Porto od 7 390 Kč
Zobrazit zájezdy
Vyhledejte levné letenky
   Pasažéři
   Pasažéři

   Francisco de Sa Carneiro

   Mezinárodní letiště Francisco de Sa Carneiro, zkráceně též Porto, leží přibližně 11 kilometrů od Porta u obce Maia. Vzniklo v roce 1945 a v roce 2017 bylo nejrušnějším letištěm v zemi. Své základny zde mají společnosti easyJet, Ryanair a TAP Portugal.

   Informace o letišti Francisco de Sa Carneiro

   Web www.ana.pt
   IATA OPO
   ICAO LPPR
   Místo Porto, Portugalsko
   Časový posun 1 hodina oproti ČR
   Aktuální čas 19:29, 05. 12. 2021
   Vzdálenost 2 029 km od Prahy

   Aktuální letový provoz

   Jak se dostat z/na letiště

   Nejrychleji se do centra Porta a k vlakovému i autobusovému nádraží dostanete fialovou linkou metra E. Metro odjíždí každých 20 až 30 minut v závislosti na dnech v týdnu a denní době. Cesta do centra trvá přibližně 30 minut. Ve směru z letiště jezdí metro od 5:56 do 00:34 a ve směru na letiště od 6:10 do 00:49.

   Pro nákup jízdenky si nejdříve musíte za 0,60 EUR zakoupit kartu Andante, na kterou si můžete nabíjet jednorázové nebo vícedenní jízdné. Kartu zakoupíte v automatech nebo ve stáncích. Pro letiště platí zóna Z4, tzn. jednorázová jízdenka za 2 EUR. Ostatní zóny stojí od 1,20 EUR za hodinu jízdy, 11 jízd vás vyjde na 12 EUR nebo si můžete zakoupit turistické jízdné za 15 EUR na 3 dny.

   Podrobné informace o metru naleznete na webu dopravce.

   Z letiště jezdí i autobusy, jsou však pomalejší a jízdné stojí stejně jako metro. Autobusy však obsluhují i okrajové části Porta, takže pokud se do některé z nich potřebujete dostat, může být autobus dobrou volbou. Podrobnější informace o autobusech naleznete zde.

   Využít můžete také shuttle busy soukromé společnosti 100rumos nebo standardní taxi služby.

   Přímo na letišti si můžete také zapůjčit osobní automobil a poznávat krásy Portugalska po vlastní ose. Seznam půjčoven naleznete zde.

   Služby na letišti

   Na letišti je dostatečná nabídka restaurací, kaváren i rychlých občerstvení s místním i mezinárodním jídlem. Nakupovat zde můžete duty free zboží, cestovní doplňky, léky, dárky, portugalské speciality a suvenýry i alkohol, tabákové výrobky a módní doplňky. Skříňky na úschovu zavazadel najdete před bezpečnostní kontrolou. Cena je od 1,50 do 2,50 EUR na 4 hodiny dle velikosti zavazadla. U stánku CTT před bezpečnostní kontrolou můžete zakoupit SIM karty, poslat pohledy, okopírovat dokumenty nebo zakoupit vstupenky na výstavy a další akce.

   Rodiny s dětmi ocení dva dětské koutky a 7 místností s veškerým vybavením pro odpočinek nebo nakrmení dětí. Za poplatek si lze objednat právo na přednostní odbavení. Osoby s omezenou pohyblivostí mohou využít asistenční službu. K další službám patří bankomaty, směnárny, turistické informace, půjčovny automobilů, Wi-Fi připojení zdarma (síť VINCI Airports wifi), VIP salonky a lékařská služba. Pro snažší orientaci na letišti si můžete stáhnout aplikaci ANA APP.

   Letenky

   S jedním mezipřistáním se z Prahy do Porta dostanete nejčastěji se společnostmi Ryanair, easyJet a Lufthansa. Ceny za zpáteční letenku se obvykle pohybují od 3 500 do 5 000 Kč.

   Z letišť v okolních zemích jsou letenky za podobné ceny a cesta na vzdálenější letiště se tak může vyplatit pouze v případě akčních nabídek.

   Cena letenky vždy závisí na konkrétním dopravci, sezóně i předstihu, s jakým letenku kupujete.

   Další informace, které se mohou hodit

   Letiště je pro cestující otevřeno nonstop. Letiště je dobře přehledné, snadno se zde zorientujete a na přestup vám bude stačit 45 minut.

   Přílety a odlety

   Sledovat přílety a odlety můžete pohodlně z domova. Stačí znát číslo letu, které se skládá z kódu aerolinky (obvykle dvě písmena, případně kombinace písmena a čísla) a pak samotného čísla konkrétního letu (dvě, tři nebo čtyři číslice), například OK 0701 (let Czech Airlines z Madridu do Prahy). Toto je vždy uvedeno na letence.

   Byl Vám zrušen nebo zpožděn let?

   Ověřte si nárok na odškodnění za zpoždění letu nebo zrušení letu. Výše náhrady může dosáhnout až 600 € a lze o ni požádat až 3 roky zpětně. Zdarma si zkontrolujte výši náhrady online.

   Související diskuze

   Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

   Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.