Čím a jak platit v Izraeli – izraelský šekel, kurz měny a ceny

Čím a jak platit v Izraeli – izraelský šekel, kurz měny a ceny

Láká vás turisticky stále oblíbenější Izrael? Řekneme vám, jakou měnu si vzít s sebou a připravíme vás na vše kolem placení, směny peněz a místních cen.

Izraelská měna

Před cestou do země se vybavte izraelskými šekely, pro které se používá mezinárodní označení ILS. Jeden šekel se dělí na 100 agorot. Při placení se setkáte s mincemi v hodnotě 10 a 50 agorot a 1, 2, 5 a 10 šekelů. V oběhu jsou také bankovky v hodnotách 20, 50, 100 a 200 šekelů. Kurz izraelského šekelu se pohybuje kolem 6 Kč za 1 ILS.

Směna peněz a bankomaty

Kde sehnat co nejrychleji místní měnu, když vám dojde hotovost? Využít můžete některou ze směnáren, kde vám bez potíží vymění eura či dolary. Izrael má také poměrně hustou síť bankomatů, které najdete především na letištích a ve větších městech. Většinu peněz byste si však měli směnit už v ČR. Pokud vám dojdou šekely, můžete v některých obchodech a hotelech platit dolary.

Bezhotovostní platby

Kartou je možné platit ve většině obchodů, restaurací a hotelů. Přijímají tu mezinárodní platební karty typu EuroCard/MasterCard, VISA a American Express.

Ceny potravin

Izrael se řadí k nejdražším zemím Blízkého východu a dá se srovnat se západní Evropou. Ceny v Izraeli jsou tak o něco vyšší než u nás. Za jídlo v levnější restauraci zaplatíte v průměru 58 ILS (350 Kč). Malá lahev vody stojí kolem 7 ILS (42 Kč), hrnek kávy asi 12 ILS (70 Kč) a bochník chleba cca 6 ILS (36 Kč).

Cena letenky do Izraele

Ceny letenek závisí na dopravci a termínu letu. V průměru vás zpáteční letenka Praha – Jeruzalém / Tel Aviv / Ejlatvyjde na 3 – 7 000 Kč. V akcích nízkonákladovek ji pořídíte i pod 2 000 Kč.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Měna v Izraeli

Prosím o zprávu, zda je výhodnější vézt si do Izraele jako kapesné Eura, nebo Dolary ? Díky
anonym
anonym

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce