Tanzanie od 22 990 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity v Tanzánii – safari, výstup na Kilimandžáro i odpočinek na pláži

Tipy na aktivity v Tanzánii – safari, výstup na Kilimandžáro i odpočinek na pláži

Hlavním lákadlem Tanzánie jsou její přírodní krásy – rozlehlé národní parky s divokými zvířaty, nekonečné savany, deštný prales, písečné pláže, barevný podmořský svět a nejvyšší hora Afriky – Kilimandžáro. Tyto krásné scenérie můžete prozkoumávat z džípu, na kole, pěšky nebo třeba na koni.

Safari

Konkurence agentur nabízejících safari je v Tanzánii obrovská. Cena závisí především na lokalitě, počtu dní strávených v parku, období, počtu osob, dopravním prostředku a typu ubytování. Nejlevnější safari zažijete, pojedete-li do parku s vlastním autem, popřípadě pěšky nebo na kole. Doporučujeme ale obětovat těch pár desítek dolarů navíc a svěřit se do rukou místnímu řidiči.

Nejenže si krajinu víc užijete, když se nebudete muset soustředit na řízení, ale místní průvodci mají potřebné znalosti terénu a obvyklého výskytu zvířat. Ceny za organizované safari začínají na 400 USD za dvoudenní výlet s nocováním ve stanu. V ceně bývá zahrnuta doprava (auto s řidičem/průvodcem), vstup do parku, jídlo a ubytování.

Nocování v národních parcích je jedinečným zážitkem samo o sobě, ať už se rozhodnete pro pohodlí chatky nebo budete stanovat. Tábory nebývají oplocené, a tak se může stát, že vám v noci bude pár metrů od stanu dupat pasoucí se hroch nebo čenichat hyena.

Chcete-li poznat noční život na savaně zblízka, můžete se vydat na noční safari a mít tak šanci zahlédnout živočichy, kteří přes den spí a v noci se vydávají na lov. Cena je kolem 50 USD.

V národních parcích Gombe, Mahale a Rubondo máte jedinečnou možnost pozorovat šimpanzí rodiny žijící ve volné přírodě.

Národní parky Serengeti a kráter Ngorongoro jsou jedněmi z posledních míst na světě, kde je možné potkat ohroženého nosorožce dvourohého ve volné přírodě.

Tanzánie je také oblíbenou destinací pro pozorování ptactva – žije zde 1 130 druhů. Mezi nejvyhledávanější místa patří růžové jezero Natron s milióny hnízdících plameňáků, souostroví Rubondo, jezero Manyara, břehy řeky Rufiji a mnoho dalších.

Velká migrace, kdy Tanzánií putují stáda divokých zvířat, probíhá v období od července do října.

Nezapomenutelnou podívanou slibuje přelet nad národním parkem v horkovzdušném balónu nebo vyhlídkovém letadle.

Treky

Máte-li dost času, síly a v neposlední řadě peněz, můžete se pokusit zdolat nejvyšší horu Afriky – Kilimandžáro (5 896 m). Cena začíná na 1 000 USD a odvíjí se především od kvality cestovní agentury, komfortu, zvolené trase a počtu dní, za které chcete horu zdolat. Doporučuje se 7 – 8 dní a obecně platí, že čím víc času máte, tím je větší šance, že výstup úspěšně dokončíte (průměrná úspěšnost je kolem 50 %). V ceně jsou zahrnuty poplatky národnímu parku, průvodce, nosiči, kuchař, jídlo, pití a ubytování ve stanech. Pokud nejste tak ambiciózní, můžete vyrazit na jeden z kratších treků na úbočí hory.

Mount Meru (4 566 m), ležící v národním parku Arusha, je druhý nejvyšší vrchol Tanzánie. Výstup na něj trvá jen 3 – 4 dny a ceny začínají už na 350 USD. Vzhledem k výskytu levhartů, hyen a někdy i lvů je povinný doprovod rangera.

V pohoří Usambara v západní Tanzánii můžete vyrazit na několikadenní trek po pěšinách vedoucích venkovskou krajinou mezi zelenými vrcholky a malebnými vesničkami.

Kráter Ngorongoro a okolní příroda nabízí mnoho příležitostí pro nezapomenutelné výpravy. Kromě kráterových jezer a hustých lesů zde najdete také potoky, vodopády a aktivní sopku Ol Doinyo Lengai, jejíž jméno v jazyce Masajů znamená „Boží hora“.

V lesnatých kopcích pohoří Uzungwa můžete kromě říček a vodopádů potkat i několik druhů opic. Treky pro zkušené horaly nabízí Národní park Kitulo. Odlehlé pohoří Mahale obklopuje džungle plná divokých zvířat.

Všechny trasy jsou schůdné během celého roku, nicméně v období dešťů, které trvá od března do května, jsou některá místa rozbahněná, což může cestu značně ztížit.

Národní parky

Většinu turistů při cestě do Tanzánie lákají právě národní parky. V Tanzánii je jich celkem 16 a nabízí široké spektrum atrakcí a aktivit. Kromě treků, obvyklého safari a pozorování divoké zvěře z bezpečí džípu je v některých parcích možné i safari z lodi, na kole, na koni nebo pěšky. Navštívit také můžete masajskou vesnici a dozvědět se něco o jejich kultuře, rituálech a tradičním způsobu života.

Najdete zde vodopády a jezera, kde si můžete půjčit kánoi, zaplavat si nebo zkusit štěstí při rybaření. V parcích je možné nocovat v kempech, hostelech, hotelech nebo chatkách. Vstupné a poplatek za auto se platí kartou u vstupu do parku.

Národní park Serengeti, ležící u hranic s Keňou, je jedním z nejvyhledávanějších safari parků nejen v Tanzánii, ale i na světě. Čeká tu na vás Afrika taková, o jaké jste vždycky snili – nekonečné savany, po nichž se prohánějí stáda antilop, zeber a buvolů, a kde ve stínu stromů odpočívají majestátní lvi. Nezapomenutelným zážitkem je ale tzv. Velká migrace, kdy v letních měsících, napříč Keňou a Tanzánií, putují miliony zvířat. Vstupné do parku je 60 USD/den.

Národní park Kilimandžáro láká především horaly. Každý rok se tento nejvyšší africký vrcholek pokusí zdolat asi 25 000 lidí. Vstup do parku je 70 USD/den.

Do národního parku Pohoří Mahale se jezdí především za pozorováním šimpanzů, kterých zde žije přes 700. Park, ležící na březích jezera Tanganyika, je idylickou kombinací průzračné vody, bílých pláží a pralesem porostlých hor. Parkem se můžete pohybovat pouze pěšky nebo na lodi. Vstupné je 80 USD/den.

Národní park Tarangire v severní Tanzánii, je místem s největší koncentrací slonů na světě. V období sucha se na břeh řeky Tarangire přichází napít více než 3 000 slonů a mnoho dalších divokých zvířat. Vstupné je 45 USD/den.

Potápění a šnorchlování

Nejlepší potápění a šnorchlování nabízí pobřeží Indického Oceánu. Kromě známých ostrovů Zanzibar, Mnemba a Pemba, je to také mořská rezervace Mafia Island, která je se svými 822 km² největší chráněnou oblastí v Indickém oceánu. Vstupné je 520 Kč/den, 260 Kč za dítě 3 – 15 let. Mezi další oblíbené podvodní destinace patří jezero Tanganika, mořská rezervace Maziwe a ostrůvek Fanjove.

Pláže

Ostrov Zanzibar je vyhlášený svými bílými písčitými plážemi, které ročně přilákají až půl milionu turistů. Pokud toužíte po troše soukromí, krásné pobřeží s palmami a písčitými plážemi najdete také u městečka Pangani v severní Tanzánii. Poklidné pláže a pobřežní městečka se nacházejí i na jižním pobřeží Tanzánie. Jednou z nejkrásnějších pláží je Masoko Pwani.

Pokud jste vždy snili o noci strávené na opuštěném ostrově, malý soukromý ostrov Fanjove, ležící 140 km jižně od Dar Es Salaam, bude pro vás to pravé. Ostrov Mafia, který je součástí mořské rezervace, nabízí kromě pláží také skvělé příležitosti pro potápění a šnorchlování.

Překvapivě krásnou plážovou destinací je i pobřeží jezera Tanganika, které na západě Tanzánie tvoří hranici s Kongem, a pobřeží jezera Malawi (v Tanzánii známé pod jménem Nyasa), které leží na hranici s Malawi.

Rodinné aktivity – aquaparky, zábavní parky a zahrady

Tanzánie sice není typickou destinací na rodinnou dovolenou, ale pokud jste dobrodružné povahy, neváhejte vyrazit. Děti si určitě užijí výlety na safari, setkání s Masaji i dny strávené na pláži. Nejvíce aktivit pro rodiny s dětmi je v Dar Es Salaam.

Hadí park Maserani leží nedaleko města Arusha. Uvidíte tady jedovaté hady i škrtiče, krokodýly a další plazy. Vstupné je přibližně 8 USD Kč. Více zvířat uvidíte v zoologické zahradě v Dar Es Salaam, kde se vstupné pohybuje okolo 20 USD.

V Dar Es Salaam můžete navštívit zábavní park Kunduchi Wet 'N' Wild, kde se děti vyřádí v bazénu, na tobogánech, prolejzačkách nebo na motokárách.

Zábavní a vodní park Fun City v Dar Es Salaam nabízí mnoho pouťových atrakcí, sportovní hřiště, 12D kino, motokáry a bazén s atrakcemi. Cena začíná na 6 USD.

Trampolínový park Bounce v nákupním středisku Mkuki Mall v Dar Es Salaam stojí cca 5 USD na hodinu.

Nakupování

Na turistických místech najdete trhy a obchůdky nabízející tradiční a rukodělné výrobky. Koupíte zde krásné vzorované látky a z nich ušité šaty, tuniky, tašky a další doplňky nebo třeba dřevěné vyřezávané sošky, proutěné košíky, keramické výrobky a pestrobarevné masajské šperky z korálků. Zboží bývá předražené, nebojte se smlouvat.

Kultura

Místní tradiční koncerty, tance a rituály jsou nekonečně fascinující podívanou.

Při návštěvě masajské vesnice se dozvíte mnoho zajímavých informací o tradičním pasteveckém životě. Všudypřítomné krávy, nejdůležitější věc v životě Masaje, se dávají jako věno a jejich mléko smíchané s krví slouží jako důležitý zdroj bílkovin. Kraví exkrementy používají ženy při stavbě chýší. Vesnice, kam se vozí turisté, možná nejsou příliš autentické, to ale nic nemění na tom, jak fascinující tato kultura je.

Během roku probíhají také různé kulturní akce a festivaly:

V červnu se ve městě Mwanza pořádá soutěž tradičního tance Sukuma, Bulabo Dance Festival. Nejzajímavější jsou zvířecí tance, kdy je součástí vystoupení hyena nebo třeba had.

V září můžete navštívit umělecký festival Bagamoyo International Festival of Arts & Culture, kde máte možnost vidět tradiční hudbu, tance, divadlo, akrobacii a mnoho dalšího.

V listopadu se ve městě Bagamoyo pořádá jeden z největších tanzanských hudebních festivalů – Karibu Music Festival.

V prosinci v Dar Es Salaam probíhá Fashion Week propagující současnou východoafrickou módu.

V Tanzánii najdete i historické památky. Nejzajímavější jsou ruiny starých osídlení na jižním pobřeží Atlantiku, Kilwa Kisiwani a Songo Mnara. Ve městě Bagamoyo uvidíte několik domů z koloniální éry, z nichž nejpoutavější je německá pevnost Boma z roku 1897.

Městečka Pangani a Tongoni byla dříve důležitými pobřežními středisky, dnes už jejich slávu připomíná jen několik chátrajících historických budov. Také na ostrově Mafia se nachází pár ruin opuštěných paláců. U městečka Kondoa ve střední Tanzánii byly objeveny jeskynní malby staré až 7 000 let.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce