Norsko od 8 190 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity v Norsku – sledování polární záře, lyžování a památky

Tipy na aktivity v Norsku – sledování polární záře, lyžování a památky

V létě je Norsko ideálním místem pro výlety do přírody, několikadenní treky a outdoorové aktivity. V zimě se stačí pořádně nabalit a můžete vyrazit na lyže, sněžnice nebo nakupovat na vánoční trhy.

Památky a zajímavosti

Pobřežní město Bergen je obklopené fjordy a horami. V centru se můžete projít mezi barevnými dřevěnými domky ze 14. století, navštívit pevnost Bergenhus, královskou rezidenci Gamlehaugen nebo rybářské muzeum a rybí trh. Za nejkrásnějšími výhledy na Mount Fløyen vás vyveze lanovka.

Hlavní město Oslo kombinuje moderní architekturu se zelenými parky a zajímavými muzei. Z památek byste neměli vynechat modernistickou městskou radnici, katedrálu, žlutou budovu parlamentu – Stortinget, Královský palác nebo pevnost Akershus Slott. Pokud máte rádi historii a umění, navštivte také Národní galerii, moderní budovu Opery nebo oblíbený sochařský Vigelandův park.

Historie bývalého hlavního města Trondheim sahá až do roku 997. Dnes zde můžete navštívit jedinečnou středověkou katedrálu Nidaros, pevnost Kristiansten nebo arcibiskupský palác z 12. století. Když přejdete přes starý most Gamle Bybro, dostanete se do čtvrti Bakklandet s tradičními barevnými dřevěnými domy, obchody, kavárnami a galeriemi.

Nakupování

Nakupování v Norsku je pro našince poměrně drahé. Pokud si přesto chcete odvézt něco na památku, praktickým dárkem je tradiční pletený vzorovaný svetr. Cena kvalitního svetru začíná na 2 500 Kč. Oblíbeným suvenýrem jsou také roztomilé figurky trollů, repliky vikingských šperků nebo doplňky a sošky s vikingskou tematikou. Na farmářských trzích, ale i v supermarketech můžete nakoupit tradiční hnědý sýr, kozí sýry, poctivé ovocné marmelády a šťávy nebo výbornou čokoládu.

Kouzelnou atmosféru zažijete na vánočních trzích v Oslu, Bergenu nebo ve městech Lillehammer a Røros.

Národní parky, treky

Většinu ze 47 norských národních parků pokrývají hory, najdete tu ale také lesy, zelená údolí nebo ledovce, které napájejí divoké řeky a vodopády.

Největším a zároveň nejjižnějším národní parkem je Hardangervidda, který se nachází jen 5 hodin vlakem západně od Osla. Čekají vás zvlněná údolí, ledovcová jezera, řeky, vodopády a když budete mít štěstí i stáda divokých sobů. Krásnou procházkou je výlet k 183 m vysokému vodopádu Vøringsfossen.

V národním parku Dovre-Sunndalsfjella leží jedna z nejvyšších norských hor, Snøhetta (2 286 m). I v létě zde najdete sněhová pole a vrcholky hor jsou pod sněhem celoročně. Parkem vede síť dobře značených turistických cest. V zimě si jej můžete projet na běžkách. Opravdovou raritou je výskyt několika stád pižmoně severského, který byl v minulosti téměř vyhuben.

Na území národního parku Jotunheimen se nachází tři nejvyšší norské vrcholy, první místo zaujímá Galdhøpiggen (2 469 m). Oblíbený trek přes hřeben Besseggen vede mezi 18 km dlouhým jezerem Gjende a jezerem Bessvatnet. Dalším krásným přírodním úkazem je ledovec Jostedal, pokrývající plochu téměř 500 km².

Asi nejznámějším přírodním útvarem je skalní plošina Preikestolen neboli Kazatelna, která se nachází na vrcholku 600metrového útesu. Po středně náročném 2 hodinovém výstupu vám budou odměnou krásné výhledy na vody fjordu Lysefjord a okolní skály. 

Adrenalinové sporty

Norská příroda nabízí kromě krásných treků také bohaté vyžití pro adrenalinové nadšence. Vyzkoušet si můžete třeba bungee jumping, paragliding nebo jízdu na raftech.

Jedním z center outdooru je město Vossevangen, kde je k dispozici paragliding, skydiving, rafting, jízda na kajaku, kanoi, paddle boardu nebo organizované výlety na horských kolech.

Láká vás bungee jumping? Skočit si můžete ze 113 m vysokého mostu Trolljuv bru nebo ze 153metrového mostu Gorsa, který vede nad stejnojmenným kaňonem v oblasti Lyngenfjord. Cena začíná na 2 250 Kč za seskok.

Řeka Sjoa je oblíbeným místem pro množství, především vodních, to nevím, aktivit. Hlavním lákadlem jsou půldenní až dvoudenní výlety na raftech, které nabízí mnoho místních turistických kanceláří. Ceny začínají na 1 600 Kč za osobu.

Holmenkollen zipline vede přímo nad Oslem a během 361 metrů letu vás čeká nádherný výhled na město. Cena je 1 850 Kč.

Zimní sporty a aktivity

Zimní měsíce v Norsku si užijete díky bohaté nabídce různorodých aktivit od lyžování či chůze na sněžnicích až po jízdu na psím spřežení.

Největší norské lyžařské středisko Trysil nabízí 71 km sjezdovek, 31 vleků a skvělé sněhové podmínky, které trvají od listopadu do dubna. Skipass vyjde na 1 350 Kč. V zimním středisku Geilo najdete lyžařskou školičku i dětské hřiště a navíc je dostupné vlakem z Osla i Bergenu, což z něj dělá ideální rodinnou destinaci. Další střediska včetně detailních informací najdete zde.

Běžky, původně praktický způsob dopravy, jsou dnes oblíbeným norským sportem. Celou zemí vedou stovky kilometrů upravených běžeckých stop a na mnoha místech jsou cesty osvětlené, přesto je vždy lepší vyrazit na cestu s čelovkou a dobrým vybavením. Populární oblasti jsou Holmenkollen, Gålå, Sjusjøen nebo Oppdal. Mnoho hotelů a turistických kanceláří nabízí také pronájem sněžnic nebo přímo organizované výlety na sněžnicích s průvodcem.

Jízda na psím spřežení je také jeden z místních způsobů dopravy a přepravy materiálu. Pokud si chcete vyzkoušet jaké to je projet se anebo dokonce řídit psí spřežení, vydejte se do Tromsø, Alta nebo Røros. Exkurze mohou trvat pár hodin, ale i několik dní. A při troše štěstí uvidíte i polární záři.

Příjemným zážitkem je také pobyt ve veřejné městské sauně v Oslu, po jejíž návštěvě se ochladíte v ledových vodách fjordu.

Rodinné aktivity

Zábavný sportovní den si užijete v lyžařském středisku Bjorli, kde se nachází lanový a lezecký park. Prší a děti mají moc energie? Trampolínový park najdete v Oslu, Bergenu, Trondheimu, ale i dalších městech. V Oslu můžete navštívit také Muzeum vikingských lodí nebo Muzeum přírodní historie. Jen kousek od letiště si vyzkoušíte virtuální realitu nebo indoor skydiving. Oblíbený Kristiansand Dyrepark je skvělou kombinací zábavního parku, zoologické zahrady a nedalekého aquaparku. Zábavní park u města Lillehammer vychází z norských pohádek a pověstí – potkáte tu trolly i princezny.

V zábavním parku Kongeparken si děti mohou kromě tradičních kolotočů a centrifug vyzkoušet i výrobu výborné čokolády. Zábavní park Foldvik kombinuje dětské aktivity a hřiště s malou farmou, kde si smíte pohladit různá zvířátka. Pro menší děti je určený park Lilleputthammer s miniaturami, lezeckým parkem, kolotoči a cirkusovým představením. Se staršími dětmi si zahrajte napínavou únikovou hru, tzv. escape game, kterou najdete ve všech větších a turistických městech.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Trolí stezka Norsko

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli někdo navštívil v Norsku trolí stezku? Koukal jsem že by se mělo dát jít od Trollstigen na vyhlídku nad… Zobrazit více
Asterix
Asterix

Cesta na Nordkapp

Ahoj, měl bych pár otázek ohledně Nordkappu. Jsou potřeba nějaké speciální pneumatiky? Jaké jsou cesty? Je lepší mít větší vyměněnou hotovost nebo… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce