Slovinsko od 1 497 Kč
Zobrazit zájezdy

Dálniční známka Slovinsko 2020: Kde ji koupit a kolik stojí

Dálniční známka Slovinsko 2020: Kde ji koupit a kolik stojí

Při průjezdu většiny evropských zemích je nutné na určitých úsecích platit mýtné nebo si pořídit dálniční známku. Ani Slovinsko není výjimka, ale dobrá zpráva je, že se cena slovinské dálniční známky ani podmínky jejího použití od loňska nezměnily. Pojďte se podívat, kolik známka stojí, kde ji pořídíte a kam ji umístit.

Slovinská dálniční známka

Ve Slovinsku, podobně jako třeba v České republice nebo v Rakousku, si můžete vybrat z několika druhů dálničních známek, které se liší podle doby platnosti. Ve všech případech se pak jedná o známky lepicí, protože Slovinsko nemá zavedený systém elektronických dálničních známek. Známku si můžete pořídit na 7 dní, 1 měsíc, 6 měsíců a 1 rok. Roční dálniční známka funguje jako u nás a je platná od 1. prosince předešlého roku do 31. ledna následujícího roku.

Slovinci jsou si velmi dobře vědomi toho, že jejich země slouží spíše pro tranzit, zvláště u řidičů, kteří míří na dovolenou do Chorvatska. Dálniční známky jsou tak na evropské poměry dost drahé a mají kratší dobu platnosti. Pokud tedy jedete do Chorvatska na klasickou desetidenní dovolenou, jste nuceni si koupit známku měsíční. V situaci, kdy potřebujete Slovinskem projet, spočítejte si, zda by se vám nevyplatilo zpoplatněné úseky objet.

Jestli vás zajímá, která vozidla musí mít dálniční známku, pak to jsou všechna vozidla bez přívěsu i s přívěsem do 3,5 tuny včetně motocyklů. Auta do 3,5 tuny se ještě dělí podle výšky nad první nápravou, kde hranice je 1,3 metru. Pro vozidla nad 3,5 tuny platí mýtný systém podle vzdálenosti, kterou ujela. Na další poplatek 7,20 EUR se připravte při průjezdu Karavanke tunelem na hranicích mezi Rakouskem a Slovinskem.

Mapa slovinské dálniční sítě (zdroj: wikimedia.org – Daniel749, CC BY-SA 3.0)

Cena slovinské dálniční známky

Doba platnosti Auto do 3,5 t a 1,3 m výšky Moto
7 dní 15 EUR 7,50 EUR
1 měsíc 30 EUR neexistuje
6 měsíců neexistuje 30 EUR
Rok 110 EUR 55 EUR

Kde koupit slovinskou dálniční známku

Slovinská dálniční známka 2020 je tmavě žlutá se světle hnědým lemem a ve Slovinsku ji pořídíte hlavně na čerpacích stanicích a na hraničních přechodech. V České republice ji lze zakoupit na pobočkách ÚAMK, jako je Žlutý anděl, Autoturist, ABA nebo ve směnárnách CashPoint či Tourist centru. Abyste se vyhnuli problémům, důležité je také vědět, kam nalepit slovinskou dálniční známku. V případě Slovinska existuje pouze jedna varianta a známka musí být nalepená v levém horním rohu čelního skla.

Je dálniční známka přenosná na jiné vozidlo?

Podobně jako ve všech ostatních zemích, ani ve Slovinsku není povoleno používat dálniční známku pro více vozidel. V případě, že dojde k poškození čelního skla, lze zažádat o výměnu známky. V opačném případě nesmí být poškozená, částečně odlepená nebo naopak přilepená páskou či lepidlem.

Pokuty ve Slovinsku

Jízda na placených úsecích bez platné dálniční známky se na Slovinsku nevyplácí. Pokuta se může vyšplhat až na 800 EUR v případě, že se dostanete do správního řízení. Nicméně slovinští policisté se snaží omezit vymáhání pokut v zahraničí, a pokud zaplatíte na místě blokovou pokutu, bude suma o polovinu nižší. Nezapomeňte na to, že vozidla do 3,5 tuny jsou rozdělena na dvě kategorie podle výše nápravy. Pokud bude mít vozidlo s výškou přes 1,3 metru na přední nápravě známku pro vozidla s nižší výškou, známka je neplatná.

Dálniční známka pro ZTP

Výjimky pro osoby s průkazem ZTP se ve Slovinsku na české občany nevztahují. Naopak pokud máte parkovací kartu, můžete bez problémů zaparkovat na místech vyhrazených pro invalidy.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Slovinská známka - je potřeba vyplnit SPZ?

Viděla jsem v diskuzích, že někdo nabízí známku do Slovinska. Na známku není třeba vyplnit SPZ, aby se dala opakovaně použít? Děkuji za odpověď
anonym
anonym

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce