Autem do Albánie: přes Chorvatsko nebo Maďarsko a Srbsko je to hračka

Autem do Albánie: přes Chorvatsko nebo Maďarsko a Srbsko je to hračka

Říkáte si, že byste letos vyrazili na dovolenou jinam než do Řecka nebo Chorvatska, ale nevíte kam? Albánie je ta pravá volba. Cesta sem je z velké části stejná a albánské silnice jsou téměř zadarmo. Poradíme vám, co všechno byste měli před cestou vědět.

Autem do Albánie se dostanete v podstatě dvěma způsoby. První je Jaderská cesta, která kopíruje pobřeží Chorvatska a pokračuje přes Černou Horu do Albánie. Druhá trasa vede přes Maďarsko a Srbsko. Záleží jen na vašem výběru, jestli raději zaplatíte dálniční poplatky a pojedete po kvalitnějších silnicích rychleji, nebo ušetříte na mýtném a užijete si dobrodružství po klikatých a úzkých silničkách. Níže najdete informace, které vám pomohou se rozhodnout, jakou trasu zvolit.

Autem po Jadranské cestě

 • Trasa: Graz – Záhřeb – Dubrovník – Tirana

Ať už jedete z jakéhokoli koutu ČR, zamiřte nejkratší cestou do Grazu a následně do Mariboru a dále. Tato cesta je určena především pro ty, kde nespěchají a nebude jim vadit zastávka na Jaderském pobřeží. Cesta se totiž může protáhnout až na dva dny, podle kolon, které chytnete v Rakousku a Chorvatsku. Zde také musíte počítat s dálničními poplatky. V Černé Hoře se zase připravte na klikaté serpentiny, které vaši cestu značně zpomalí.

Praha - Tirana: 1546 km

Dálniční poplatky a mýtné

Rakouská dálniční známka

 • 10denní – 9 EUR
 • 2měsíční – 26,20 EUR

Slovinská dálniční známka

 • 7denní – 15 EUR (30 EUR*)
 • Měsíční – 30 EUR (60 EUR*)

*Pro auta do 3,5 tuny, ale vyšší než 1,3 metru od přední nápravy.

Chorvatské mýtné

 • Podrobné informace o mýtném v Chorvatsku naleznete v článku ZDE.

Poplatky v Černé Hoře a Albánii

V Černé Hoře ani Albánii nemusíte mít dálniční známku ani se zde neplatí mýtné. Občas potkáte zpoplatněný tunel, ale jedná se o naprosto minimální částky do výše jednotek EUR. Na hranicích si vyžádejte Potvrzení o vjezdu vozidla, které budete potřebovat při výjezdu ze země. Spočítají vám podle něj silniční daň, která činí 1 euro na den. Nezapomeňte mít s sebou všechny potřebné doklady, zvláště pokud jedete do Albánie půjčeným, služebním nebo firemním autem. Více informací o potřebných dokladech pro cestu autem do Albánie najdete v článku o cestovních dokladech do Albánie.

Autem přes Maďarsko, Srbsko a Makedonii

 • Trasa: Bratislava – Budapešť – Bělehrad – Niš – Skopje – Tirana

Tuto trasu nejčastěji volí řidiči z ČR při cestě do Řecka, protože je nejkratší, nejrychlejší a osvědčená. Vzhledem k tomu, že do Albánie pojedete většinu cesty stejně, stojí za vyzkoušení. Převážně pojedete po dálnicích s pravidelně rozmístěnými motoresty a čerpacími stanicemi, kde se všude dá platit kartou. Od roku 2017 nepotřebujete na průjezd Srbskem, Makedonií ani na vstup do Albánie cestovní pas. Díky dohodám s EU vám postačí OP. Pokud plánujete vydat se obytným autem do Albánie, tato trasa je vzhledem ke stavu silnic rozhodně vhodnější.

Praha – Tirana: 1626 km

Dálniční poplatky a mýtné

Slovenská dálniční známka

 • 10denní – 10 EUR
 • Měsíční – 14 EUR

Od roku 2016 se na Slovensku platí dálniční poplatky pouze elektronicky. Přes internet si dálniční známku zakoupíte předem.

Maďarská dálniční známka

 • 10denní – 2 975 HUF, cca 250 Kč (5 950 HUF*)
 • Měsíční – 4 780 HUF, cca 400 Kč (9 560 HUF*)

*Pro auta s povolenou přepravou více než 7 osob, karavany a nákladní automobily do 3,5 t.

V Maďarsku funguje stejný systém jako na Slovensku. Dálniční známku můžete zakoupit také elektronicky.

Srbské mýto

 • Hotovost: srbské dináry a eura
 • Platební kartry: Visa, MasterCard, Diners Club
 • Cesta přes Srbsko vychází na cca 500 Kč

Makedonské mýto

 • Hotovost: makedonské dináry a eura
 • Platební karty: Visa, MasterCard
 • Cesta přes Makedonii vychází na cca 200 Kč

Albánie autobusem / vlakem

Do Albánie neexistuje z ČR přímé vlakové ani autobusové spojení. Je tu ale řešení, díky kterému se kombinací obou prostředků dostanete zhruba za 40 hodin (i když několikahodinová zpoždění jsou zcela běžná) a 4000 Kč z Prahy do Albánie. A pokud zkombinujete vnitrostátní jízdenky místo jedné mezistátní, můžete ušetřit až polovinu ceny.

První část cesty absolvujete vlakem na trase Praha – Brno – Budapešť – Bělehrad – Podgorica (případně Bar). Zvláště poslední úsek cesty z Bělehradu přes celou Černou Horu, tzv. Titovo metro, je velmi spektakulární. Odtud pak můžete pokračovat do Albánie autobusem.

» Zobrazit levné zájezdy do Albánie «


Akční nabídky