Albánie od 4 754 Kč
Zobrazit zájezdy

Albánská kuchyně – nejznámější jídla, pití a jejich ceny

Albánská kuchyně – nejznámější jídla, pití a jejich ceny

Albánská kuchyně je ovlivněná řeckou, tureckou, italskou a obecně středomořskou kuchyní. Ve srovnání s ostatními kuchyněmi je zdravější a jednodušší. Její kouzlo spočívá především v přírodním charakteru všech surovin. Nejčastěji zde narazíte na grilovaná masa a saláty.

Na albánské kuchyni si jistě velmi pochutnáte, a to hned z několika důvodů. Albánci používají kvalitní bio suroviny, které jsou bohaté na chuť. Navíc jednoduše, ale velmi dobře dokáží ochutit bylinkami každé jídlo. Jejich pokrmy zahrnují hodně zeleniny, a protože farmáři nemají prostředky na nákup pesticidů a umělých hnojiv, jsou jejich produkty opravdu „bio“. Ceny potravin a jídel v místních restauracích jsou o něco nižší než v České republice, v turistických oblastech téměř na stejné úrovni. Přitom si zde tolik pochutnáte a většina restaurací má vše po domácku vyrobené.

Čerstvé ryby a grilované maso

Setkáte se tady s velmi chutně upravenými rybami a mořskými plody, nejoblíbenější jsou mořský vlk, pražma, štikozubec, štika, parmice, úhoř, kapr, krevety, humři a slávky. Z masa se nejčastěji setkáte se skopovým, telecím a vepřovým. Pozor na jednu groteskní situaci. Nevyděste se, až uvidíte kus masa s ocasem, který se opéká na ohni. Není to pes, jen ovce s nezastřiženým ocasem. Jedná se o zdejší zvyk. Mnoho turistů jej zaměňuje s jinými zvířaty.

Jedním z nejoblíbenějších způsobů úpravy jídel je grilování. Pojízdné grily jsou téměř v každé ulici větších měst. Pověstnou lahůdkou jsou skopová žebírka grilovaná na dřevěném uhlí, toto jídlo se jmenuje paidhaqe. Takzvaný fergesë je další albánskou specialitou, jedná se o hustou smetanovou paprikovou omáčku s dušeným masem. Oblíbené jsou zde i masové kuličky ze skopového masa spojené vajíčkem (qofta) a dušené jehněčí s cibulí (conlek).

Na ulici v rychlém občerstvení doporučujeme ochutnat místní speciální shish kebab ze skopového (nebo jiného) masa grilovaného na špejlích s cibulí. Národním jídlem je tavë kosi – jehněčí nebo skopové maso zapečené s rýží a jogurtovou omáčkou. Albánci nepohrdnou ani žabími stehýnky, které chutnají jako lepší kuřecí maso.

Čerstvá zelenina a kvalitní suroviny

Kouzlem místní kuchyně jsou čerstvé bylinky, především bazalka, tymián, rozmarýn, máta a oregano. Jídla jsou většinou jednoduchá a na jedno jídlo se použije jen jeden druh bylinek nebo koření. Albánci vaří zdravě a ve svých pokrmech hodně používají olivový olej a zeleninu, která je součástí každého jídla.

Setkáte se často se zeleninovou oblohou ze salátů, rajčat, oliv, okurek, paprik nebo lilků. Za zmínku stojí také lilek plněný sýrem a pečené pórky. Ke každému pokrmu dostanete také albánský chléb bukë. Sami si vyrábějí výborné jogurty a sýry, kterými zjemňují často chuť masových pokrmů, a jogurtové omáčky dostanete téměř ke každému pokrmu. Vegetariáni si pochutnají na turli, což je ochucená dušená navrstvená zelenina.

Sladkosti a dezerty

Co se týká dezertů, albánská kuchyně se zde hodně inspirovala tureckou a řeckou kuchyní. Oblíbený je koláč byrek z medu a sušených fíků. Byrek existuje ale i na slaný způsob, a to s masem, špenátem a sýrem. Typické pro Albánii jsou dezerty tulumba (smažené válečky se sirupem), baklava (zákusek s oříšky a medem) a kadaif (nudle v klubíčku smažené na másle, polité medem nebo sladkým sirupem). Dále je známá halva ze sezamových semínek, sušeného ovoce, medu a ořechů. Při návštěvě byste neměli vynechat lokum, což je místní sladké želé.

Výborné víno a pivo

V Albánii mají velmi dobré červené víno a za ochutnání stojí i místní pivo, které je sladší a silnější než to české. Nejlepší značky piva jsou Tirana a Korca. Mezi nejznámější nápoje zde patří ale albánský koňak (Skënderbeu) a vinná pálenka raki. Nejoblíbenějším teplým nápojem je turecké káva, která je velmi silná a sladká.

Obvyklé ceny v restauracích

V turistických oblastech se ceny pohybují v cenové hladině jako u nás, zato v ne příliš navštěvovaném vnitrozemí jsou ceny o hodně nižší!

  • jídlo v restauraci: 100 – 550 Kč
  • pizza do ruky: 10 – 15 Kč
  • gyros: 25 – 30 Kč
  • espresso káva: 14 – 22 Kč
  • pivo Tirana (0,5 l): 20 – 40 Kč
  • cheesburger (fastfood): 20 – 40 Kč

» Zobrazit levné zájezdy do Albánie «

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce