Ukrajina autem – doklady a praktické informace na cestu

Ukrajina autem – doklady a praktické informace na cestu

Cesta autem na Ukrajinu je spíše pro zkušené řidiče. Na Cestolinu vám poradíme, jak jízdu snadno zvládnout. Víme, jaká je nejlepší trasa, co dělat pro hladký přechod hranic, jaká je maximální povolená rychlost a povinná výbava. Na co byste neměli před cestou zapomenout?

Trasa z Prahy do Kyjeva

Trasa Praha – Kyjev měří zhruba 1400 km a trvá cca 15 hodin. Vydejte se směr Praha – Brno – Ostrava – Krakov – Lvov – Rivno – Zhitomir – Kyjev. Mezi Katovicemi a Krakovem vede nová, zpoplatněná dálnice a zaplatíte zhruba 6 Kč za kilometr. Celkové náklady za zpáteční cestu vás vyjdou přibližně na 6 000 Kč (phm, zpoplatněné úseky).

Trasa z Prahy do Užhorodu (Zakarpatská Ukrajina)

Trasa Praha – Užhorod měří cca 760 km a trvá 9 hodin. Vydejte se směr Praha – Brno – Uherské Hradiště – Trenčín – Žilina – Košice – Užhorod. Na Slovensku potřebujete na dálnicích elektronickou dálniční známku, kterou si koupíte online. Zpáteční cesta vyjde v závislosti na ceně pohonných hmot přibližně na 3 500 Kč.

Doklady

 • Průkaz totožnosti (je nutné mít pas a vyplatí se vzít i OP). Oba platné 3 měsíce od data vstupu do země.
 • Mezinárodní řidičský průkaz
 • Osvědčení o technickém průkazu
 • Doklad o zaplaceném povinném ručení
 • V případě, že jedete s vypůjčeným nebo služebním vozem, potřebujete písemný souhlas majitele.
 • Samolepka CZ

Povinná výbava auta

Povinná výbava vozidla je téměř stejná jako v ČR. Ke stávajícím věcem v autě musíte přibalit jen hasicí přístroj. Doporučujeme si vzít také kanystr na palivo. Vzhledem k tomu, že jsou na Ukrajině silnice ve velmi špatném stavu, zkontrolujte rezervu a nářadí na výměnu kola. Zavazadla v kufru raději zajistěte proti pohybu. Oceníte to, až budete kvůli hlubokým výmolům prudce brzdit nebo se jim ostře vyhýbat. Pozor na to, že ve městě lidé běžně jezdí na červenou.

Dálniční poplatky na Ukrajině

Ukrajina nemá příliš rozvinutý systém dálnic a cesty navíc nejsou v úplně dobrém stavu. Pokud bychom ukrajinské dálnice posuzovali podle evropských kritérií, předpisy by splňovaly jen některé úseky. Dálnice (značené písmenem M) vypadají spíše jako čtyřproudé silnice bez středového pásu se svodidly, odstavných pruhů a dalších bezpečnostních prvků. Také křižovatky jsou jen výjimečně víceúrovňové. Na druhou stranu se na Ukrajině neplatí mýtné ani jiné dálniční poplatky. Aktuální cenu nafty a aktuální cenu benzinu zjistíte na těchto odkazech.

Maximální povolená rychlost na Ukrajině

 • obec: 50 km/h
 • hlavní silnice: 110 km/h
 • ostatní silnice: 90 km/h
 • dálnice: 130 km/h

Rychlostní limity nejsou vždy značené. Řidič musí sledovat a zjistit, zda se pohybuje v zastavěné oblasti nebo ne. U řidičů s méně než dvouletou řidičskou praxí je maximální povolená rychlost 70 km/h.

Užitečné tipy

 • Vždy dobře zkontrolujte, zda jste svůj vůz zamkli, a za žádných okolností nenechávejte v autě cennosti, případně viditelně položené tašky apod. Krádeže a vykrádání aut jsou na Ukrajině velmi časté, i když situace se postupně zlepšuje.
 • V případě dopravního přestupku od vás policie nesmí na místě vybírat peníze. Pokuty se platí výhradně převodem nebo vkladem na státní bankovní účet. Pokud od vás policista vyžaduje hotovost, je to úplatek.
 • Kontroly na hranicích jsou velmi přísné a v koloně zde můžete strávit i několik hodin. Díky rozbujelé byrokracii a korupci má celní kontrola ve svých rukou velkou moc. Vždy jednejte podle jejich pokynů a trvejte na razítku o vstupu do země. Obecně platí, že čím menší přechod, tím kratší doba čekání a méně komplikací. Na webu Státní pohraniční služby Ukrajiny se můžete online podívat na aktuální situaci na konkrétním přechodu.
 • Velmi se hlídá vývoz cigaret a alkoholu, a pokud přesáhnete povolené množství, je to považováno za pašování. Ze země se nesmí vyvážet mléčné výrobky a maso.
 • Dopravní značení je na Ukrajině velmi nedostačující. Mějte s sebou aktuální mapy nebo navigaci.
 • Čerpací stanice jsou často vlastněny soukromými provozovateli, a tak se často liší i ceny pohonných hmot. Běžné je, že vám benzín natankuje obsluha podle počtu předem objednaných a většinou i zaplacených litrů. Mějte u sebe raději hotovost, platební terminály sice na benzínkách jsou, ale buď nefungují, nebo je obsluha nechce používat.

Autobusem a vlakem na Ukrajinu

Z Prahy jezdí do Kyjeva přímý vlak a cesta trvá zhruba 30 hodin. Ceny jízdenek se odvíjejí od toho, s jakým předstihem si je pořídíte nebo jestli narazíte na akci. Obecně se ale jedná o velmi nákladný způsob dopravy. Autobusem na Ukrajinu vás dopraví většina českých nízkonákladových dopravců do velkých měst a na Zakarpatskou Ukrajinu. Cena lístku se odvíjí od destinace a včasné rezervace. V akci je možné sehnat jízdenku do Kyjeva za necelých 400 Kč.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Cesta na Ukrajinu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Kudy je podle vás nejlepší jet autem na Ukrajinu? Chceme jet přes Slovensko, jak to chodí na hraničních přechodech?… Zobrazit více
Arne1
Arne1

Cesta na Ukrajinu

Dobrý den, jaká jsou aktuální pravidla ohledně opatření proti Covidu a povinnosti testování pro cestu CZ-PL-UA a pro návrat a po návratu do CZ? Plán… Zobrazit více
Arne1
Arne1

Slovensko-Ukrajinské hranice, celni poplatky přes hranice (clo, Dph)

Ahoj, chci se zeptat jestli má někdo nějaké zkušenosti se clem na hranici.. Jedu tam na dovolenou a chci si privézt auto. Neví někdo jak je to? Kolik… Zobrazit více
ZF
ZF

Přes hranice na Ukrajinu se psem

Ahoj, jeli jste někdo na Ukrajinu a zpět se psem?jaké jsou potřeba dokumenty, serologické vyšetření na vteklinu už máme udělané a vyšlo dobře,nechám… Zobrazit více
Lucie83Maggie
Lucie83Maggie

Silnice na Ukrajině

Zdravím uvažovali jsme, že si s kámošema uděláme cestu na ukrajinu. Jak tam vypadají silnice? Máte pro nás méně zkušené nějaké rady. Jdeme do toho… Zobrazit více
kysela_prdel
kysela_prdel

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce