Dánsko od 2 999 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity v Dánsku – památky, cyklistika i plavby lodí

Tipy na aktivity v Dánsku – památky, cyklistika i plavby lodí

Chystáte se do Dánska? Čtěte dál a dozvíte se, kam vyrazit za památkami, přírodními krásami, na výlet na kole nebo na kajaku a která místa a aktivity budou bavit i vaše děti. 

Památky a zajímavá místa

Nejznámějšími památkami Kodaně jsou královský palác Amalienborg, palác Christiansborg, kde sídlí dánský parlament, Katedrála Nanebevzetí Panny Marie, zámek Rosenborg a socha malé mořské víly na počest rodáka Hanse Christiana Andersena. Krásný výhled na město budete mít z Kulaté věže (Rundetaarn). Na kafe si zajděte na přístavní promenádu Nyhavn s barevnými domky, kavárnami a dřevěnými plachetnicemi.

Egeskov Slot je jedinečný vodní hrad ze 16. století, který najdete na jihu ostrova Fyn. Nezapomeňte navštívit také přilehlé a dokonale upravené zahrady s labyrintem. Vstupné pro dospělé začíná na 680 Kč.

Renesanční hrad Kronborg byl dějištěm hry Hamlet od Williama Shakespeara. Najdete ho ve městě Helsingor na ostrově Sjaelland. Vstupné pro dospělou osobu je 330 Kč, nebo 500 Kč podle sezóny, děti mají vstup zdarma.

Město Roskilde proslavila nejen gotická katedrála postavená ve 12. a 13. století, ale především největší hudební festival v severní Evropě, který se zde koná každé léto. Západně od města leží tematický historický park.

Město Ribe, nejstarší skandinávské městečko, bylo založeno v 8. století na pobřeží Severního moře. Uvidíte zde křivolaké dlážděné uličky s malými domky a dvě vikingská muzea. Krásný výhled na město nabízí 50metrová věž katedrály.

Ve městě Lyngby, jen 15 km severně od Kodaně, stojí za návštěvu veliký skanzen, kde uvidíte až 50 staveb připomínajících období od 17. do 20. století. Vstupné pro dospělou osobu je 280 Kč, nebo 330 Kč, děti mají vstup zdarma.

Aarhus je druhé největší dánské město. Při jeho návštěvě určitě nesmíte vynechat spletité uličky rozsáhlého skanzenu, kde zabloudíte do různých epoch dánské historie. Neobvyklý pohled na město se vám naskytne z duhové panoramatické vyhlídky muzea ARoS.

Přírodní krásy

Råbjerg Mile je pohyblivá písečná duna v severním Dánsku, která ročně přiláká na 250 000 návštěvníků. Její rozloha je asi 2 km2 a je neobvyklým cílem pro pěší nebo cyklistický výlet.

Nedaleko odtud se nachází také vrchol pevninské Evropy – Grenen. Zde se můžete projít po krásném pobřeží, pozorovat hrající si lachtany a smočit si nohy v ledové vodě hned dvou moří.

Vápencový útes Stevns Klint leží 2 hodiny jižně od Kodaně. Obdivovat jeho krásu můžete z pramice, na kole nebo třeba z koňského hřbetu. Nebo se vydejte na pláž pod ním, sbírat až 70 milionů let staré zkameněliny.

Národní park Thy, ležící nedaleko města Hanstholm, je oblíbeným místem pro pozorování ptactva, pro pěší i cyklistické výlety a vyjížďky na koni. Přespat zde můžete v hotelu, přístřešku nebo pod stanem na vyhrazených místech.

Cyklistika a další sporty

Dánsko je cyklistickým rájem. Najdete tu více než 12 000 km značených cyklostezek, klidné silničky a téměř žádné kopce. Dánskem vede 11 národních cyklotras, s délkami 105 km až 650 km. Včetně oblíbené trasy Hærvej, která vede od severu k jihu napříč celou zemí.

Dánskem procházejí také 4 mezinárodní trasy EuroVelo, které vás povedou především podél pobřeží. Pokud se vám nechce na delší výlet, projeďte se na kole jen po Kodani, která je jedním z nejlepších měst pro cyklisty na světě. Kolo si můžete půjčit v jedné z mnoha místních půjčoven, a to včetně elektrokol nebo kol pro děti. Přeprava kol je povolena ve většině vlaků, autobusů i trajektů. Cyklistické výlety můžete naplánovat zde.

Turistika není v Dánsku zdaleka v takové oblibě, přesto se zde nachází několik zajímavých turistických tras. Nenáročný trek Camoenoen, dlouhý 175 km, vede přes ostrovy Møn, Nyord and Bogø. Podél pobřeží ostrova Bornholm se točí necelých 120 km dlouhá turistická trasa, která vás provede přes rybářské vesničky i písčité pláže. Napříč krásnou přírodou poloostrova Jutland vede 130 km dlouhá trasa s možností přespání na tábořištích. Na jihu souostroví Fyn si můžete projít 220 km dlouhou trasu Øhavsstien. V červnu tudy vede 3denní a 75 km dlouhý pochod, na který se v roce 2019 vydalo přes 1 000 lidí z 37 zemí.

Dánské pobřeží měří přes 7 300 km a skvělý způsob, jak prozkoumat všechny ostrůvky, zátoky a přístavy, je na kajaku, kánoi nebo plachetnici. Sjízdné jsou také klidné vody řek Gudenå, Suså a řeky a jezera v oblasti Lake District. Půjčit si vybavení nebo vyrazit na denní i několikadenní vodní výpravy můžete z města Silkeborg. Silné větry na západním pobřeží poloostrova Jutland sem lákají příznivce kitesurfingu a windsurfingu. Hlavními středisky jsou města Klitmøller a Hvide Sande.

Rodinné aktivity

Kodaň slibuje spoustu zábavy pro velké i malé návštěvníky. Zdejší zoologická zahrada byla otevřena už v roce 1859, což z ní dělá jednu z nejstarších v Evropě, a dnes zde můžete vidět přes 3 000 zvířat. Nedaleko se nachází také oblíbený zábavní park Tivoli Gardens. V okolí města se v lesích a na plážích schovává 6 dřevěných soch obrů. Rozhledna a stezka v korunách stromů v jednom a lezecký park Camp Adventure leží jen 70 km jižně od Kodaně.

Na ostrově Lolland zažijete africkou savanu při návštěvě safari parku, kde uvidíte zebry, žirafy i nosorožce. Ve městě Billund, odkud pochází Lego, najdete zábavní park Legoland a tropický aquapark s ubytováním. Podobný aquapark se nachází také ve městě Rødby. Chcete si zahrát na Vikingy? Navštivte vikingské muzeum v Roskilde, kde si můžete zkusit dobové kostýmy nebo rovnou vyrazit na plavbu.

Budete-li mít cestu na sever země, zastavte se v městečku Hirtshals, v obřím oceanáriu plném mořských živočichů. V nedalekém městečku Løkken najdete zábavní park a aquapark. S většími dětmi si užijete napínavou únikovou hru, kterou najdete ve většině větších měst. Oblíbená únikovka je v Kodani.


Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Dánský ostrov Bornholm zkušenosti

Dobrý den, cestovali jste někdy někdo na ostrov Bornholm? Vypadá to jako krásné místo, prý snad i vhodné pro cyklistiku. Máte někdo zkušenosti? Dá se… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Kodaň na jeden den

Dobrý den, příští měsíc se budeme pohybovat v Dánsku a budeme mít jeden den na Kodaň. Co určitě neminout? Díky
Ovča
Ovča

Legoland Dánsko

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli máte někdo zkušenosti s legolandem v Dánsku. máte nějaký typ jak pořídit výhodné vstupné? Myslím třeba… Zobrazit více
anonym
anonym

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce