Měna v Kanadě, jak ušetřit při placení a jaké jsou ceny v Kanadě

Měna v Kanadě, jak ušetřit při placení a jaké jsou ceny v Kanadě

Kanada je druhá největší země na světě. Platí v ní jednotná měna - kanadský dolar. Ceny jsou v Kanadě ve srovnání s ČR vyšší a jsou uváděny bez daně.

Měna v Kanadě a kurz kanadského dolaru

  • V Kanadě se platí kanadským dolarem (CAD) anglicky se nazývá canadian dollar (oficiálně) nebo buck (lidově), francouzsky je to dollar canadien (oficiálně) a piastre (lidově)
  • Dílčí částí dolaru jsou centy. Jeden dolar má 100 centů.
  • Mince mají hodnoty v centech 1 (penny), 5 (nickel), 10 (dime), 25 (quarter) a zřídka používaná 50 (stück) a v dolarech 1 (loonie), 2 (twonie)
  • Bankovky jsou v hodnotě 5, 10, 20, 50 a 100 (málo používaná) dolarů a jsou plastové.
  • Kurz kanadského dolaru se pohybuje od 16 do 19 Kč a spíše klesá

V Kanadě zaplatíte dolary i kartou

Platba kartou i výběr z bankomatu je v Kanadě úplně běžná záležitost a vztahuje se to i na méně obydlené oblasti bez větších aglomerací. V každém městě je banka a ve většině měst i směnárna, kde je možné kanadské dolary vybrat nebo směnit. Výměna je možná i v ČR před odjezdem a kanadskými dolary disponuje převážná část bank a větších směnáren.

Ceny

Potraviny se vyplatí zajít nakoupit do velkých supermarketů. Orientační ceny potravin:

  • Bochník chleba – 2,8 CAD
  • 0,5 l piva – 2,6 CAD
  • 1 kg kuřecího masa – 13 CAD
  • 1 kg jablek – 3,9 CAD
  • 1 kg rajčat – 3,6 CAD

Doprava

Doprava a náklady s ní spojené tvoří podstatnou část rozpočtu při návštěvě Kanady. Ceny se odvíjejí od aktuální sezóny, ale bez ohledu na roční dobu vyjde lístek na autobus laciněji než jízdenka na vlak. V půjčovnách se ceny pohybují kolem 300 CAD za půjčení osobního auta na jeden den. Vzhledem k velkým vzdálenostem je možné využít i vnitrostátní leteckou přepravu, ale jde o jednoznačně nejdražší alternativu. Z Motrealu do Toronta se cena letenky pohybuje zhruba kolem 240 CAD. Při koupi jakéhokoli typu jízdenky mají studenti možnost využít 20% slevu na kartu ISIC.

Stravování

Jídlo je nejlacinější v rychlém občerstvení a ve stáncích na ulici. Menu v McDonaldu se dá koupit za 9 CAD. Oběd v levné restauraci vyjde zhruba na 15 CAD a v lepším podniku od 30 CAD a více.

Ubytování

Ubytování se dá sehnat za příznivé ceny v kempech, hostelech a levných hotelech zhruba za 25 CAD na noc. Střední kategorie hotelů vychází na 80 CAD a nadstandardní pokoje začínají na 180 CAD. Stejně jako u stravování záleží, zda se jedná o velké město nebo odlehlou část země.

Daně

Daně za zboží a služby musí v Kanadě platit i turisté. Ceny v Kanadě jsou běžně uváděny bez daně, ať jde o cenovku na sušenkách nebo částku v jídelním lístku. Skutečná cena i s daní se dá zjistit připočítáním 7 % z konkrétní sumy. Turisté mají za splnění několika podmínek šanci získat daně zpět. Je potřeba předložit účtenky, které musí v součtu převyšovat částku 200 CAD s tím, že každý doklad je na 50 CAD a více.

Spropitné

Dýško je v Kanadě považováno za standardní ohodnocení služeb, ale není povinné. Platí úzus, že se dává 10 % z útraty.

Slevy

Slevy na zboží se dají získat díky široké nabídce věrnostních karet a nepřebernému množství slevových kupónů, které bývají součástí tištěných periodik, na volně dostupných letácích a na internetu k vytištění.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce