Madagaskar od 46 989 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity na Madagaskaru – památky, národní parky i krásné pláže

Tipy na aktivity na Madagaskaru – památky, národní parky i krásné pláže

Plánujete exotickou dovolenou na Madagaskaru? Vybrali jsme pro vás krásné písčité pláže, oblíbená místa na šnorchlování a potápění, rozmanité národní parky, dálkové treky a několik zajímavých historických památek.

Pláže

Madagaskar leží v Indickém oceánu a pyšní se téměř 5 000 km dlouhým pobřežím, snovými ostrůvky a jedněmi z nejkrásnějších pláží v Africe.

Malý ostrov Nosy Boraha, dříve známý jako Ile Sainte Marie, se rozkládá na severovýchodě země. Je známý především pro své klidné průzračné moře, překrásné pláže a zajímavou pirátskou historií. Od července do září zde můžete s trochou štěstí pozorovat velryby.

Nosy Iranja jsou dva oblíbené tropické ostrůvky, které při odlivu spojuje úzký pruh písku. Místní pláže jsou nejlepší v celé zemi, ale v hlavní sezóně zde také bývá nejvíce lidí. Z ostrova Nosy Be můžete vyrazit pozorovat delfíny a velryby, potápět se se žraloky nebo vyzkoušet různé vodní sporty.

Pláž Manafiafy je překrásná písčitá pláž, obklopená hustým pralesem, na jihovýchodě země. Jestli chcete mít tento kousek ráje téměř sami pro sebe, ubytujte se v jediném místním hotelu.

Pláž Anakao, u malé rybářské vesnice na jihovýchodním pobřeží, je zlatavý cíp písku jako stvořený pro romantické procházky nebo stavění hradů z písku. K večeři si zajděte na čerstvé ryby nebo mořské plody do místní restaurace.

Potápění a šnorchlování

V madagaskarských vodách žije velké množství živočichů a rostlin, včetně mnoha endemických druhů. Mezi korály se prohánějí želvy, delfíni, žraloci, rejnoci, humři a hejna barevných tropických ryb. Období pro pozorování velryb je od července do září. V říjnu a listopadu zde můžete potkat žraloka obrovského. Na Madagaskaru se lze potápět po celý rok, kromě období dešťů, které trvá od ledna do března. Teplota vody se pohybuje mezi 25 °C a 29 °C s viditelností až 30 m.

Mezi oblíbené destinace s potápěčskými centry, kde si můžete půjčit vybavení, patří především souostroví Nosy Be a ostrov Ile Sainte Marie, kde najdete krásné korálové útesy a několik vraků. Neméně zajímavá je chráněná oblast kolem ostrova Nosy Tanikely. Více informací najdete zde.

Na souostroví Nosy Be je také mnoho jedinečných míst vhodných pro šnorchlování, včetně krásných korálových útesů, nedaleko od břehu. Kolem ostrova Nosy Sakatia můžete ve vysoké mořské trávě pozorovat překvapivě ladné pohyby obřích želv. Jedinečnou, turismem nezasaženou přírodu uvidíte v národním parku kolem ostrova Nosy Tanikely.

Národní parky a rezervace

Národní park Isalo s pískovcovými skalami, hlubokými kaňony, rozpálenými savanami a skrytými osvěžujícími jezírky a vodopády je jeden z nejoblíbenějších místních parků. Park leží na jihovýchodě ostrova a na 815 km2 zde žije velké množství živočichů včetně 80 druhů ptáků, 35 druhů plazů, lemurů, krokodýlů a více než 500 endemických druhů rostlin. Vstupné je přibližně 410 Kč pro dospělého a 160 Kč pro dítě. V ceně není zahrnut povinný místní průvodce.

Masaola je největším národním parkem Madagaskaru. Na ploše 2 300 km2 se rozkládají tři mořské rezervace s překrásnými korálovými útesy a tropický deštný prales, kde uvidíte několik druhů lemurů, chameleony nebo při troše štěstí i vzácný druh orla. Kromě potápění a plavby na kajaku se můžete také za doprovodu zkušeného místního průvodce vydat na treky džunglí nebo pozorovat velryby.

Národní park Ranomafana, na jihovýchodě země, chrání jedinečnou faunu a flóru deštného pralesa. Potkat zde můžete pestrobarevné motýly, lemury a mnoho druhů ptáků. Po procházce pralesem navštivte nedaleké léčivé termální prameny a lázně.

Neobyčejný národní park Tsingy de Bemaraha, ležící nedaleko západního pobřeží, je poměrně špatně dostupný, ale jeho návštěva stojí za to. Mezi ostrými vápencovými skalami, jejichž vrcholky nabízejí překrásné výhledy, vedou visuté mosty a úzké chodníky.

Treky a turistické trasy

Jedním z oblíbených turistických míst je hornatý národní park Andringitra v jižní části ostrova. Nejznámější, ale poměrně náročná trasa vede krásnou krajinou parku na vrchol druhé nejvyšší hory Madagaskaru, kterou je Pic Imarivolanitra (2 658 m). Trek trvá tři dny a je nutné si nést veškeré zásoby.

Do neprobádaného pralesa národního parku Marojejy se vydejte na několikadenní treky za pozorováním vzácných druhů zvířat a rostlin. Pro přespání jsou zde zřízena jednoduchá tábořiště. Po soumraku džungle ožívá, noční treky džunglí bývají jedny z nejzajímavějších. Výstup na nejvyšší horu – Marojejy Summit (2 132 m) je poměrně náročný a trvá 4–5 dní.

Národní park Ankarana, ležící na samém severu země, je rájem pro turisty. Najdete tu vápencové skály, visuté mosty, hluboké kaňony, labyrint jeskyní i neprostupnou džungli. Do parku se dostanete pouze s místním průvodcem. Připravte se ale na chybějící infrastrukturu, náročný terén a vysoké teploty.

Památky

Hlavní město Antananarivo leží uprostřed ostrova v kopcovité krajině ve výšce 1 200 m. Město, založené v 17. století, je plné koloniálních budov a uprostřed najdete jezero Anosy s památníkem věnovaným obětem 1. světové války. Za vidění stojí budova bývalého prezidentského paláce, palác Andafiavaratra, budova nádraží Soarano, palác Mahandrihono, nebo impozantní Rova, palác královny s hrobkami, který stojí na kopci nad městem. Ve městě jsou také dvě katedrály – katolická a anglikánská. Další barevné koloniální budovy stojí podél Třídy nezávislosti.

Jen 20 km od hlavního města se nachází významná pevnost Ambohimanga, která v době před kolonizací sloužila jako královské sídlo a zároveň pohřebiště. Dnes je důležitým náboženským místem a také jedinou památkou Madagaskaru, která je zapsaná na seznamu UNESCO.

Domky v Trano Gasy nechala postavit královna Ranavalona II. na konci 19. století jako ubytování pro misionáře. Tyto typické krychlové hliněné domky s doškovou střechou se místním zalíbily natolik, že je dnes uvidíte ve vesnicích po celé zemi.

Ruiny pevnosti Manda z 19. století leží nedaleko města Mahavelona na východním pobřeží. Až 8 m vysoké a 6 m široké zdi pevnosti jsou postavené z korálů, písku a vajec a z jejich vrcholku je překrásný výhled na Indický oceán.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Madagaskar, nejhezčí pláže

Ahoj, plánujeme dovolenou na Madagaskaru. Odlet z Vídně s příletem do Antananariva. Chceme vidět lemury, chameleony, baobaby a hlavně pláže. Ještě… Zobrazit více
Martin_B
Martin_B

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce