bezhotovostních platbách, bankomatech i místních cenách.

Měna na Islandu

  • V zemi ohně a ledu se platí islandskými korunami.
  • Islanďané své měně říkají króna, běžně se však setkáte s mezinárodní zkratkou ISK.
  • V oběhu jsou mince v hodnotách 1, 10, 50 a 100 ISK a bankovky v hodnotě 500, 1000, 2000, 5000 a 10000 ISK.
  • Kurz islandské koruny se dlouhodobě pohybuje v rozmezí 19 – 22 Kč za 100 ISK.

Výměna peněz

Směnit peníze můžete už v ČR. Počítejte ale s tím, že směnáren, které poskytují islandské koruny, je u nás velmi málo. Směnárny najdete také na Islandu, a to zejména v hotelích, bankách a na letištích. Počítat však musíte s celkově vyššími poplatky kvůli dvojité výměně (CZK – EUR/GBP/USD – ISK).

Bankomaty a bezhotovostní platby

Na Islandu se nachází spousta bankomatů, kde si můžete vybrat peníze v místní měně, pouze za poplatek stanovený vaší bankou. Naprosto běžné je tu placení kartou. Vezmou vám ji nejen v hotelu, supermarketu nebo restauraci, ale většinou také v autobuse či kempu.

Ceny potravin na Islandu

Za potraviny na Islandu zaplatíte podstatně více než v Čechách. Pokud si budete chtít zajít na jídlo do restaurace, počítejte s až trojnásobnou částkou oproti ČR. Pecen chleba stojí přibližně 350 ISK (74 Kč), 1 l mléka asi 150 ISK (32 Kč) a za jedno jídlo v levnější restauraci necháte cca 2000 ISK (420 Kč).

Cena letenky na Island

Ceny letenek do Reykjavíku se liší v závislosti na termínu letu a také na dopravci, ale obecně jsou poměrně levné. Zpáteční let Praha–Reykjavík vás vyjde zhruba na 4 000 Kč - 8 000 Kč. Letenky v akci nebo z jiných okolních letišť seženete i za 2 000 Kč.

Cena trajektu na Island

Pokud se rozhodnete vyrazit na Island vlastním autem, budete se muset v Dánsku nalodit na trajekt. Jednosměrná cesta z dánského přístavu Hirtshals do přístavu Seyðisfjørður na Islandu při cestě dvou osob a jednoho osobního automobilu začíná na 435 – 950 EUR na osobu (podle sezóny, za vůz se už nic neplatí, více zde) ve sdílené kajutě. Takže jestli nevíte, jak v létě utratit 100 000 Kč snadno a rychle, svezte se trajektem ve dvou na Island a zpátky :-)

Jízdenku na trajekt koupíte na stránkách smirilline.com, kde vám po zadání potřebných parametrů nabídnou konkrétní trajektové spoje.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce