Tanzanie od 27 790 Kč
Zobrazit zájezdy

Očkování do Tanzánie a bezpečnost

Očkování do Tanzánie a bezpečnost

Před odletem nemusíte povinně absolvovat žádná očkování. Podle účelu své cesty ale můžete zvážit některé doporučené vakcinace. Tanzánie je poměrně bezpečnou zemí, a proto vám zde hrozí jen minimální rizika.

Povinné očkování:

Pro cesty do Tanzánie není žádné povinné očkování.

Doporučená očkování:

 • žloutenka typu A – riziko nákazy je především ve vodě a jídle v odlehlejších částech země.
 • žloutenka typu B – zejména v případě delšího pobytu
 • břišní tyfus – můžete se nakazit kontaminovaným jídlem a vodou
 • meningokoková meningitida
 • vzteklina – vyplatí se v případě, že se chystáte do oblastí s výskytem divokých zvířat

Před cestou si raději ověřte platnost rutinních očkování proti spalničkám, tetanu, černému kašli, příušnicím a záškrtu. Pokud chcete s očkováním poradit, obraťte se na odborníka na cestovní medicínu. K dispozici vám jsou očkovací centra a krajské hygienické stanice.

Nejčastějšími zdravotními problémy jsou průjem nebo nevolnosti z horka. Ovoce kupované na trhu si řádně umyjte, před jídlem si vždy pečlivě umyjte ruce, přesvědčte se, že je vaše jídlo čerstvé a maso dobře uvařené. Před sluníčkem se chraňte pokrývkou hlavy a opalovacím krémem, pijte dostatečné množství balené nebo převařené vody.

V Tanzánii je určité riziko přenosu malárie, zvažte ale, zda je nutné používání antimalarik, která mají mnoho negativních vedlejších účinků. Alternativou je dlouhé oblečení ve večerních hodinách, v kombinaci s repelentem a spaním pod moskytiérou, kterou má většina hotelových pokojů. Malárie se může projevovat horečkou, bolestí kloubů, ale i slabostí, průjmem nebo kašlem.

V každém městě i větší vesnici je lékárna, kde seženete všechny základní léky. V případě potřeby navštivte raději soukromou kliniku, která má lepší služby a vybavení než kliniky státní. Nezapomeňte si před cestou koupit kvalitní cestovní pojištění.

Bezpečnost v Tanzánii

Tanzánie je relativně bezpečná země. Stačí, když budete dodržovat těchto pár jednoduchých doporučení.

 • Vyhýbejte se opuštěným místům, zvlášť cestujete-li sami.
 • V noci se pohybujte raději taxíkem než pěšky. Využívejte jen oficiální taxíky.
 • Nedávejte příliš na odiv své cennosti.
 • V davech a taxících si dávejte pozor na kapsáře.
 • Větší hotovost, bankovní karty a doklady doporučujeme nosit v taštičce pod oblečením, popřípadě na několika různých místech.
 • V peněžence mějte jen drobné na zaplacení během dne.

Na turistických místech, především kolem autobusového nádraží a levných hotelů, se potloukají samozvaní průvodci, podvodníci a naháněči, kteří bývají velmi neodbytní. Nejlepší je nedat najevo, že jste ve městě poprvé, ale snažit se působit, že víte, kam jdete. Nikdy neplaťte za safari nebo výlet, dokud se neujistíte, že jde o seriózní nabídku. Plaťte vždy jen v turistické kanceláři, nikoliv na ulici.

Největším rizikem jsou dopravní nehody, vyhněte se cestování za tmy a volte raději autobusy než daladala.

Před odjezdem si zkontrolujte aktuální informace o bezpečnostní situaci.

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje zaregistrovat se před cestou v databázi Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí – DROZD. Číslo na policii, záchranku a hasiče je 112.

V případě nouze můžete kontaktovat český konzulát v Dar Es Salaam, Kinondoni Road, Plot No. 80, House No. 6, tel.+255 788 000 160, daressalaam@honorary.mzv.cz.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce