Aktuální kurz rupie na Bali, kde a jak na Bali platit a měnit peníze

Aktuální kurz rupie na Bali, kde a jak na Bali platit a měnit peníze

Čím platit na Bali? V Česku indonéské rupie neseženete, pro nezbytný začátek si proto nachystejte dolary nebo eura. Pro delší pobyt a cestování na Bali se ale bez rupií neobejdete. Poradíme vám, jak je to s bankomaty na Bali a s platbami kartou.

Jaká je měna na Bali

Na Bali, stejně jako v celé Indonésii, platí Indonéská rupie. Na kurzovních lístcích ji najdete pod zkratkou IDR, místní zkratka je Rp. Jedna rupie se dál dělí na 100 senů, sen má ale tak nízkou hodnotu, že nemá materiální zastoupení v podobě mincí nebo bankovek.

Rupie se razí v mincích od 25 do 1000 Rp. Bankovky jsou od 1000 do 100 000 Rp. Kurz indické rupie je velmi proměnlivý, ale orientačně se pohybuje

  • 1 CZK přibližně od 450 do 650 Rp.
  • 1 EUR přibližně od 12 000 do 15 500 Rp.
  • 1 USD přibližně od 10 000 do 13 000 Rp.

Čím platit na Bali

Platba na Bali v dolarech

Poplatky na úřadech a imigrační kontrole na letišti se platí v dolarech. Navzdory tomu, že v mnoha balijských obchodech a restauracích narazíte na ceny uvedené v dolarech, od července 2015 mají provozy na Bali zakázáno dolary brát. V některých dražších hotelích a restauracích v turistických částech Bali ale můžete dolary stále udat. V podnicích, kde vám dolary vezmou, nepočítejte s tím, že udáte dolarové bankovky vydané v roce 2006 a starší. A to ani v bankách a směnárnách. Totéž platí i pro bankovky sebeméně poškozené nebo špinavé. Na Bali kdysi proudily ve velkém padělané dolary a proto jsou Balijci nekompromisní.

Na Bali raději s eury

Pokud s sebou hodláte vézt západní měnu, vyměňte si raději eura. Narozdíl od dolarů, kde můžete při výměně na Bali narazit na nevýhodný kurz u drobnějších bankovek, u výměny eur nebudete mít problém. V turističtějších částech Bali je možné eury i platit. Pro výlety do méně turistických oblastí si nachystejte rupie v drobnějších bankovkách.

Výměna peněz na Bali

Obvykle není dobré měnit peníze přímo na letištích, kurz letištních směnáren nebývá nejvýhodnější. Míříte-li do většího města, najděte si pro výměnu dolarů a eur některou z bank. Pokud potřebujete měnit o víkendu nebo odpoledne po 16:00, kdy banky zavírají, hledejte větší směnárny, například řetězec Central Kuta.

Vyhněte se malým pouličním směnárnám s podezřele výhodnými kurzy. Může se vám stát, že dostanete menší počet bankovek nebo vám za skvělý kurz naúčtují obrovský poplatek.

Bankomaty na Bali

Bankomaty na Bali najdete všude ve větších městech, bankách, turistických a nákupních centrech a poblíž benzínek. Při jejich použití dbejte na základní pravidla bezpečnosti: zkontrolujte stav bankomatu a vždycky zakryjte rukou číselník při zadávání pin kódu. Jistější je vybírat z bankomatu v bance nebo s ostrahou, rizika jsou na Bali při výběru peněz mnohem vyšší než v ČR. Ideální je mít dobře zabezpečenou kartu, například s možností blokace přes mobilní aplikaci.

Bankomaty na Bali mají limit výběru většinou mezi 1,5 – 3 miliony rupií na den. Často na přístroji najdete nálepku ‚50.000‘, nebo ‚100.000‘, ta označuje bankovky, které bankomat obsahuje.

Bezhotovostní platby na Bali

Ve větších městech na Bali není většinou problém platit kartou, není to ale automatické a proto se vždy vyplatí mít s sebou rupie v hotovosti. Za použití karty vám navíc může být účtována přirážka až 3 % z ceny.

Jak je to tedy s penězi na Bali

  • Pro poplatky na úřadech jsou potřeba dolary.
  • V hotovosti plaťte rupiemi. Eurem zaplatíte jen ve velkých hotelích a turistických centrech.
  • Peníze měňte v bankách a větších směnárnách. Pouličním směnárnám se raději vyhýbejte.
  • Pro výměnu bankovek v bankách a směnárnách jsou lepší eura. Pokud hodláte měnit dolarové bankovky, měly by být co nejnovějšího data vydání, neponičené a čisté.
  • Výběry z bankomatů a platby kartou jsou možné ve větších městech. U bankomatu si dejte pozor na bezpečnost a pamatujte na denní limit výběru.
  • Za platbu kartou je často účtován poplatek až do výše 3 % celkové částky.
  • Do méně turistických částí Bali mějte vždy rupie v hotovosti a v drobnějších bankovkách.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce