Tipy na aktivity na Ukrajině – národní parky, historická místa i nákupy

Tipy na aktivity na Ukrajině – národní parky, historická místa i nákupy

Měli jste za to, že na Ukrajině jsou jen hory a nepěkná betonová města? Omyl. Sepsali jsme pro vás tipy na výlety k vodopádům, na hrady, pláže i do pouště a navíc se dozvíte, co nakoupit a kam vyrazit s dětmi.

Pláže

Nejpopulárnější ukrajinskou plážovou destinací je Oděsa, ležící u Černého moře. Na 30 km pobřeží najdete divoké pláže i místa se slunečníky, vodními aktivitami, restauracemi a nočními kluby. Oblíbené pláže jsou Langeron, Arcadia a Otrada.

Koblevo s písečnou pláží, mělkou vodou, příznivými cenami a množstvím skluzavek a dalších atrakcí je vyhlášenou destinací především pro rodiny s dětmi. Město leží na pobřeží Černého moře, necelých 60 km severovýchodně od Oděsy.

Na východní Ukrajině se na břehu Azovského moře nachází malé přístavní město Berdaňsk. Na několikakilometrovém písčitém výběžku, který se táhne do mělkého a příjemně teplého moře, najdete pláže, bahenní lázně i zábavní park.

Panenská příroda, minimum infrastruktury a nekonečné písečné pláže ostrova Dzharylhach v Černém moři si vysloužily přezdívku „ukrajinské Maledivy“. Na ostrov se dostanete pouze na člunu, nebo na lodi z města Skadovsk.

Rybaření

Jestliže jste nadšení rybáři, můžete svoje štěstí vyzkoušet i v ukrajinských vodách a ulovit štiku, pstruha nebo sumce. Vyrazte do oblastí jižně od Oděsy na jezera a řeky u Dněpru, Kyjeva a Sevastopolu. Oblíbený zimní sport je rybolov na dírkách, který ale doporučujeme zkoušet jen s místním průvodcem nebo agenturou. Rybářská povolenka stojí 30 Kč. Více informací najdete zde.

Národní parky a treky

Karpatský národní přírodní park, ležící na západě země, je nejstarší ukrajinský národní park a zároveň jeden z největších. V létě si užijete treky krásnou přírodou podél řek a vodopádů, jízdu na koních po travnatých pláních, ziplining a kempování na úbočí hor. V zimě na vás čeká lyžování a snowboarding v moderním zimním středisku Bukovel. V oblasti se nachází také několik historických dřevěných staveb. Vstupné do parku je 30 Kč.

Nejvyšší horou Ukrajiny je Hoverla (2 061m), ležící na bývalé československé hranici. Výstup na ni je mírně náročný a je značený modrou a zelenou turistickou značkou. Do vesnice Černohora se dostanete autobusem, cesta na vrchol odtud trvá asi 5 hodin. V zimě je výstup nebezpečný – hrozí laviny.

Z vrcholu se můžete vydat po oblíbené hřebenovce, která vede po bývalé hranici (úsek Hoverla – Brebeneskul (2 037 m) – Pop Ivan (2 022 m) měří asi 18 km).

Kousek od vesnice Tatariv začíná krásná 5km procházka. Ta vás podél horské říčky, po modré turistické trase dovede až k 15 m vysokému dunícímu vodopádu Huk.

Siněvirský národní park leží v západní Ukrajině. Hlavním lákadlem je krásné, ale bohužel velmi turistické jezero Siněvir, obklopené hlubokými lesy a nedaleké centrum pro záchranu medvěda hnědého. Kolem celého jezera vede příjemná stezka lemovaná lavičkami a prodejci lokálních výrobků a občerstvení. Na místo se dostanete autobusem nebo také stopem. Vstupné do parku je 30 Kč. Nedaleko leží vesnička Koločava, oblíbené výchozí místo pro treky po okolních kopcích. Pozor, trasy nejsou příliš dobře značené.

Národní park Bug Gard leží v oblasti Mykolaiv. Turisty, milovníky přírody a fotografy láká především Aktovsky kaňon, kde se mezi skalami a balvany prohání řeka Jižní Bug. U vesnice Myhiya můžete řeku splavit na raftech nebo katamaránech.

Nedaleko leží také velká pouštní oblast Olešské písky, která vznikla v 19. století, kdy zde většinu místní vegetace spásla stáda ovcí. Z města Cherson musíte pokračovat autobusem do vesnice Nova Kachovka a dále taxíkem nebo stopem. Jen 70 km odsud můžete navštívit biosférickou rezervaci Askania-Nova, kde je kromě nekonečných stepí také botanická zahrada, malá zoologická zahrada a safari park.

Krásná botanická zahrada Sofiyivka se nachází u města Umaň na střední Ukrajině. V parku založeném na počátku 19. století najdete jezírka, vodopády, fontány a více než 2 000 druhů rostlin. Vstupné je 70 Kč.

Historická místa

Lvov je největší město a kulturní centrum západní Ukrajiny. Při procházkách dlážděnými historickými ulicemi nepřehlédněte budovu Národního akademického divadla, Tržní náměstí s radnicí a čtyřmi fontánami, arménskou čtvrť, palác Korniakt a nejkrásnější ze sta místních kostelů – Boimovskou kapli.

Ve městě Mukačevo navštivte majestátní hrad Palanok z 9. století, tyčící se nad městem na vyhaslé 70metrové sopce. Na promenádě v historickém centru města můžete obdivovat zelenou budovu radnice, katedrálu sv. Martina a kapli sv. Josefa. Na břehu řeky Latorica stojí klášter sv. Mikuláše.

Také hlavní město Kyjev ukrývá několik historických skvostů. Na Sofijském náměstí v centru města stojí impozantní pravoslavný chrám sv. Sofie se zelenými stříškami a třinácti zlatými kopulemi. Klášter Kyjevskopečerská lávra, který byl původně jeskynní klášterní komplex, je nyní nejposvátnějším pravoslavným místem na Ukrajině. Projděte se také kouzelnou historickou ulicí Andriyivskyi Uzviz, navštivte místní trh nebo některou z mnoha kaváren a obchodů a zavítejte do skanzenu Pyrohiv.

Přímo na slovensko-ukrajinské hranici leží líbivé město Užhorod. Největší památkou je Užhorodský hrad ze 13. století a nedaleký skanzen lidové architektury s původními budovami, včetně dřevěného kostela sv. Michala. Zdobenou budovu bývalé synagogy na břehu řeky Uh, nemůžete přehlédnout.

Stále více lidí láká návštěva Černobylu a města Pripjať, které zůstaly opuštěné po ničivém jaderném výbuchu v roce 1986. Kromě areálu elektrárny můžete ve městě Pripjať, nazývaném také „město duchů“, navštívit opuštěné budovy místní školy, bazénu, lunaparku, nemocnice, kina a mnoho dalšího. Pro vstup do oblasti musíte mít povolení a průvodce. Děti mají vstup zakázán.

Nakupování

Na Ukrajině najdete dva rozdílné světy, na jedné straně jsou tradiční městské a vesnické trhy, kde paní v zástěrách prodávají svou úrodu a rukodělné výrobky, na straně druhé stojí luxusní nákupní střediska a trendy umělecké a módní obchody ve velkých městech jakými jsou Lvov, Kyjev nebo Oděsa. Na památku si můžete koupit tradiční vyšívané košile, šaty, ubrusy a prostírání, malované dřevěné panenky matrjošky, pestrobarevné dřevěné kraslice, hadrové panenky Motanky vyráběné ze zbytků látek, malované keramické talíře a vázy nebo dřevěné krabičky zdobené květy. 

Z nápojů vyzkoušejte domácí 40% vodku Horilku. Nízké ceny lákají k nákupu většího množství zboží, dávejte si ale pozor, bezcelní vývoz je omezen na 2 ks notebooků/mobilních telefonů, 1 litr tvrdého alkoholu plus 2 litry vína, 5 litrů piva a 200 ks cigaret na osobu. Kontroly na hranicích bývají důkladné.

Rodinné aktivity

Ukrajina možná není tradičním místem pro rodinnou dovolenou, přesto má ale mnoho co nabídnout.

Máte rádi adrenalin? Zipline najdete hned na několika místech. V zimním středisku Bukovel je celá jedna sjezdovka vyhrazená pro sáňkování. Kousek od Kyjeva si užijete lanový park nebo plavbu na kanoi. Pro výlet do minulosti vyrazte do tematického parku Starověký Kyjev. Zvířátka uvidíte v Ekoparku Feldman nedaleko města Charkov, v delfináriu v Oděse nebo kyjevské zoologické zahradě.

Ve městě Kolomyja stojí jedinečné muzeum kraslic. V Kyjevském muzeu hraček na vás zase čeká sbírka plyšáků, panenek a autíček od roku 1930. Větší děti bude bavit napínavá úniková hra, kterou najdete větších městech nebo si spolu zahrajte hru ve virtuální realitě. V Kyjevském muzeu 03:00 si můžete zábavnou formou vyzkoušet život poslepu. Malé i velké kosmonauty nadchne sovětské astronautské muzeum ve městě Zhytomyr. A náš tip pro pobavení na konec – kyjevské muzeum záchodů.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce