Velká Británie od 1 307 Kč
Zobrazit zájezdy

Cesta do Anglie autem i autobusem: kudy se vydat, na kolik to vyjde a na co se připravit

Cesta do Anglie autem i autobusem: kudy se vydat, na kolik to vyjde a na co se připravit

Velká Británie láká turisty z celého světa svými památkami i krásnou přírodou. Zvažujete do Anglie vycestovat vlastním autem? Máme pro vás tipy, které vám pomohou lépe naplánovat cestu a připravit se na vše, co vás čeká.

Cesta do Londýna z Prahy je dlouhá asi 1 270 km a bude vám trvat něco přes 13 hodin. Pokud narazíte na kolony a budete často zastavovat u odpočívadel, počítejte s až 7hodinovou ztrátou. Za cestu tam i zpět dáte přibližně 8 000 Kč. Z toho drtivou většinu za pohonné hmoty.

Trasa přes Německo, Nizozemí, Belgii a Francii

Nejrychlejší a zároveň nejlevnější cesta do Velké Británie vede přes Německo, část Nizozemí, Belgii a Francii. Vyhnete se tak silničním poplatkům i mýtnému. Doporučujeme tankovat v Německu nebo Belgii. Benzín a nafta v Nizozemsku vychází dráž.

Z Prahy zamiřte na Rozvadov. Pokračujte na Norimberk, Warzburg, Frankfurt nad Mohanem a Kolín nad Rýnem. Dále vás čeká cesta na Cáchy, překročení hranic s Nizozemskem a poté Brusel v Belgii.

Obchvatem projedete kolem Bruselu a budete pokračovat na Gent. Před Oostende to vezmete na Dunkerk, případně Calais. Nyní máte dvě možnosti, jak se dostat do Anglie. Zvolíte trajekt nebo tunel? (viz níže)

Z přístaviště Dover nebo z Folkestone vás čeká krátký úsek vedoucí kolem Maidstone do Londýna.

Trajekt

Trajekt z Francie do Anglie vyplouvá z přístavu Dunkerk i Calais, který se nachází cca 50 km západním směrem od Dunkerku. Trajekt Calais – Dover urazí cestu za 90 minut, z Dunkerku to trvá asi 120 minut. Oba trajekty vás zavezou do přístavu Dover v Anglii. Cena trajektu do Anglie se odvíjí od výšky vozu a také aktuální poptávky. Cestu je proto dobré rezervovat online několik dní dopředu.

Pokud si včas neuděláte rezervaci, vyjde vás jízdenka dráž a navíc nebudete mít jistotu, že bude na trajektu ještě volné místo. Cestu osobním vozem seženete od necelých 40 GBP a nezáleží na tom, kolik osob v autě sedí. Cena stoupá i v případě, že si chcete připlatit za nadstandardní služby. Platit můžete online pomocí platební karty. Například zde si můžete vybrat nejvýhodnější nabídku a jízdenku si rovnou zakoupit.

Eurotunel

Pokud zvolíte Eurotunel, který spojuje francouzské Calais a anglický Folkestone, budete na místě pohodlně za 35 minut. Jedná se o nejrychlejší spojení mezi Francií a Anglií, poplatek za převoz ale stojí obvykle více než cesta trajektem. Podrobné informace o Eurotunelu se dozvíte v článku Eurotunel – nejrychlejší spojení mezi Francií a Anglií.

Trasa přes Německo, Belgii a Francii

Pokud nechcete projíždět Nizozemskem, nabízí se „spodní“ cesta Německem, Belgií a Francií.

Z Prahy se vydejte na Rozvadov. Jakmile překročíte hranice, napojíte se na dálnici A5, která vede kolem Norimberku. Dále budete pokračovat na Würzburg, Frankfurt nad Mohanem a Kolín nad Rýnem.

Poté zamiřte k hranicím s Belgií u Cách (Aachen–Lichtenbusch) a pokračujte severozápadním směrem na Lutych, Brusel a Gent. Za Gentem jeďte ve směru na francouzský Dunkerk, případně Calais. Záleží na tom, zda chcete do Velké Británie jet trajektem nebo Eurotunelem.

Dálniční poplatky

Dálniční známka Německo, Nizozemsko, Francie
Německé, nizozemské i belgické dálnice jsou pro osobní automobily zdarma.

Mýtné Francie
Na francouzské dálnici se v úseku od belgických hranic až do Calais mýto neplatí.

Rady, jak jet autem po Anglii

  • Pro cesty do Spojeného království doporučuje Ministerstvo zahraničí mezinárodní řidičský průkaz. Rovněž u sebe mějte platnou zelenou kartu.
  • Ve Velké Británii se jezdí vlevo.
  • Levostrannému provozu je dobré přizpůsobit své auto. Jestli chcete být opravdu poctiví, předem si pořiďte speciální samolepky, kterými přelepíte přední světla tak, aby neosvětlovala protijedoucí řidiče a chodce.
  • Ve větších městech narazíte na více než čtyřproudé dálnice.
  • Při průjezdu městy nesmíte překročit maximální povolenou rychlost 30 mph (48 km/h). Mimo město platí 60 mph (96 km/h) a na dálnici 70 mph (112 km/h).
  • Ceny pohonných hmot: podívejte se na aktuální cenu benzínu a aktuální cenu nafty.

Cesta do Anglie autobusem

Do Velké Británie se můžete pohodlně dostat také autobusem. Z Prahy do Londýna podnikají pravidelné cesty společnosti Regiojet a Flixbus. Cesta autobusem do Londýna trvá přibližně 20 hodin a zpáteční jízdenku seženete od 1 250 do 3 000 Kč.

Nejlevnější letenky do Londýna

Pokud můžete cestovat na lehko, pouze s příručním zavazadlem, je v poslední době levnější variantou letadlo. Při akcích Ryanairu nejsou výjimkou ani ceny kolem 500 Kč za zpáteční letenku, úplně běžné potom mezi 1 000 a 1 500 Kč, nejčastěji z Prahy, Pardubic a při akcích i z Brna a Ostravy.

» Zobrazit levné letenky do Británie «

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Lístek na trajekt do Anglie

Ahoj, chystáme se v létě autem do Anglie. Nemáte náhodou někdo zkušenost, zda se lístky na trajekt dají koupit přímo až při příjezdu do přístavu a o… Zobrazit více
joe
joe

Řízení v protisměru

Ahoj všem, existuje tady v Čr nějaká autoškola, kde se dá vyzkoušet řízení jako mají v Anglii? Jsem z toho docela nesvůj. Za jak dlouho jste do toho… Zobrazit více
Sally
Sally

Nevybrali jste si?

Podívejte se na

Další akční nabídky

Nebo si nastavte hlídač akcí, výhodné nabídky Vám neuniknou

Hlídač akcí