Keňa od 29 869 Kč
Zobrazit zájezdy

Čím a jak platit v Keni – měna, směnárny, platby kartou a ceny

Čím a jak platit v Keni – měna, směnárny, platby kartou a ceny

Čeká vás exotická dovolená v Keni a nevíte, jak to na místě vypadá s placením? Čtěte, jakou si vzít měnu do Keni, jakým způsobem je nejlepší platit, kde směnit peníze a co byste měli vědět ještě předtím, než vyrazíte.

Měna v Keni

Oficiální měnou je keňský šilink, pro který se běžně používá zkratka KES nebo Ksh. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 KES a měděné mince v hodnotě 1, 5, 10 a 20 KES. Kurz keňského šilinku se dlouhodobě pohybuje kolem 20 Kč za 100 KES.

Kde nakoupit keňský šilink

Dovážení i vyvážení keňské měny je přísně zakázané, proto si peníze směňte až po příletu. Nejlépe se vám v Keni budou měnit americké dolary. Máte hned několik možnosti, jak na to. K dispozici jsou místní banky, směnárny a pouliční směnárníci. V bance se nevyhnete poplatkům a často ani dlouhým frontám, ale na druhou stranu vás čeká poměrně výhodný kurz a rychlý a bezproblémový servis. Nejvíce bank najdete v Nairobi, Mombase a také na letišti. Na směnárny narazíte zejména v hlavním městě Nairobi. V ostatních městech se hledají o něco hůře. Pouličních směnárníků je v Keni mnoho, ale jejich kurzy jsou nevýhodné.

Bezhotovostní platby a bankomaty

Bezhotovostní platby jsou v Keni velmi problematické. Naše platební karty navíc v těchto místech často vůbec nefungují. V některých luxusních hotelech a turistických agenturách je bezhotovostní styk možný, ale většinou jen s kartami Visa. Ze stejného důvodu není zaručená ani možnost výběru z bankomatu. Proto u sebe vždy noste dostatek hotovosti, bez které se tu neobejdete.

Ceny v Keni

Ceny zboží a služeb jsou v Keni většinou výrazně nižší než u nás. Záleží však na tom, zda se pohybujete v turisticky vyhledávaných oblastech nebo mimo ně.

  • Za meloun dáte kolem 100 KES, stejně jako za pivo. Banán stojí asi 5 KES, chléb cca 50 KES.
  • Jídlo v průměrné restauraci vás většinou vyjde na 300–400 KES.
  • Noc ve skromném hotelu u pláže stojí od 1 000 - 2 000 KES za dvoulůžkový pokoj.
  • Velmi příznivé jsou ceny vlaků, autobusů a matatu (hromadné taxi), kolem 200-250 KES / 100 km.
  • Ceny za výlet na safari se v Keni pohybují kolem 12 000 KES za 1 den (jo, to už je “trošku dražší”)

Spropitné

Dýška v Keni nejsou tak obvyklá jako v evropských zemích. Pokud vám však někdo z místních odnese kufry nebo vám jakkoliv jinak pomůže, je na místě dát mu za odměnu pár drobných. 

Smlouvání

Smlouvání je v Keni na denním pořádku. Výrazně usmlouvat můžete cenu taxi, výletů, suvenýrů a čehokoliv na trhu. Počítejte s tím, že “běloch = chodící peněženka”, a když si nebudete jistí, ptejte se klidně na adekvátní cenu místních. V supermarketech a lepších hotelech jsou ceny pevně dané.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Keňa eura nebo dolary?

Ahoj, je lepší si do Keni brát eura nebo dolary? Je možné parky platit v eurech, když v ceníku jsou pouze dolary?
Kristýna
Kristýna

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce