Slovinsko od 1 499 Kč
Zobrazit zájezdy

Autem do Slovinska – kolik stojí dálniční známky a jak na cestách ušetřit

Autem do Slovinska – kolik stojí dálniční známky a jak na cestách ušetřit

Už vás nebaví jezdit každý rok do Chorvatska, ale máte rádi pláže Jaderského moře? Pak je Slovinsko ideální alternativa. Cesta je pohodlná, a pokud chcete cestovat ekonomicky, je možné jet přes Slovinsko i bez známky. Do Slovinska se dostanete i vlakem nebo autobusem.

Slovinsko je pro turisty z ČR jednou z nejbližších přímořských destinací. Autem do Slovinska je možné dojet poměrně rychle a bez komplikací. V Rakousku i ve Slovinsku jsou kvalitní dálnice, i když musíte počítat s poplatky za známky.

V podstatě existují dvě možné trasy a záleží, jestli jedete ze západní nebo východní poloviny ČR. Přečtěte si, kde koupit dálniční známku na Slovinsko a na kolik vás výlet přijde.

Trasa z Brna do Koperu

Trasa: Brno – Vídeň – Graz – Maribor – Lublaň – Koper

Tato trasa je výhodnější pro ty, kdo vyjíždějí z východní části republiky, a pro odvážlivce, kteří si troufnou na dálnici D1. Také pokud ve Slovinsku míříte na jih země, do Kamnišských Apl nebo Pohorje, bude pro vás výhodnější přijet do Slovinska z tohoto směru. Celková trasa Praha – Koper měří cca 636 km.

Trasa z Prahy do Koperu

Trasa: Praha – Linz – Salzburg – Villach – Bled – Lublaň – Koper

Pokud jste z jižní nebo západní části ČR, je tato trasa jednoznačná volba. V tomto případě trasa Praha – Koper měří cca 776 km.

Dálniční poplatky

Slovinsko má poměrně rozvinutou síť okresních silnic, nicméně pokud míříte k moři, doporučujeme investovat do dálniční známky. Cesta se může jednoduše protáhnout až na dvojnásobek času. V Rakousku ani na Slovinsku se nedoporučuje jezdit bez známky. Dálnice jsou velmi hlídané a pokuty dost vysoké.

Rakousko
V Rakousku jsou platné jak fyzické samolepicí kupony, tak elektronická dálniční známka. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Slovinsko
Dálniční známky jsou na evropské poměry dost drahé a mají kratší dobu platnosti. Ve všech případech se pak jedná o známky lepicí. Více informací o ceně známky a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Placené tunely a další silniční úseky

Podle vámi zvolené trasy se může stát, že vám k dálniční známce přibudou i poplatky za průjezd tunely. Na trase Salzburg – Villach – Lublaň, se připravte na dva placené úseky: Taurský a Katschberský (mezi Salzburgem a Villachem lze zvolit objížďku přes Radstadt a St. Michael im Lungau) a tunel Karavanky (ve Villachu je možná objížďka kolem Faaker See). Přesné ceny konkrétních míst naleznete ZDE.

Pohonné hmoty

Chcete-li ušetřit za pohonné hmoty, zjistěte si před cestou aktuální ceny benzínu a nafty ve všech zemích, přes které pojedete.

Povinná výbava

 • platný řidičský průkaz
 • technický průkaz
 • zelená karta (doklad o platném mezinárodním pojištění vozu)
 • automapa Slovinska/GPS
 • lékárnička
 • reflexní vesta
 • výstražný trojúhelník

Maximální povolená rychlost ve Slovinsku

 • v obci: 50 km/h
 • mimo obec: 90 km/h
 • rychlostní silnice: 100 km/h
 • dálnice: 130 km/h

Slovinsko autobusem

Mezi Prahou a Lublaní jsou vypravovány pravidelné linkové autobusy nejrůznějších společností. Pokud navštívíte Slovinsko autobusem, připravte se na jeden přestup v Mnichově, Vídni, nebo Záhřebu. Délka cesty se odvíjí právě od města, ve kterém budete přestupovat, a obvykle trvá 12 až 14 hodin. Cena zpáteční jízdenky se v průměru pohybuje kolem 2 500 Kč.

Vlakem do Slovinska

Cesta vlakem do Slovinska trvá podobně jako cesta autobusem, mezi 12 až 14 hodinami a bez slev vychází na cca 4 000 Kč. Občas je možné narazit na speciální akce, tak se vždy napřed informujte u dopravce, třeba se vám poštěstí. Dobrá zpráva je, že kromě denních spojů si můžete vybrat i noční vlak.

Vlaky jezdí na trasách:

 • Praha – Linz – Salzburg – Lublaň (přestup ve Villachu)
 • Praha – Vídeň – Lublaň (přestup ve Vídni)
 • Praha – Vídeň – Villach – Lublaň (přestup ve Villachu)
 • Praha – Vídeň – Maribor – Lublaň (přestup ve Vídni a Mariboru).

Zatímco ve Villachu jsou přestupní časy šibeniční, v řádu minut, ve Vídni a Salzburgu se připravte na několikahodinové čekání.

Pokud se rozhodnete jet do Slovinska vlakem nebo autobusem, myslete na to, že další hromadná doprava je oproti ČR docela drahá a je potřeba ji připočíst k celkové ceně.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Cesta do Slovinska přes dálniční tunel Karavanky?

Dobrý den, chystáme se na cestu do Slovinska autem. Chceme jet přes Rakousko a nejspíš přes tunel Karawanken. Jel jste to někdo někdy? Prý je placený… Zobrazit více
vinhifi
vinhifi

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce