Pár užitečných tipů na cestování letadlem

Pár užitečných tipů na cestování letadlem

Balíte kufry a letíte na dovolenou? Dobře promyslete, co s sebou. Nezabalte do kufru věci, které budete při přesunu potřebovat, a hlavně na nic nezapomeňte. Čtěte praktické rady zkušených cestovatelů.

Jak chytře zabalit kufr a eliminovat nepříjemnosti způsobené ztrátou zavazadel

Výběr kufru: Skořepinový kufr vaše věci ochrání lépe než látkový. A víc vydrží.

Seznam věcí: Pokud se bojíte, že něco zapomenete, nestyďte se napsat si seznam, a to nejlépe několik dní před odletem, abyste měli dost času dopisovat věci, které vás napadnou dodatečně.

Balení kufru: Při balení kufru dejte měkké věci nahoru a dolů a ty křehčí mezi ně. Také si uvědomte, které věci budou dole, až kufr postavíte, ať vám například těžká taška s kosmetikou nesedne na vyžehlená trička. Především v látkových kufrech, kde při cestě působí na věci uvnitř velký tlak ostatních zavazadel, dejte veškeré tekutiny (opalovací krémy, sprchový gel atd.) navíc do igelitového sáčku. V opačném případě byste mohli žasnout nad neuvěřitelnou superschopností šampónu vytéct až na druhou stranu kufru.

Tip pro 2 a více cestovatelů: Občas dokáže cestu pořádně znepříjemnit ztráta zavazadla. Ani na letištích nejsou neomylní a kufr se může pozdržet, nebo odletět jinam. Potom trvá několik hodin až dní, než dorazí za vámi. Pokud cestujete s partnerem, kamarády nebo rodinou, prohoďte si při balení kufru pár základních kousků oblečení mezi sebou. Kdyby měl smůlu kterýkoliv jeden z vás, bude mít alespoň co na sebe. Pravděpodobnost, že se zatoulají oba/všechny vaše kufry, je přeci jenom menší.

Co s sebou do letadla a co na sebe

Co nezapomenout: Dobrými sluhy při cestování jsou vlhčené ubrousky a antibakteriální gel. Změnami teplot a klimatizací trpí i kůže, takže od věci není ani krém na ruce a balzám na rty. S knížkou, sluchátky nebo skladnou společenskou hrou vám čas uteče rychleji. Na vyplňování dokumentů a visaček potřebujete propisku. Něco na zub se také může hodit a nemusí to být zrovna řízek :-) Stačí ovoce, zelenina, sušenka nebo oříšky.

Co nezapomenout - dlouhé lety a přestupy: Při delších letech s přestupy přibalte do kabinového zavazadla i věci na převlečení, základní hygienické potřeby a nabíječku. Máte-li v plánu stihnout při dlouhém mezipřistání prohlídku města, pozor na počasí. I za pár hodin se můžete třeba v Dubaji pořádně spálit a jinde zase zmoknout. Pláštěnka nebo opalovací krém odlitý do malé lahvičky vás zachrání. A pokud jste rádi připraveni na všechno, kus provázku a lepicí páska jsou naprosto univerzálními opraváři.

Cennosti: Doklady, peníze a cennosti mějte vždy u sebe. Nedávejte je do kufru ani je nespouštějte z očí. Při kontrolách se nenechte rozhodit a zbytečně nepospíchejte - zkontrolujte, zda máte všechno.

Co si obléknout: V letadle bývá často opravdu zima, výjimečně naopak vedro. Oblečte se vrstveně, ať můžete snadno něco odložit nebo obléknout. Obuv zvolte buď pevnou, nebo přibalte do příručního zavazadla teplé ponožky - na módu se v letadle příliš nehraje, důležité je cítit se pohodlně a přežít cestu ve zdraví. Skvělým pomocníkem při létání i na cestách obecně je velký šátek - ochrání vás proti zimě, větru i slunci, dá se na něj sednout, lehnout, lze použít jako polštářek, dámy si z něj mohou u moře udělat sukni nebo šaty a nezabere moc místa.

Povolené věci do letadla: Seznam věcí, u kterých nejčastěji váháte, najdete v dalším článku Zavazadla do letadla - váha, rozměry, povolené a zakázané věci na palubu.

RADY NAŠICH ČTENÁŘŮ

  • Marie K.: Už několikrát se mi vyplatilo mít v příručním zavazadle i plavky. Při zpoždění nebo ztrátě kufrů se špatně shání. A můžou se hodit, i když uvíznete při mezipřistání.
  • Marie K.: Tip pro dámy: přibalte do kufru jedny slušné víceúčelové šaty. Už se mi stalo, že jsem byla na dovolené pozvána na koncert a na svatbu.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce