Švédsko od 5 799 Kč
Zobrazit zájezdy

Cesta autem do Švédska: trasy, poplatky na silnicích a trajekty

Cesta autem do Švédska: trasy, poplatky na silnicích a trajekty

Chystáte se k cestě do Švédska využít vlastní auto? Nejrychlejší trasa vede přes Berlín, Rostock a Kodaň. Pokud ale chcete, můžete v Německu nasednout na trajekt a vylodit se rovnou ve Švédsku.

Cestu z Prahy do Stockholmu o délce cca 1 400 km pojedete zhruba 17 hodin. Doporučujeme koupit lístky na trajekt včas (v případě obou variant cesty) a vzít to z Německa rovnou do Švédska (druhá varianta). Je to pohodlnější.

Trasa přes Německo a Dánsko

Z Prahy se vydáte směr Drážďany – Berlín – Rostock. V Rostocku se nalodíte na trajekt, který stojí přibližně od 60 do 130 EUR pro 2 osoby a 1 osobní vozidlo a asi za 2 hodiny budete v dánském městě Gedser (aktuální ceny zde). Z města Gedser pojedete severním směrem až do Kodaně.

Abyste se dostali z Kodaně do Švédska, je třeba využít další trajekt, nebo most mezi Dánskem a Švédskem (viz níže). Z Malmö pojedete dále přes města Bunkeflostrand, Östra Ljungby, Ulvaryd, Jönköping, Linköping, Norrköping a Södertälje až do Stockholmu.

Trajekt Dánsko – Švédsko

Přímá trasa trajektem Kodaň–Malmö vás bude stát kolem 100 EUR pro 2 osoby a 1 osobní vozidlo za jeden směr. Trajekty Dánsko-Švédsko zde.

Most Dánsko – Švédsko

Přes Öresundský most dlouhý necelých 8 km se dostanete na pevninu Švédska za 10 až 15 minut. A jaká je za most z Dánska do Švédska cena? Za mýtné dáte kolem 50 EUR. Poplatek se platí hotově či kartou u mýtné stanice Lernaken na švédské straně mostu (kompletní ceník zde).

Trasa jen přes Německo

Pokud se vám nechce jezdit přes Dánsko, můžete z německého přístavu Rostock zamířit trajektem přímo do švédského Trelleborgu. Jednosměrná jízdenka na trajekt Rostock–Trelleborg stojí kolem 80–200 EUR pro 2 osoby a 1 osobní vozidlo. Cesta s ním trvá asi 6 hodin.

Vždy se vyplatí provést rezervaci online s předstihem minimálně dva týdny, spíš více. Jedině tak si zajistíte příznivou cenu a oproti cestě přes Dánsko můžete ještě ušetřit!

Dálniční poplatky

Německo
Osobní automobily cestují po německých dálnicích zdarma.

Dánsko
I v Dánsku mají osobní vozy dálnice zdarma.

Švédsko
Osobní automobily za cestování po dálnicích neplatí. Poplatek je však požadován při každém vjezdu a výjezdu ze Stockholmu. Maximální částka, kterou vám Švédové naúčtují za 1 den a 1 osobní vůz je 105 SEK (cca 260 Kč). Další placení očekávejte při přejezdu Öresundského mostu.

Cena pohonných hmot

Pohonné hmoty jsou ve Švédsku o několik korun na litr dražší než u nás. Podívejte se na aktuální ceny benzínu a nafty.

Maximální povolená rychlost ve Švédsku

  • obec: 50 km/h
  • mimo obec: 70 km/h
  • dálnice: 110 km/h

Tipy pro cestování autem po Švédsku

  • Světla musíte mít zapnutá po celý den.
  • Mějte u sebe zelenou kartu.
  • Nezapomeňte ani na povinnou výbavu, která zahrnuje lékárničku, výstražný trojúhelník a reflexní vestu.
  • Doporučuje se vozit u sebe hasicí přístroj.
  • Děti musí být přepravovány v odpovídajícím dětském zádržném systému do 15 let nebo 135 cm.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Švédsko řidičský průkaz

Stačí mi do Švédska řidičský průkaz EU a nebo je nutné si vyřídit mezinárodní řidičský průkaz?
anonym
anonym

Most z Dánska do Švédska

Dobrý den, budeme pořádat takový menší road trip a rozhodli jsme se to vzít autem. Bude to taková předem nespoutaná jízda. Budeme mít určitě nějaký… Zobrazit více
anonym
anonym

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce