Belgie od 7 599 Kč
Zobrazit zájezdy

Jak a čím platit v Belgii

Jak a čím platit v Belgii

Chystáte se na výlet po Belgii nebo jedete navštívit Brusel – jedno z hlavních center EU? Připravili jsme pro vás praktické informace. Podívejte se na aktuální ceny v Belgii a možnosti, jak platit.

Měna v Belgii

V Belgii se platí eurem, podobně jako ve většině západních států Evropy.

Bankomaty a platby kartou

  • Eura bez problémů směníte před odjezdem z ČR v každé směnárně nebo bance. V Belgii české koruny za eura běžně nevyměníte.
  • Banky Credit Communale a směnárny GWK (Geld Wissel Kantoor) umožňují směnu bez poplatků. Směnárny označené „change“, které často bývají na letištích nebo nádražích, mívají nevýhodný kurz.
  • Bankomaty najdete ve městech na každém kroku a platební kartou zaplatíte v drtivé většině obchodů, restaurací, na čerpacích stanicích apod.
  • Pozor! Někteří obchodníci můžou mít minimální limit na platbu kartou a vždy je dobré mít u sebe hotovost v mincích a menších bankovkách.

Ceny v Belgii

V Belgii jsou vyšší ceny než v ČR a týká se to většiny zboží i služeb. Studenti do 26 let, děti a senioři mohou získat slevu na vstup na turistické atrakce nebo na dopravu.

  • Cena nafty a benzínu: aktuální cena nafty, aktuální cena benzínu
  • Mýtné v Belgii: V Belgii nejsou zpoplatněné dálnice a mýtné zaplatíte jen na vybraných mostech a v tunelech. Jak se do Belgie dopravíte autem nebo autobusem, si přečtěte v článku Belgie – cesta autem/busem.
  • Cena ubytování: Částky, které zaplatíte v Belgii za ubytování, jsou srovnatelné s okolními západoevropskými zeměmi a odvíjí se od konkrétního místa. V průměru se dá hotelový pokoj sehnat za 1500 korun na noc. V akci je možné najít nejlevnější ubytování od 500 korun. Luxusnější bydlení se může vyšplhat přes 3000 Kč za noc.
  • Ceny jídla v Belgii (restaurace): Stravování v belgických restauracích není laciné. Určitou alternativou jsou fast foody, kde se dá najíst od 180 Kč, a levné restaurace se zvýhodněným menu od 250 Kč. Levně pořídíte v pouličních stáncích tradiční belgické vafle a vlámské hranolky s majonézou. Oběd v lepší restauraci pro dva se skleničkou vína či piva stojí v průměru 1500 korun. Půl litru točeného belgického piva si dáte od 80 do 120 korun. Spropitné bývá běžně zahrnuto v ceně.
  • Ceny potravin v Belgii: Také ceny potravin v Belgii jsou vyšší než v ČR. Kilo masa pořídíte v průměru za 350 Kč, bochník místního bílého chleba za 40 Kč. Až budete kupovat jako suvenýr domů vyhlášené belgické pralinky, cenové rozpětí se pohybuje od sympatických cen až po astronomické částky.
  • Cena cigaret: krabičku cigaret Marlboro pořídíte asi za 160 Kč.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce