Bělorusko od 11 869 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity v Bělorusku – památky, muzea, saunování i rodinné aktivity

Tipy na aktivity v Bělorusku – památky, muzea, saunování i rodinné aktivity

Plánujete výlet do Běloruska? Potom určitě budete chtít znát tipy na výlety a aktivity, které se zde dají podnikat. O ně není rozhodně nouze. Bělorusko je velice zajímavá země, která ještě stále patří mezi turisticky neobjevené poklady. Vedle klasických odkazů k historii v podobě památek i muzeí zde můžete najít typické místní aktivity od rybaření až po velice oblíbené sauny. Na své si přijdou i rodiny s malými dětmi.

Památky a historická místa

Bělorusko patří mezi málo navštěvované země a v porovnání s okolními státy mezi více bezpečné pro turisty. Z tohoto důvodu je ideální, pokud chcete navštěvovat památky a historická místa a vyhnout se přitom velkým davům. Za vidění rozhodně stojí dvě velké památky zapsané na seznam UNESCO – Mirský zámek ležící poblíž stejnojmenného města a zámek v Ňasviži.

Hlavním cílem cestovatelů obvykle bývá hlavní město Minsk, které je starší i než ruská Moskva nebo německý Berlín. Mezi jeho památky patří například kostel sv. Simona a Heleny, nejstarší kostel města sv. Máří Magdalény, katedrála Panny Marie nebo chrám svatého Alexandra Něvského.

Západně ležící město Brest nabízí unikátní pevnost a budovu Bílého paláce. Další historické zajímavosti se nacházejí ve starém městě s názvem Grodno. Uvidíte zde Dřevěný Kostel sv. Borise a Hliba, Spodní chrám a Horní chrám. Grodno je silně spojené se židovskou kulturou a můžete zde obdivovat staré židovské hřbitovy i hlavní chorální synagogu.

Muzea

Historii a zajímavosti lze poznávat nejen prostřednictvím cestování po konkrétních památkách, ale také pohodlně díky muzeím. Těch je v Bělorusku celá řada a rozhodně velká část z nich stojí za návštěvu, která je velice zajímavým zážitkem. Muzea nabízejí různá tematická zaměření, ze kterých si každý vybere to, co chce vidět nejraději.

Nejčastějším typem muzeí jsou vojenská, která se často obrací k vítězství ve 2. světové válce. Expozice obvykle nejsou v úplně perfektním stavu, o to více autentický zážitek to však je. Ve městech, kde nenajdete vojenské muzeum, objevíte alespoň památník nebo tank. Pro technicky zaměřené nadšence je tu možnost zavítat do muzea Stalinovy linie, které najdete kousek za Minskem, nebo do muzea železnice ve městě Brest.

Pro nadšence do umění se zase v Bělorusku nachází muzeum Marca Chagalla pojmenované po zdejším rodákovi a umístěné v jeho rodném městě Vitebsk. V něm můžete obdivovat jeho tvorbu. Další umění najdete v Národním uměleckém muzeu Běloruské republiky, které se nachází v Minsku. V tomto největším muzeu země svého zaměření je umístěno přibližně 27 tisíc uměleckých děl původem z Běloruska i ze zahraničí.

Rybaření

Bělorusko oplývá velkým množstvím vodních ploch. Ať už se jedná o řeky, potoky či jezera, najdete na většině území nějaký přírodní nebo umělý vodní zdroj. Tyto podmínky jsou naprosto ideální k rybaření. Bělorusko často touto aktivitou láká zkušené rybáře, kteří si za svým koníčkem dělají výlet právě sem.

I jako nadšený turista si však tuto zábavu můžete v Bělorusku na vlastní kůži vyzkoušet. Výhodou totiž je, že k rybaření v této zemi nepotřebujete žádné povolení. Výjimkou, kde je lov ryb zakázaný, jsou jen soukromé pozemky. Ty jsou spolu se zákazem však viditelně označené. Všechny ostatní vodní plochy jsou vám volně k dispozici. Místní jezírka nabízejí navíc příjemnou atmosféru v krásné krajině, tudíž si rybaření opravdu užijete.

Saunování

Mnoho lidí má sauny spojené se zeměmi severní Evropy. Přesto i Bělorusko je tímto známé a místní si saunu rádi dopřávají. Ve velkých městech nenajdete tak širokou nabídku saunování jako v menších vesnicích či v případě odlehlých chat.

Chalupu, farmu či jiné stavení se saunou si můžete cíleně pronajmout na krátký čas i na celou dovolenou. Obvykle jsou velice příjemně a útulně zařízeny a nabízejí i další zábavu, jako je například ohniště a hezké posezení před vchodem. Velkou výhodou je dostatek soukromí. Velice oblíbenou saunou je v Bělorusku klasická ruská baňa. Ta je spojena nejen s teplotními podmínkami sauny, ale také s plácáním se větvičkami z břízy nebo z dubu po celém těle.

Rodinné aktivity

Vedle již zmíněných zajímavých historických památek je v Bělorusku mnoho dalších turisticky atraktivních míst, které zaujmou děti i dospělé. Mezi unikátnosti patří památník přesně počítačově vypočítaného geografického středu Evropy nebo památník písmene Ў (v překladu „ú s čárkou“), které používá ze všech indoevropských jazyků pouze běloruská abeceda.

Určitě si také udělejte výlet do přírody, která je v Bělorusku velice krásná a člověkem málo dotčená. Můžete pozorovat i volně žijící zvěř jako jsou jeleni, zubrové nebo losové. Z přírodních památek stojí za zmínku především národní park Braslavská jezera s propojeným labyrintem vodních ploch. V Minsku na vás pak čekají další rodinné aktivity jako delfinárium a zoologická zahrada. Další zoo najdete například ve městě Grodno. Nechybí ani DinoParky a aquaparky s celou řadou vodních atrakcí.

Nakupování

Bělorusko nabízí celou řadu různých velkých obchodů. Nakupování je možné v rozlehlých obchodních domech, kterých je mnoho v Minsku i v dalších důležitých městech. Zde seženete především trendy módu a jiné zajímavosti, které v České republice nekoupíte.

Druhým místem pro nakupování, které rozhodně stojí za to navštívit, jsou místní trhy. Prodej formou hromadných trhů je v Bělorusku velice častý a oblíbený. Seženete zde domácí výrobky, tradiční předměty, které poslouží jako suvenýry, a také ochutnáte místní kuchyni.

Ať už se rozhodnete pro obchodní centrum, pro trhy nebo pro oboje, návštěva velkých nákupních míst v Bělorusku je vždy zajímavým zážitkem. Při pohybu v davu s větším obnosem peněz dbejte obezřetnosti, i když se zde není při nakupování příliš čeho obávat. Kapsářství ani jiná kriminalita nejsou v Bělorusku vysoké.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce