Albánie od 4 754 Kč
Zobrazit zájezdy

Autem do Albánie: přes Chorvatsko nebo Maďarsko a Srbsko je to hračka

Autem do Albánie: přes Chorvatsko nebo Maďarsko a Srbsko je to hračka

Říkáte si, že byste letos vyrazili na dovolenou jinam než do Řecka nebo Chorvatska, ale nevíte kam? Albánie je ta pravá volba. Cesta sem je z velké části stejná a albánské silnice jsou téměř zadarmo. Poradíme vám, co všechno byste měli před cestou vědět.

Autem do Albánie se dostanete v podstatě dvěma způsoby. První je Jaderská cesta, která kopíruje pobřeží Chorvatska a pokračuje přes Černou Horu do Albánie. Druhá trasa vede přes Maďarsko a Srbsko. Záleží jen na vašem výběru, jestli raději zaplatíte dálniční poplatky a pojedete po kvalitnějších silnicích rychleji, nebo ušetříte na mýtném a užijete si dobrodružství po klikatých a úzkých silničkách. Níže najdete informace, které vám pomohou se rozhodnout, jakou trasu zvolit.

Autem po Jadranské cestě

Trasa: Praha – Linec – Štýrský Hradec – Záhřeb – Dubrovník – Tirana

Ať už jedete z jakéhokoli koutu ČR, zamiřte nejkratší cestou do Grazu a následně do Mariboru a dále. Tato cesta je určena především pro ty, kde nespěchají a nebude jim vadit zastávka na Jaderském pobřeží. Cesta se totiž může protáhnout až na dva dny, podle kolon, které chytnete v Rakousku a Chorvatsku. Zde také musíte počítat s dálničními poplatky. V Černé Hoře se zase připravte na klikaté serpentiny, které vaši cestu značně zpomalí. Celá trasa Praha – Tirana měří cca 1 500 km.

Dálniční poplatky a mýtné

Rakouská dálniční známka
V Rakousku jsou platné jak fyzické samolepicí kupony, tak elektronická dálniční známka. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Slovinská dálniční známka
Dálniční známky jsou na evropské poměry dost drahé a mají kratší dobu platnosti. Ve všech případech se pak jedná o známky lepicí. Více informací o ceně známky a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Chorvatské mýtné
Podrobné informace o mýtném v Chorvatsku naleznete v článku ZDE.

Poplatky v Černé Hoře a Albánii
V Černé Hoře ani Albánii nemusíte mít dálniční známku ani se zde neplatí mýtné. Občas potkáte zpoplatněný tunel, ale jedná se o naprosto minimální částky do výše jednotek EUR. Na hranicích si vyžádejte Potvrzení o vjezdu vozidla, které budete potřebovat při výjezdu ze země. Spočítají vám podle něj silniční daň, která činí 1 euro na den. Nezapomeňte mít s sebou všechny potřebné doklady, zvláště pokud jedete do Albánie půjčeným, služebním nebo firemním autem. Více informací o potřebných dokladech pro cestu autem do Albánie najdete v článku o cestovních dokladech do Albánie.

Autem přes Maďarsko, Srbsko a Makedonii

Trasa: Bratislava – Budapešť – Bělehrad – Niš – Skopje – Tirana

Tuto trasu nejčastěji volí řidiči z ČR při cestě do Řecka, protože je nejkratší, nejrychlejší a osvědčená. Vzhledem k tomu, že do Albánie pojedete většinu cesty stejně, stojí za vyzkoušení. Převážně pojedete po dálnicích s pravidelně rozmístěnými motoresty a čerpacími stanicemi, kde se všude dá platit kartou. Od roku 2017 nepotřebujete na průjezd Srbskem, Makedonií ani na vstup do Albánie cestovní pas. Díky dohodám s EU vám postačí OP. Pokud plánujete vydat se obytným autem do Albánie, tato trasa je vzhledem ke stavu silnic rozhodně vhodnější. Tato varianta cesty měří cca 1 626 km.

Dálniční poplatky a mýtné

Slovenská dálniční známka
Na Slovensku musíte mít na dálnicích a některých rychlostních silnicích elektronickou dálniční známku, kterou lze zakoupit i online. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Maďarská dálniční známka
Maďarská dálniční známka existuje pouze v elektronické podobě. Můžete si ji tedy velmi snadno pořídit z domova už před odjezdem prostřednictvím SMS nebo online. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Srbské mýto
Cesta přes Srbsko vychází na cca 500 Kč. Platit je možné hotově srbskými dináry či eury, nebo platebními kartami Visa, MasterCard a Diners Club.

Makedonské mýto
Cesta přes Makedonii vychází na cca 200 Kč. Platit je možné hotově makedonskými denáry či eury, nebo platebními kartami Visa a MasterCard.

Pohonné hmoty

Před cestou do Albánie si zjistěte aktuální ceny benzínu a nafty ve všech tranzitních zemích, abyste si dopředu mohli naplánovat, kde natankujete.

Maximální povolená rychlost v Albánii

  • zastavěné oblasti: 40 km/h
  • mimo obec: 80 km/h
  • hlavní měziměstské silnice: 90 km/h
  • dálnice: 110 km/h

Povinná výbava

  • tažné lano
  • výstražný trojúhelník
  • lékárnička
  • doporučen hasicí přístroj
  • Děti do 12 let musí být přepravovány v odpovídajícím zádržném systému.

Albánie autobusem / vlakem

Do Albánie neexistuje z ČR přímé vlakové ani autobusové spojení. Je tu ale řešení, díky kterému se kombinací obou prostředků dostanete zhruba za 40 hodin (i když několikahodinová zpoždění jsou zcela běžná) a 4 000 Kč z Prahy do Albánie. A pokud zkombinujete vnitrostátní jízdenky místo jedné mezistátní, můžete ušetřit až polovinu ceny.

První část cesty absolvujete vlakem na trase Praha – Brno – Budapešť – Bělehrad – Podgorica (případně Bar). Zvláště poslední úsek cesty z Bělehradu přes celou Černou Horu, tzv. Titovo metro, je velmi spektakulární. Odtud pak můžete pokračovat do Albánie autobusem.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Trajekt Korfu - Saranda

Dobrý den, mohla bych se zde zeptat na trajekt Korfu - Saranda? Nevíte zda je jen pro osobní přepravu nebo i auta a motorky? Pokud máte nějaké info -… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Albánie autem

Hledáme cestovatele, kteří plánují cestu autem v termínu 07/08 2019 do Albánie a byli by ochotni jet společně. Věková kategorie 55+. Více… Zobrazit více
lk
lk

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce