Doklady pro vstup na Ukrajinu

Doklady pro vstup na Ukrajinu

Chystáte se na cesty a nevíte, jestli je potřeba pas na Ukrajinu? Odpověď zní ano a platnost pasu musí být minimálně 3 měsíce od data, kdy jste překročili ukrajinské hranice. Dobrá zpráva je, že na pobyt do 90 dnů nepotřebujete vízum. Čtěte, na co si dát pozor na hranicích a jaké doklady pro vstup do země potřebujete.

Cestovní doklady na Ukrajinu

V rámci cestování po Evropě jsme zvyklí, že s sebou nepotřebujeme pas. Na Ukrajinu s občankou ale jen tak vyrazit nemůžete. Pro vstup do země musíte mít pas. Platnost pasu by měla být minimálně 3 měsíce od data překročení hranic. Tento limit je daný tím, že Ukrajina zrušila pro občany České republiky vízovou povinnost, a pokud jedete do země jako turista, můžete zde bez víza strávit až 90 dní. V případě, že chcete na Ukrajině pracovat, studovat nebo pobývat déle než 3 měsíce, musíte požádat o příslušné vízum.

Na hranicích trvejte na tom, aby vám úředník dal do pasu razítko s datem, kdy jste do země vstoupili. Při pobytu do 90 dnů nemáte ohlašovací povinnost a úřední razítko v pasu je jasným důkazem, kolik času jste na Ukrajině strávili. Na Ukrajinských hraničních přechodech jsou často dlouhé fronty a aktuální situaci si můžete ověřit na webu Státní pohraniční služby Ukrajiny. Politická situace na Ukrajině je nestabilní a pro některé oblasti může platit zvláštní režim vstupu. Před odjezdem si ověřte aktuální informace na ukrajinském zastupitelském úřadu nebo na stránkách Ministerstva zahraničí.

Před cestou se Vám může hodit

Finanční prostředky

Situace na hraničních přechodech je na Ukrajině poměrně nepředvídatelná a většinou se odvíjí od konkrétního úředníka. Na jeho rozhodnutí také je, jestli po vás bude vyžadovat doklad o dostatečných finančních prostředcích na pobyt v zemi. Částka, kterou byste měli disponovat, není pevně stanovená a určuje se podle vzorce. Ten zohledňuje aktuální výši životního minima v zemi, kurz ukrajinské hřivny a počet dnů, které plánujete v zemi strávit. Obecně by se dalo říct, že byste měli mít zhruba 100 euro na den. Dostatek finančních prostředků můžete prokázat v hotovosti (v hřivnách nebo běžně směnitelných měnách, jako jsou eura nebo dolary), kartou a výpisem z účtu (většinou stačí i stvrzenka z bankomatu), zvacím dopisem nebo potvrzením z cestovní kanceláře, která vám zájezd zajistila.

Nezletilé osoby

Každý, kdo cestuje za hranice České republiky, musí mít svůj průkaz totožnosti. Na Ukrajinu tedy musíte pořídit i dětem do 15 let jejich vlastní pas. Podrobné informace, jak o něj zažádat, najdete v článku o cestování s dětmi. U nezletilých osob, které necestují s rodiči, se doporučuje mít úředně ověřený souhlas rodičů. V případě, že nezletilá osoba cestuje s jedním z rodičů, měla by mít souhlas druhého.

Kontaktní údaje konzulátu v ČR

Velvyslanectví Ukrajiny

Adresa velvyslanectví ČR v Kyjevě

Jaroslaviv Val 34A

01034 Kyjev

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce