Velká Británie od 7 990 Kč
Zobrazit zájezdy

Cesta do Anglie autem i autobusem: kudy se vydat, na kolik to vyjde a na co se připravit

Cesta do Anglie autem i autobusem: kudy se vydat, na kolik to vyjde a na co se připravit

Velká Británie láká turisty z celého světa svými památkami i krásnou přírodou. Zvažujete do Anglie vycestovat vlastním autem? Máme pro vás tipy, které vám pomohou lépe naplánovat cestu a připravit se na vše, co vás čeká.

Cesta do Londýna z Prahy je dlouhá asi 1 270 km a bude vám trvat něco přes 13 hodin. Pokud narazíte na kolony a budete často zastavovat u odpočívadel, počítejte s až 7hodinovou ztrátou. Za cestu tam i zpět dáte přibližně 8 000 Kč. Z toho drtivou většinu za pohonné hmoty.

Trasa přes Německo, Nizozemí, Belgii a Francii

Nejrychlejší a zároveň nejlevnější cesta do Velké Británie vede přes Německo, část Nizozemí, Belgii a Francii. Vyhnete se tak silničním poplatkům i mýtnému. Doporučujeme tankovat v Německu nebo Belgii. Benzín a nafta v Nizozemsku vychází dráž.

Z Prahy zamiřte na Rozvadov. Pokračujte na Norimberk, Warzburg, Frankfurt nad Mohanem a Kolín nad Rýnem. Dále vás čeká cesta na Cáchy, překročení hranic s Nizozemskem a poté Brusel v Belgii.

Obchvatem projedete kolem Bruselu a budete pokračovat na Gent. Před Oostende to vezmete na Dunkerk, případně Calais. Nyní máte dvě možnosti, jak se dostat do Anglie. Zvolíte trajekt nebo tunel? (viz níže)

Z přístaviště Dover nebo z Folkestone vás čeká krátký úsek vedoucí kolem Maidstone do Londýna.

Trajekt

Trajekt z Francie do Anglie vyplouvá z přístavu Dunkerk i Calais, který se nachází cca 50 km západním směrem od Dunkerku. Trajekt Calais – Dover urazí cestu za 90 minut, z Dunkerku to trvá asi 120 minut. Oba trajekty vás zavezou do přístavu Dover v Anglii. Cena trajektu do Anglie se odvíjí od výšky vozu a také aktuální poptávky. Cestu je proto dobré rezervovat online několik dní dopředu.

Pokud si včas neuděláte rezervaci, vyjde vás jízdenka dráž a navíc nebudete mít jistotu, že bude na trajektu ještě volné místo. Cestu osobním vozem seženete od necelých 40 GBP a nezáleží na tom, kolik osob v autě sedí. Cena stoupá i v případě, že si chcete připlatit za nadstandardní služby. Platit můžete online pomocí platební karty. Například zde si můžete vybrat nejvýhodnější nabídku a jízdenku si rovnou zakoupit.

Eurotunel

Pokud zvolíte Eurotunel, který spojuje francouzské Calais a anglický Folkestone, budete na místě pohodlně za 35 minut. Jedná se o nejrychlejší spojení mezi Francií a Anglií, poplatek za převoz ale stojí obvykle více než cesta trajektem. Podrobné informace o Eurotunelu se dozvíte v článku Eurotunel – nejrychlejší spojení mezi Francií a Anglií.

Trasa přes Německo, Belgii a Francii

Pokud nechcete projíždět Nizozemskem, nabízí se „spodní“ cesta Německem, Belgií a Francií.

Z Prahy se vydejte na Rozvadov. Jakmile překročíte hranice, napojíte se na dálnici A5, která vede kolem Norimberku. Dále budete pokračovat na Würzburg, Frankfurt nad Mohanem a Kolín nad Rýnem.

Poté zamiřte k hranicím s Belgií u Cách (Aachen–Lichtenbusch) a pokračujte severozápadním směrem na Lutych, Brusel a Gent. Za Gentem jeďte ve směru na francouzský Dunkerk, případně Calais. Záleží na tom, zda chcete do Velké Británie jet trajektem nebo Eurotunelem.

Dálniční poplatky

Dálniční známka Německo, Nizozemsko, Francie
Německé, nizozemské i belgické dálnice jsou pro osobní automobily zdarma.

Mýtné Francie
Na francouzské dálnici se v úseku od belgických hranic až do Calais mýto neplatí.

Rady, jak jet autem po Anglii

  • Pro cesty do Spojeného království doporučuje Ministerstvo zahraničí mezinárodní řidičský průkaz. Rovněž u sebe mějte platnou zelenou kartu.
  • Ve Velké Británii se jezdí vlevo.
  • Levostrannému provozu je dobré přizpůsobit své auto. Jestli chcete být opravdu poctiví, předem si pořiďte speciální samolepky, kterými přelepíte přední světla tak, aby neosvětlovala protijedoucí řidiče a chodce.
  • Ve větších městech narazíte na více než čtyřproudé dálnice.
  • Při průjezdu městy nesmíte překročit maximální povolenou rychlost 30 mph (48 km/h). Mimo město platí 60 mph (96 km/h) a na dálnici 70 mph (112 km/h).
  • Ceny pohonných hmot: podívejte se na aktuální cenu benzínu a aktuální cenu nafty.

Cesta do Anglie autobusem

Do Velké Británie se můžete pohodlně dostat také autobusem. Z Prahy do Londýna podnikají pravidelné cesty společnosti Regiojet a Flixbus. Cesta autobusem do Londýna trvá přibližně 20 hodin a zpáteční jízdenku seženete od 1 250 do 3 000 Kč.

Nejlevnější letenky do Londýna

Pokud můžete cestovat na lehko, pouze s příručním zavazadlem, je v poslední době levnější variantou letadlo. Při akcích Ryanairu nejsou výjimkou ani ceny kolem 500 Kč za zpáteční letenku, úplně běžné potom mezi 1 000 a 1 500 Kč, nejčastěji z Prahy, Pardubic a při akcích i z Brna a Ostravy.

» Zobrazit levné letenky do Británie «

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Lístek na trajekt do Anglie

Ahoj, chystáme se v létě autem do Anglie. Nemáte náhodou někdo zkušenost, zda se lístky na trajekt dají koupit přímo až při příjezdu do přístavu a o… Zobrazit více
joe
joe

Řízení v protisměru

Ahoj všem, existuje tady v Čr nějaká autoškola, kde se dá vyzkoušet řízení jako mají v Anglii? Jsem z toho docela nesvůj. Za jak dlouho jste do toho… Zobrazit více
Sally
Sally