Čím a jak platit na Svaté Lucii

Čím a jak platit na Svaté Lucii

Chystáte se navštívit ostrov Svatá Lucie a nevíte, jaká měna zde platí? Cestolino má pro vás aktuální info o měně, směnárnách, bankomatech i místních cenách!

Obyvatelé Svaté Lucie používají k placení východokaribský dolar. V některých obchodech můžete platit i americkými dolary nebo eurovými bankovkami. Není to však příliš výhodné. Proto se raději zásobte místní měnou.

Měna na Svaté Lucii

Oficiální měnou Svaté Lucie je východokaribský dolar s označením EC$ a bankovním kódem XCD. 1 EC se dělí na 100 centů. Narazit můžete na mince v hodnotách 1, 2, 5, 10 a 25 centů a 1 dolar. V oběhu jsou také bankovky v hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů.

Směnárny

Kurz na východokaribský dolar se dlouhodobě pohybuje kolem 8,50 Kč za 1 XCD. A jak vyměnit peníze nejjednodušeji? České banky výměnu korun za východokaribské dolary nenabízí, a proto si peníze musíte směnit až na místě. Nejlépe uděláte, pokud si v ČR seženete americké dolary a ihned po příletu zavítáte do některé z letištních směnáren nebo navštívíte místní banku. Budete mít jistotu příznivějšího kurzu než v případě hotelových a pouličních směnáren.

Platby kartou a výběry z bankomatů

Hlavní město i turisticky nejnavštěvovanější místa jsou k placení kartou otevřená. Kartu můžete použít v supermarketech, restauracích, hotelích i autopůjčovnách. Pokud se ale vydáte na tržiště, do malého obchodu nebo navštívit místní památky, vybavte se hotovostí. K výběru potřebné sumy můžete využít bankomaty, kterých je ve větších městech dostatek.

Svatá Lucie a ceny potravin

Ceny potravin na Svaté Lucii jsou podobné jako ceny v Panamě. Některé zboží koupíte podstatně dráž než u nás, jiné seženete za velmi podobné ceny. Pokud dostanete chuť na pomeranče, kilo jich pořídíte za asi 3 XCD (25 Kč). Za 12 vajec dáte cca 7 XCD (58 Kč), kilo rajčat kolem 12 XCD (100 Kč) a litr mléka v průměru 5,50 XCD (46 Kč). Hlavní jídlo v levnější restaurací stojí kolem 13 XCD (104 Kč) a tříchodové menu pro 2 osoby ve středně drahé restauraci průměrně 78 XCD (643 Kč).

Ceny ubytování

Vyšší ceny vás čekají především při hledání ubytování. Jednohvězdičkový hotel ve Svaté Lucii vás přijde na cca 176 XCD (1 457 Kč) na 1 noc. Hotel se dvěma hvězdami vás pak bude stát v průměru 405 XCD (3 363 Kč). S každou další hvězdou pak počítejte s útratou vyšší o 100 – 500 XCD za noc.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Svatá Lucie - ceny a doprava

Mohl by mi někdo podat bližší informace o ostrově Svatá Lucie?Mám na mysli dopravu po ostrově. Ceny taxíků. možnosti výletů. Ceny v restauracích.
anonym
anonym

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce