Francie od 1 599 Kč
Zobrazit zájezdy

Cesta do Francie autem: nejlepší cesta, poplatky na dálnicích a další tipy

Cesta do Francie autem: nejlepší cesta, poplatky na dálnicích a další tipy

Francie láká milovníky jídla, přírody i architektury. Pokud se chcete vydat autem po Francii na vlastní pěst, přichystali jsme pro vás aktuální informace o tom, kudy je nejlepší jet a na kolik vás cesta vyjde.

Cesta z Prahy do Paříže dlouhá 1031 km vám bude trvat přibližně 10 hodin. Výsledná cena za cestu tam i zpět se pohybuje kolem 6 500 Kč. Pokud se rozhodnete vyrazit z Prahy třeba do Lyonu, ujedete 1081 km za cca 11,5 hodiny.

Nejlepší trasa vede přes Německo

Při cestě do Francie snad ani nemáte jinou možnost, než jet přes Německo, pohodlně po dálnicích a rychlostních silnicích. Kolem se nachází množství odpočívadel, umýváren a čerpacích stanic, kde si můžete udělat přestávku a nabrat síly.

Detaily trasy Praha – Paříž

Z Prahy se vydáte směrem na Rozvadov. Jakmile překročíte německé hranice, napojíte se na dálnici A5, která vede kolem Norimberku a Heilbronnu. Dále budete pokračovat na Mannheim a poté západním směrem na Kaiserslautern a Saarbrücken. Po překročení hranic s Francií se vydáte na Mety, Remeš a dále směr Paříž. Celá trasa měří cca 1 031 km.

Detaily trasy Praha – Lyon

Z Prahy se vydáte směrem na Rozvadov. Jakmile překročíte německé hranice, napojíte se na dálnici A5, která vede kolem Norimberku, Heilbronnu a Karlsruhe. Poté zamíříte na jih, projedete okolo Freiburgu, franzouzského Belfortu, Besancone, Dole a plynule pokračujete na Lyon. Celá trasa měří cca 1 081 km.

Dálniční poplatky

Německo
Osobní automobily cestují po německých dálnicích zdarma.

Francie
Ve Francii je zpoplatněna drtivá většina silnic a dálnic. Poplatky jsou vždy po průjezdu určitého úseku vybírány formou mýtných bran a jejich výše závisí na typu vozidla a ujeté vzdálenosti. Celkovou částku si jednoduše spočítáte na autoroutes.fr.

Zjistíte tak, kudy bude nejlepší jet, jaká vás čekají rychlostní omezení a kolik si máte připravit peněz. Přibližná cena je 8 EUR / 100 km. Např. úsek od německo-francouzských hranic (Forbach) do Paříže vyjde asi na 30 EUR (cca 750 Kč). Za jednosměrný průjezd napříč celou Francií dáte přibližně 70 EUR (přes 1 700 Kč). Platit můžete v hotovosti nebo pomocí platební karty.

Jak se dostat do Velké Británie?

Pokud vás zajímají možnosti přesunu z Francie do Velké Británie přes kanál La Manche (trajekt/tunel), přečtěte si článek o cestě autem do Anglie.

Cena pohonných hmot

Online si můžete nastudovat také aktuální ceny benzínu a nafty ve Francii. Levněji však natankujete v České republice a Německu.

Maximální povolená rychlost ve Francii

 • obec: 50 km/h
 • mimo obec: 80 km/h
 • dálnice: 130 km/h

Povinná výbava a pravidla

 • alkohol tester
 • reflexní vesta pro každého na palubě (hrozí pokuty až do výše 750 EUR)
 • lékárnička je pouze doporučená
 • výstražný trojúhelník
 • Děti do 10 let nesmí cestovat na předním sedadle, pokud jsou zadní sedadla volná.
 • Děti musí být přepravovány v odpovídajícím dětském zádržném systému do 10 let, výhradně na zadních sedadlech vozidla.
 • Vozidla nesmí mít ztmavená boční čelní skla (spolujezdec a řidič).
 • Je zakázáno používat během jízdy sluchátka na poslech hudby a handsfree sady do ucha u řidičů motorových vozidel, cyklistů, motorkářů a řidičů čtyřkolek.
 • Radarové detektory jsou zakázané (hrozí pokuty až 1 500 EUR).
 • Řidiči motocyklů a skútrů jsou povinni nosit speciální motorkářské rukavice a helmu.

Emisní zóny

V Paříži i dalších městech je zavedena nízkoemisní zóna a je tedy nutné mít nízkoemisní plaketu. Plaketa stojí 699 Kč a v případě, že ji v zóně, kde je požadována, nemáte, můžete zaplatit pokutu až do výše 68 EUR (1 750 Kč).

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Korsika autem

Ahoj, v červenci jsme se rozhodli projet Korsiku autem. Chceme jet trajektem z Livorna. Je tu někdo, kdo byl autem na Korsice? Máme v plánu jí objet… Zobrazit více
Jananas
Jananas

Trajekt na Korsiku

Hezký den, zajímá mě trajekt na Korsiku. Chceme jet z Livorna, jaké jsou prosím ceny za trajekty? Děkuji
Sally
Sally

Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k řízení

Dobrý den, rádi bysme s manželem jeli v září automobilem do Francie. Oba jsme již v důchodovém věku. Manžel má lékařský posudek k řízení osobního… Zobrazit více
Ondra
Ondra

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce