Belgie od 7 499 Kč
Zobrazit zájezdy

Belgická kuchyně – nejznámější jídla, pití a jejich ceny

Belgická kuchyně – nejznámější jídla, pití a jejich ceny

Belgická kuchyně si zakládá na kvalitě potravin a kombinuje francouzskou a nizozemskou kuchyni se špetkou německé. Nabízí výborné slávky, chutné pivo a luxusní čokolády. Zajímavostí je, že v Belgii vznikly hranolky, vafle a další jídla. Dočkáte se vynikajících masových specialit i zajímavé zeleniny v pokrmech.

Belgická kuchyně a její speciality jsou známé po celém světě. Najdete zde mnoho restaurací s michelinskou hvězdou a o kvalitě potravin a pokrmů v Belgii nelze pochybovat. Každý jistě zná belgickou čokoládu, pivo a vafle. Dokonce i hranolky mají svůj původ v Belgii a jsou tady jedničkou mezi přílohami.

V kuchyni se odrazil vliv Francie, Holandska i Německa. V belgické restauraci často uvidíte jídla z čerstvých mořských plodů a masové pokrmy. Mají rádi také zvěřinu, proslulé jsou i místní paštiky nebo uzeniny. Belgičané zkrátka přispívají do světa gastronomie nemalým dílem. Traduje se, že jedí kvalitně jako ve Francii a dopřávají si velké porce jako v Německu.

Mořské plody a ryby

Mísa čerstvých slávek upravená na různé způsoby by rozhodně neměla chybět na vašem seznamu jídel při návštěvě Belgie. Jí se všude po světě, ale v Belgii jsou přímo vyhlášené. K moři to není daleko, a tak jsou téměř vždy čerstvé. Jídlo zvané moules-frites, tedy slávky s hranolkama, je velmi populární i ve Francii, ale vznik má právě v Belgii. Slávky můžou být na víně nebo pivě, s cibulkou, rajčaty, česnekem, s rokforovou nebo hořčičnou omáčkou apod.

Belgičané také nedají dopustit na humry, krevety, kalamáry nebo langusty. Ochutnejte krevety smažené v těstíčku, tzv. garnaal kroketten.

Zvláštní zelenina

V belgické kuchyni najdete mnoho chutných masových pokrmů, takže místní strava není úplně vhodná pro vegetariány. Ovšem za zmínku stojí určité druhy zeleniny, které Belgičané používají a nejsou u nás příliš známé.

Čekanka, která je považována za národní zeleninu, se hojně používá jako příloha nebo i v samostatném pokrmu chicons au gratin, což je čekanka zabalená v sýru s bešamelem a gratinovaná v troubě. Dále se často setkáte s různě upravovaným chřestem nebo chmelovými výhonky. Je vidět, že Belgičané pivo opravdu milují!

Masové pokrmy

V Belgii, stejně jako my, milují maso s omáčkami, a tak se podíváme na ta nejzajímavější typická masová jídla. Carbonade flamande je hovězí maso dušené v belgickém pivu podávané se sladko-kyselou omáčkou a hranolkami nebo bramborami. Pokud máte rádi králičí maso, dejte si Konijn in geuze, tedy králíka na fermentovaném belgickém pivu geuze.

Pro nás známý tatarský steak, tedy syrové hovězí maso, se v Belgii míchá navíc s kapary a cibulí. Nenechte se tedy zaskočit jinou chutí. Pokud chcete ochutnat vyloženě národní jídlo, sáhněte po Waterzooi, což je nejčastěji rybí nebo kuřecí maso s kořenovou zeleninou v omáčce z vaječného žloutku, smetany a zeleninového vývaru.

Dezerty

Jen málokdo ještě neochutnal světoznámé belgické čokoládové pralinky. Čokoláda se vyváží z Belgie do celého světa a v zemi najdete přes 2 000 čokoládoven. Známé jsou také belgické sušenky Speculoos nebo výborné vafle. Na výběr jsou dva druhy vaflí – bruselské jsou nadýchanější, méně sladké a větší než ty lutyšské.

Piva a další alkoholické nápoje

Češi sice konzumují o něco více piva než Belgičané, ovšem tady se vyrábí k poměru velikosti země nejvíce druhů piv na světě. Piva jsou velmi silná a jsou často různě ochucená. Vyberete si ze sladkých, černých, hořkých, pšeničných, klášterních, ovocných a dalších piv. Vždyť je také v Belgii přes 180 pivovarů. Nejznámější typ piva je dvakrát fermentovaný geuze a spontánně kvašený lambik.

Obvyklé ceny v restauracích

  • Cappuccino: 3,50 EUR
  • Malé pivo: 2,50 EUR
  • Nealkoholický nápoj: 2,50 EUR
  • Snídaňové menu: 7 EUR
  • Oběd nebo večeře: 15 EUR
  • Slávky: 10 EUR – 20 EUR

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce