Tipy na aktivity v Jihoafrické republice – pozorování velryb, pláže a památky

Tipy na aktivity v Jihoafrické republice – pozorování velryb, pláže a památky

Chystáte se poznávat krásy Jihoafrické republiky? Přečtěte si, které pláže a národní parky navštívit, kam vyrazit za pozorováním velryb a žraloků a jaké aktivity doporučujeme pro rodiny s dětmi.

Pláže

Na předměstí Kapského města leží zátoka Camps Bay s bílou písčitou pláží lemovanou výbornými restauracemi, kavárnami a hotely. Atlantský oceán na jedné straně a impozantní Stolová hora a pohoří Dvanáct apoštolů na druhé, z ní dělají jednu z nejoblíbenějších pláží Jihoafrické republiky. Z centra města jste tu autem za 15 minut.

Pár kilometrů jižně od Kapského města můžete navštívit krásnou písčitou pláž Boulders Bay, kde žije veliká kolonie tučňáků. Díky velikým balvanům je pláž chráněná před silnými proudy, vlnami a větrem a je bezpečná pro koupání. Plavat a opalovat se bok po boku s tučňáky můžete po zaplacení vstupného 90 Kč.

Pokud toužíte po klidném a teplém moři, navštivte zátoku Thompson’s Bay nedaleko městečka Ballito na východním pobřeží. Písčitá pláž chráněná útesy a omývaná vodami Indického oceánu je vhodná i pro děti a neplavce. Cesta z Durbanu trvá asi 45 minut.

Zátoka Jeffrey’s Bay (75 km jihozápadně od Port Elizabeth) je jedním z nejlepších surfařských míst na světě. Každoročně se zde konají surfařské závody J-Bay Open. Najdete zde několik pláží s vlnami různých obtížností pro různě pokročilé surfaře.

Pozorování velryb a žraloků

Každý rok od července do listopadu připlouvají k břehům Jihoafrické republiky tisíce velryb, aby ve zdejších vodách porodily svá mláďata. Jedním z nejlepších míst pro jejich pozorování je pobřežní městečko Hermanus a nedaleká vyhlídka Walker Bay. Každé září se zde koná Velrybí festival.

Za pozorováním žraloků musíte vyrazit na moře. Velké bílé žraloky přilákané k lodi návnadou můžete pozorovat buď přímo z paluby, nebo až z adrenalinové blízkosti za pomoci ponorné klece. Nejlepším místem, kde vidět tyto úchvatné živočichy je pobřežní městečko Gansbaai. Ceny za potápění se žraloky začínají na 2 500 Kč.

Národní parky

V národním parku Kruger se na rozloze necelých 20 000 km2 prohánějí stáda divokých zvířat, budete-li mít štěstí uvidíte i „velkou pětku“ – lva, slona, nosorožce, levharta a buvola. Vyrazte na několikadenní safari v džípu s přespáním ve stanech či chatkách nebo můžete zkusit i safari pěší za doprovodu zkušeného místního průvodce.

Sloní národní park Addo nedaleko města Port Elizabeth je domovem pro více než 350 slonů. Kromě klasického safari, můžete vyrazit i na safari na koni nebo na pěší túru. Alexandria Hiking Trail je 32 km dlouhý okruh s přespáním v chatce na pobřeží. Denní vstupné do parku je 480 Kč.

V krásné přírodě při pobřeží Indického oceánu leží národní park Garden Route. Parkem vede jeden z nejoblíbenějších jihoafrických treků – Vydří trasa (Otter Trail), jejíž 42 km je rozděleno do pěti denních úseků. Vyrazit můžete také pozorovat ptáky, na výlet na kole nebo vyzkoušet jízdu na kánoi nebo kajaku. Vstupné do parku je 360 Kč.

Památky a zajímavá místa

Kapské město je nejznámější město jihoafrické republiky a určitě stojí za návštěvu. V centru města najdete nejstarší dochovanou koloniální budovu v zemi, hrad Dobré naděje. Ten byl postavený v roce 1666 a dnes se v něm nachází Jihoafrická národní galerie. Navštivte také budovu radnice, židovské muzeum, barevnou čtvrť Bo-Kaap nebo červenou hodinovou věž stojící v přístavu. Nejkrásnější výhled na město se vám naskytne z vrcholu Stolové hory, na kterou můžete vystoupat pěšky, nebo se nechat vyvézt lanovkou.

V Pretorii si zajděte na náměstí Church Square s budovami v koloniálním stylu a sochou bývalého prezidenta Paula Krugera. Rozlehlé budovy Union Buildings s krásnými zahradami a výhledem na město jsou sídlem vlády. Jižně od města leží masivní žulový monument Voortrekker, který připomíná část historie Jihoafrické republiky. Z jeho terasy je navíc krásný výhled na město.

Kolébka lidstva je muzeum a systém vápencových jeskyní nedaleko Johannesburgu, kde byla nalezena kostra předchůdce člověka stará více než dva miliony let. Celý komplex je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Zajímavým místem pro návštěvu je věznice na ostrově Robben, kde byli vězněni odpůrci apartheidu. Uvězněn zde byl i prezident Nelson Mandela. Někteří z místních průvodců jsou bývalí političtí vězni.

Rodinné aktivity

Pokud chcete vidět zvířata z větší blízkosti než při safari, navštivte zoologické zahrady v Johannesburgu nebo Pretorii. Podvodní svět dvou oceánů můžete pozorovat v akváriu v Kapském městě. Vstupné je 260 Kč pro dospělého a 130–200 Kč pro dítě. Chcete si pohladit pštrosa, vidět pštrosí vejce nebo desítky malých pštrosátek? Vyrazte na pštrosí farmu.

Každou poslední neděli v měsíci se můžete nedaleko Durbanu projet parním vlakem Umgeni. Lístek stojí 360 Kč pro dospělého a 260 Kč pro dítě. Mini town Durban je miniatura města včetně letiště, přístavu a funkčního vláčku.

Zábavu pro celou rodinu nabízí Skyway Trails s lanovkami mezi stromy, opičí dráhou a zipline. Osvěžit se můžete v parku Adventure Land v zátoce Plettenberg, kde najdete bazény, tobogány a skluzavky. Zipline dlouhou 200 metrů, lanový park a hřiště najdete v parku Acrobranch.

Trampolínový park na vás čeká v Pretorii, Johannesburgu a Cornubii. V Kapském městě si můžete zahrát napínavou skupinovou únikovou hru Escape room.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Jihoafrická republika národní parky, které navšívit?

Vždycky nás lákala Afrika a tak to snad už v novém roce konečně vyjde. Zvolili jsme proto JAR. Chtěli bysme letět přes Dubaj do Kapského města a to… Zobrazit více
Cleopatra
Cleopatra

Jihoafrická republika, kde vidět velryby?

Chystáme se do JAR na konci března. Přiletíme do Johannesburgu a budeme mít 20 dní. Byl tam někdo poslední dobou? Prý je Jihoafrická republika super… Zobrazit více
ChaCha_Harper
ChaCha_Harper

Potapeni se zraloky

Zdravím, s přítelem se chystáme v lednu do Kapského města. Jedeme tam hlavně za žraloky bílými. No v poslední době se ke mně dostávají články, že tam… Zobrazit více
TravelAddict
TravelAddict

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce