Dánsko od 2 999 Kč
Zobrazit zájezdy

Autem do Dánska – možné trasy, silniční poplatky a cestovní doklady

Autem do Dánska – možné trasy, silniční poplatky a cestovní doklady

Dánsko se rozkládá částečně na pevnině a částečně na ostrovech, a proto nejvhodnější trasa závisí na tom, kam míříte. V každém případě pojedete většinu cesty přes Německo. Cestolino přináší aktuální informace, kolik času strávíte na cestě, jakou máte mít povinnou výbavu a kolik bude cesta stát. Poradíme i alternativní cesty do Dánska autobusem, vlakem nebo letadlem.

Cesta autem do Dánska

Do Dánska vedou v podstatě jen dvě trasy. Záleží, jestli míříte na ostrov Sjælland, kde leží hlavní město Kodaň, nebo do pevninské části Dánska.

Praha – Kodaň (s využitím trajektu)

Trasa Praha – Kodaň měří 780 km a dá se v pohodě ujet za 10 hodin. Z Prahy zamíříte na Drážďany, Berlín a Rostock. Z Rostocku jezdí do dánského města Gedser trajekt, který stojí zhruba 2 500 Kč za osobní vůz (online ceník a rezervace zde). Z Gesderu je to do Kodaně už jen 150 km.

Praha – pevninské Dánsko

Trasa Praha – dánské hranice je dlouhá také asi 780 km a zabere zhruba 8 hodin. Pokud míříte na Jutský poloostrov, tedy pevninskou část Dánska, trasa je až po sjezd poblíž Wittstocku (asi 100 km za Berlínem) stejná jako při cestě do Kodaně. Pojedete tedy opět přes Drážďany, Berlín a Wittenburg, dále po dvacet čtyřce na Kassenburg (sjezd asi 30 km před Hamburkem), po 404, 21 a 205 kolem Bad Segebergu a Neumünsteru a po německé dálnici A7 až k dánským hranicím, nebo můžete dojet až do Hamburku a napojit se na A7 už tam. Po této trase se dá dojet i do Kodaně bez využití trajektu. Cesta až tam má 1 100 km a trvá 11 hodin.

Podle spotřeby vozu vyjdou obě varianty na 3 000 – 5 000 Kč za cestu tam i zpět. Před cestou si zjistěte aktuální cenu nafty nebo benzínu a kurz dánské koruny, abyste si udělali lepší představu o nákladech. Velkou výhodou je, že se v Německu ani Dánsku neplatí dálniční poplatky. Jedinou výjimkou je dánský most Storebælt mezi ostrovy Fyn a Sjælland, kde zaplatíte 33 euro za přejezd osobním autem, případně Øresundský most mezi Dánskem a Švédskem (46 euro). V případě, že jedete ve více lidech, je cesta autem jednoznačně nejlevnější variantou.

Doklady

  • Průkaz totožnosti (pas nebo OP) platný po dobu celého pobytu v Dánsku
  • Řidičský průkaz
  • Osvědčení o technickém průkazu
  • Doklad o zaplaceném povinném ručení
  • Pokud máte půjčené nebo služební auto, potřebujete písemný souhlas majitele

Povinná výbava

  • Standardní jako v České republice. Hasicí přístroj a reflexní vesta jsou pouze doporučené.
  • Děti musí být přepravovány v odpovídajícím dětském zádržném systému do 135 cm.

Maximální povolená rychlost

  • obec: 50 km/h
  • mimo obec: 80 km/h
  • dálnice: 130 km/h

Cesta autobusem

Z Prahy do Kodaně jezdí především společnost Flixbus, a to přímo, s přestupem v Berlíně nebo v Hamburku (13 – 14 hodin), nebo přímá linka společnosti Comati (něco přes 12 hodin). K dispozici je hned několik spojů za den. Cena jízdenky se mění podle toho, jestli si ji pořídíte dostatečně s předstihem nebo na poslední chvíli, a také podle počtu zbývajících míst. Obvykle stojí 700 až 1 200 Kč v jednom směru. Tato varianta je nejlepší, pokud cestujete sami.

Cesta vlakem

České dráhy a Deutsche Bahn nabízejí vlakový spoj do Kodaně s přestupem v Hamburku nebo v Berlíně. Cesta trvá 12 hodin. K dispozici je i lůžkový vůz a jízdenky stojí 1 300–2 000 Kč. Vlakem je možné se dopravit i do Aarhusu, druhého největšího města Dánska, odkud je to jen půl hodiny do největšího Legolandu na světě. Opět vás bude čekat přestup v Berlíně nebo Hamburku, cesta zabere 15 hodin a nejlevnější jízdenku je možné koupit za 1 600 Kč.

Cesta letadlem

Z Prahy do Kodaně létají například společnosti ČSA, SAS a Norwegian, které vypravují dva až čtyři lety denně. Cesta trvá asi 1,5 hodiny a letenky se pohybují kolem 2 000 Kč za jednu cestu. Jako vždy záleží, jak dlouho před odletem letenku kupujete, nebo jestli natrefíte na akci.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Most z Dánska do Švédska

Dobrý den, budeme pořádat takový menší road trip a rozhodli jsme se to vzít autem. Bude to taková předem nespoutaná jízda. Budeme mít určitě nějaký… Zobrazit více
anonym
anonym

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce