Švédsko od 5 799 Kč
Zobrazit zájezdy

Čím a jak platit ve Švédsku – měna, směna, bankomaty a ceny

Čím a jak platit ve Švédsku – měna, směna, bankomaty a ceny

Máte v hledáčku Švédsko? Pak jste na správném místě. Prozradíme vám, jakou měnou se ve Švédsku platí, i jak je to s výběrem peněz, bezhotovostním placením a místními cenami.

Švédská měna

I přes dlouholeté členství v EU si Švédsko stále zachovává svou měnu, kterou je švédská koruna (SEK). Při placení ve zdejších obchodech se setkáte s mincemi v hodnotě 1, 5 a 10 korun a bankovkami v hodnotách 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 korun. Kurz švédské koruny se dlouhodobě pohybuje kolem 2,50 Kč za 1 SEK.

Směnárny a bankomaty

Výměnu českých korun za švédské raději proveďte už v ČR, kde vás čeká výhodnější kurz než ve Švédsku. Města i všechny dostupné oblasti v zemi jsou protkané sítí bankomatů, ze kterých si můžete místní měnu vybrat. Do začátku to ale chce radši nějakou hotovost.

Platby kartou

Bezhotovostní placení je tu rozšířené stejně jako v jiných vyspělých státech Evropy. Obchody, supermarkety, restaurace, benzínky, hotely a veřejné instituce vám kartu bez problémů vezmou. Hotovost si ale připravte u pouličních stánků s občerstvením, na trhu nebo v malých podnicích.

Ceny potravin ve Švédsku

Ceny jídla ve Švédsku se oproti ČR pohybují poměrně vysoko. Cena jídla pro dva ve středně drahé restauraci většinou vychází kolem 700 SEK (1700 Kč). Největší rozdíl mezi Švédskem a ČR je u ceny piva. Za jedno pivo místní značky dáte cca 65 SEK (cca 160 Kč). Třetinka vody stojí kolem 20 SEK (cca 50 Kč) a capppuccino v restauraci asi 35 SEK (cca 90 Kč).

Ceny ubytování

Ceny za ubytování jsou také poměrně vysoké. Za 1 noc pro 1 osobu v hostelu zaplatíte zhruba 200 – 300 SEK (500 – 750 Kč). Hotely a penziony pak vychází kolem 1200 SEK (3000 Kč).

Ceny pohonných hmot

Ceny benzinu a nafty jsou ve Švédsku jedny z nejvyšších na světě.

Ceny cigaret

Pokud kouříte, koupě cigaret vás ve Švédsku přijde draho. Jedna krabička vás vyjde průměrně na 60 SEK (asi 150 Kč).

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce