Pár užitečných tipů na cestování letadlem

Pár užitečných tipů na cestování letadlem

Balíte kufry a letíte na dovolenou? Dobře promyslete, co s sebou. Nezabalte do kufru věci, které budete při přesunu potřebovat, a hlavně na nic nezapomeňte. Čtěte praktické rady zkušených cestovatelů.

Jak chytře zabalit kufr a eliminovat nepříjemnosti způsobené ztrátou zavazadel

Výběr kufru: Skořepinový kufr vaše věci ochrání lépe než látkový. A víc vydrží.

Seznam věcí: Pokud se bojíte, že něco zapomenete, nestyďte se napsat si seznam, a to nejlépe několik dní před odletem, abyste měli dost času dopisovat věci, které vás napadnou dodatečně.

Balení kufru: Při balení kufru dejte měkké věci nahoru a dolů a ty křehčí mezi ně. Také si uvědomte, které věci budou dole, až kufr postavíte, ať vám například těžká taška s kosmetikou nesedne na vyžehlená trička. Především v látkových kufrech, kde při cestě působí na věci uvnitř velký tlak ostatních zavazadel, dejte veškeré tekutiny (opalovací krémy, sprchový gel atd.) navíc do igelitového sáčku. V opačném případě byste mohli žasnout nad neuvěřitelnou superschopností šampónu vytéct až na druhou stranu kufru.

Tip pro 2 a více cestovatelů: Občas dokáže cestu pořádně znepříjemnit ztráta zavazadla. Ani na letištích nejsou neomylní a kufr se může pozdržet, nebo odletět jinam. Potom trvá několik hodin až dní, než dorazí za vámi. Pokud cestujete s partnerem, kamarády nebo rodinou, prohoďte si při balení kufru pár základních kousků oblečení mezi sebou. Kdyby měl smůlu kterýkoliv jeden z vás, bude mít alespoň co na sebe. Pravděpodobnost, že se zatoulají oba/všechny vaše kufry, je přeci jenom menší.

Co s sebou do letadla a co na sebe

Co nezapomenout: Dobrými sluhy při cestování jsou vlhčené ubrousky a antibakteriální gel. Změnami teplot a klimatizací trpí i kůže, takže od věci není ani krém na ruce a balzám na rty. S knížkou, sluchátky nebo skladnou společenskou hrou vám čas uteče rychleji. Na vyplňování dokumentů a visaček potřebujete propisku. Něco na zub se také může hodit a nemusí to být zrovna řízek :-) Stačí ovoce, zelenina, sušenka nebo oříšky.

Co nezapomenout - dlouhé lety a přestupy: Při delších letech s přestupy přibalte do kabinového zavazadla i věci na převlečení, základní hygienické potřeby a nabíječku. Máte-li v plánu stihnout při dlouhém mezipřistání prohlídku města, pozor na počasí. I za pár hodin se můžete třeba v Dubaji pořádně spálit a jinde zase zmoknout. Pláštěnka nebo opalovací krém odlitý do malé lahvičky vás zachrání. A pokud jste rádi připraveni na všechno, kus provázku a lepicí páska jsou naprosto univerzálními opraváři.

Cennosti: Doklady, peníze a cennosti mějte vždy u sebe. Nedávejte je do kufru ani je nespouštějte z očí. Při kontrolách se nenechte rozhodit a zbytečně nepospíchejte - zkontrolujte, zda máte všechno.

Co si obléknout: V letadle bývá často opravdu zima, výjimečně naopak vedro. Oblečte se vrstveně, ať můžete snadno něco odložit nebo obléknout. Obuv zvolte buď pevnou, nebo přibalte do příručního zavazadla teplé ponožky - na módu se v letadle příliš nehraje, důležité je cítit se pohodlně a přežít cestu ve zdraví. Skvělým pomocníkem při létání i na cestách obecně je velký šátek - ochrání vás proti zimě, větru i slunci, dá se na něj sednout, lehnout, lze použít jako polštářek, dámy si z něj mohou u moře udělat sukni nebo šaty a nezabere moc místa.

Povolené věci do letadla: Seznam věcí, u kterých nejčastěji váháte, najdete v dalším článku Zavazadla do letadla - váha, rozměry, povolené a zakázané věci na palubu.

RADY NAŠICH ČTENÁŘŮ

  • Marie K.: Už několikrát se mi vyplatilo mít v příručním zavazadle i plavky. Při zpoždění nebo ztrátě kufrů se špatně shání. A můžou se hodit, i když uvíznete při mezipřistání.
  • Marie K.: Tip pro dámy: přibalte do kufru jedny slušné víceúčelové šaty. Už se mi stalo, že jsem byla na dovolené pozvána na koncert a na svatbu.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Nevybrali jste si?

Podívejte se na

Další akční nabídky

Nebo si nastavte hlídač akcí, výhodné nabídky Vám neuniknou

Hlídač akcí

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce