Bělorusko od 11 869 Kč
Zobrazit zájezdy

Doprava do Běloruska a cestování v zemi

Doprava do Běloruska a cestování v zemi

Chystáte se vyrazit do Běloruska a nevíte, jaký způsob přepravy zvolit pro příjezd do země i pro pohyb přímo v Bělorusku? Čtěte, jak je to s překračováním hranic s osobním vozem, jakou musíte mít povinnou výbavu v autě, jaké zde platí dopravní předpisy a také, jak je to s placením silničních poplatků a mýtného i s cenami za benzín.

Do Běloruska autem

Pokud jedete do Běloruska, je nejlepší variantou mít svůj vlastní automobil. Jeho velkým plusem je, že nejste odkázáni na žádné pravidelné spoje. Navštívit Bělorusko autem má i tu výhodu, že následně máte celou dobu pobytu svůj vůz k dispozici pro cestování po zajímavých místech a není třeba na místě řešit městskou hromadnou dopravu nebo přejezdy mezi jednotlivými městy. Sami můžete vyrazit kdykoliv a kamkoliv.

Cesta autem do Běloruska vám z Prahy na hranice v Brestu (893 km) zabere přibližně 10 hodin. Je třeba počítat s tím, že se na hraničním přechodu kvůli kontrolám nebo frontám zdržíte poměrně dlouhou dobu, v sezóně i několik hodin. Pro vstup do země s vlastním vozem se na hranicích využívá červený koridor. Je zapotřebí auto přihlásit v celní deklaraci. To je bezplatná záležitost a jedná se jen o krátké vyplňování formulářů. Kromě cestovních dokladů s sebou mějte pro urychlení kontroly i kopii malého technického průkazu.

Pohyb autem po Bělorusku

Pohyb po silnicích v Bělorusku je příjemný a silnice nejsou mimo velká města příliš přeplněné. Jezdí se stejně jako v České republice vpravo a základní dopravní předpisy se také neliší. Maximální povolená rychlost na běžné silnici je 60 km/hod ve městě, 90 km/hod za městem a 110 km/hod po dálnici. Za volantem platí nulová tolerance alkoholu a telefonovat můžete pouze s hands-free.

Povinná výbava vozu do Běloruska

  • reflexní vesta
  • výstražný trojúhelník
  • nálepka na autě se značkou státu
  • hasicí přístroj
  • lékárnička

Děti mladší dvanácti let by měly být usazené v autosedačce. Dejte si pozor na povinné placení dálnic. Neuhrazení poplatku je přísně pokutováno. Je možné cestovat i přes vybrané úseky po neplacených silnicích, ale například při cestě do Minsku se mýtnému nevyhnete.

Podobně jako v ČR pro kamiony, jsou v Bělorusku pro všechna auta poplatky v elektronické podobě. Měřící krabičky pro poplatky seženete na benzínkách BelToll. Platba se počítá podle najetých kilometrů. Pokud vám zbyde přeplatek, dostanete peníze zpět při opuštění země na hranicích. V kontrastu s placenými úseky je v Bělorusku naopak výhodou oproti ČR nízká cena benzínu, která se pohybuje kolem 15 Kč za litr.

Hromadná doprava

Pokud nebudete cestovat autem, je možnost zvolit vlaky nebo autobusy. V takovém případě však odpadá možnost se po Bělorusku pohybovat s vlastním vozem a bude třeba řešit nejen příjezd a odjezd, ale také pohyb na místě v rámci země. Vlakem do Běloruska dorazíte poměrně snadno a také se jím můžete dopravovat mezi jednotlivými většími městy. Tento způsob transportu je hojně využívaný a pohodlný. Počítejte však s tím, že je třeba si mnohdy předem rezervovat místenku.

Také je možnost volit cestu do Běloruska autobusem a to v rámci pravidelných spojů i přes cestovní kanceláře. Mnoho přepravních společností u nás nabízí dopravu s komfortním zařízením autobusu, jako je strava při cestě, měkké sedačky a Wi-Fi připojení. V rámci Běloruska pak autobusy také fungují, ale nejsou příliš spolehlivé, zvlášť pokud se jedná o klasické jízdy mezi městy. Naopak menší minibusy lokální úrovně jsou levné a přitom bezproblémové.

Bělorusko letecky

Poslední možností, jak se dostat do Běloruska, je let letadlem. Pokud budete využívat oficiální linky a ne soukromý let, je velkou nevýhodou, že je nabízena pouze trasa Praha – Minsk. Spojení mezi jinými městy neexistuje. V porovnání s jízdou vlastním autem nebo vlakem a autobusem je let finančně nákladnější.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Celní deklarace pro řidiče

Řidič (majitel vozidla) musí mít celní deklaraci kde je zapsáno vozidlo. Ostatních cestujících se to týká pouze v případě když by převáželi velké… Zobrazit více
Arne1
Arne1

Pojištění auta do Běloruska

Jaká je platnost našich českých pojistek aut ? Povinné ručení by v současné době mělo být platné ode všech pojišťoven - nicméně podstatné je to, co… Zobrazit více
Arne1
Arne1

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce