Athény od 10 080 Kč
Zobrazit zájezdy
Vyhledejte levné letenky
   Pasažéři
   Pasažéři

   Eleftheria Venizela Atény

   Mezinárodní letiště, které nahradilo původní nevyhovující letiště Ellinikon, bylo otevřeno roku 2001. Je nejrušnějším řeckým letištěm a leží 23 kilometrů od Athén, v oblasti Attika. Svoji hlavní základnu zde má největší řecká letecká společnost Aegean Airlines. 

   Informace o letišti Eleftheria Venizela Atény

   Web www.aia.gr
   IATA ATH
   ICAO LGAV
   Místo Athény, Řecko
   Časový posun 1 hodina oproti ČR
   Aktuální čas 06:14, 09. 08. 2022
   Vzdálenost 1 556 km od Prahy

   Aktuální letový provoz

   Jak se dostat z/na letiště

   Letiště je s centrem města spojené metrem modré linky číslo 3, které odjíždí přímo od terminálu. Vstup do metra i přestupní stanice jsou velice dobře značené a orientace je zde bezproblémová. Metro jezdí od 5:30 do 24:00 v intervalech 20 minut, doba jízdy do centra je zhruba 30 minut. Jízdenky lze zakoupit v automatu před vstupem do metra a platit lze i kartou. Jednosměrná jízdenka stojí 10 EUR. Pokud se však chystáte zdržet v Athénách a poznávat památky, daleko více se vám vyplatí 3 denní jízdné za 22 EUR, které platí i pro cestu na a z letiště.

   Především v nočních hodinách můžete využít také autobusy. Autobusy jezdí i přes den a jejich výhodou oproti metru je nižší cena za jednosměrnou jízdenku (6 EUR). Cesta do centra však trvá hodinu, v případě dopravní špičky i více. V denních hodinách tedy doporučujeme spíše metro, v nočních autobus. Do centra jezdí linky číslo X93 (na autobusové nádraží), X95 (náměstí Syntagma), X96 (přístav Piraeus) a X97 (čtvrť Elliniko). Autobusy jezdí v pravidelných intervalech a neměli byste čekat déle než 10 minut.

   Pro cestu do centra můžete využít také soukromou taxi službu, jejíž ceny jsou pevně dané. Přes den zaplatíte za cestu do a z centra 38 EUR a v noci vás jízda bude stát 54 EUR.

   Chcete-li procestovat Řecko, můžete si také přímo na letišti zapůjčit osobní automobil. Půjčovny Hertz, Sixt, Budget, Enterprise a Avis naleznete v příletové hale.

   Služby na letišti

   Na letišti jsou restaurace, kavárny a rychlá občerstvení s řeckým i západním jídlem. Nakoupíte zde tradiční suvenýry, duty free i spotřební zboží. Jsou zde bankomaty, směnárny, pošta, dětský koutek (2. patro), místnosti pro přebalování a kojení dětí, VIP salonky, lékárna (6:00 až 24:00), lékařská služba (nonstop), půjčovny automobilů a úschovna zavazadel. Úschovna zavazadel je v příletové hale a za 24 hodin uložení zaplatíte 7 až 14 EUR dle velikosti zavazadla.

   K Wi-Fi se připojíte pomocí sítě ATH Free Wi-Fi. Připojení je zdarma na 45 minut, poté se však můžete znovu přihlásit, případně si zaplatit prémiové připojení. V bezprostřední blízkosti letiště je několik hotelů.

   Letenky

   Z Prahy do Athén se dostanete přímým letem se společností Aegean Airlines, která nabízí zpáteční letenky od 4 000 Kč. O něco levnější letenky lze koupit se společností Ryanair z Bratislavy (od 2 500 Kč) nebo Berlína (od 3 000 Kč).

   Chcete-li se do Athén vydat za prozkoumáváním památek, zvažte cestu mimo sezónu. Letenky i vstupné na památky jsou za výrazně nižší ceny a centrum města není tolik přeplněné turisty. I například v listopadu je zde slunečno a teploty kolem 20 stupňů. A pokud jste otužilejší, můžete se i v tomto období vykoupat na některé z mnoha pláží v okolí Athén.

   Cena letenky vždy závisí na konkrétním dopravci, sezóně i předstihu, s jakým letenku kupujete.

   Další informace, které se mohou hodit

   Terminál letiště je poměrně dobře přehledný a snadno se v něm zorientujete. Míříte-li dále na ostrovy, bude vám na přestup stačit 45 minut. Letiště je pro cestující otevřeno 24 hodin denně.

   Přílety a odlety

   Sledovat přílety a odlety můžete pohodlně z domova. Stačí znát číslo letu, které se skládá z kódu aerolinky (obvykle dvě písmena, případně kombinace písmena a čísla) a pak samotného čísla konkrétního letu (dvě, tři nebo čtyři číslice), například OK 0701 (let Czech Airlines z Madridu do Prahy). Toto je vždy uvedeno na letence.

   Byl Vám zrušen nebo zpožděn let?

   Ověřte si nárok na odškodnění za zpoždění letu nebo zrušení letu. Výše náhrady může dosáhnout až 600 € a lze o ni požádat až 3 roky zpětně. Zdarma si zkontrolujte výši náhrady online.

   Související diskuze

   Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

   Metro a doprava v Athénách

   Ahoj, navštívíme Athény, jak zde funguje městská doprava? Přiletíme na letiště v Athénách, dá se využít metro přímo z letiště do centra nebo je nutné… Zobrazit více
   Pawel29
   Pawel29